Ubongo 3D Family

Hry recenze

Klasická logická hra Ubongo se skládáním dílků nejdřív vstala z papíru do 3D hávu. Pak přidala jednodušší verzi pro mladší s podtitulem Junior. A nyní se dostává i na rodinné hraní – přivítejte Ubongo 3D Family.

Grzegorz Rejchtman přišel se svou původní hrou Ubongo už v roce 2003. Českou variantu u nás vydalo Albi. Následovalo několik různých verzí – jednodušší hlavolamy pro děti a rodiny, duel pro dva a následně se začalo stavět do výšky ve verzi 3D. Pro Ubongo to byl přeci jen svěží vítr a oživení hratelnosti, ale menším problémem byla větší složitost a hra tak pomalu opustila vody rodinného hraní a zavařila mozkové závity spíš starším hráčům, což podle mě nebyl úplně krok správným směrem. Nemám rád rodinné hry, kde děti (a o těch to je, nic si nenalhávejme) mohou zažít frustraci z toho, že jim něco vyloženě nejde a dospělí je porážejí. Jasně, 3D verze má dvě obtížnosti, ale věková hranice je 10+ a tady je to zcela odpovídající. Pak přišla verze Junior, která zase naopak byla jednoduchá, a kromě dětí se u ní zbytek rodiny nudil. A teď tu máme naprosto ideální kompromis – verzi Family.

 

Grzegorz Rejchtman (*1970) žije v Monaku. Pochází z Polska a vystudoval informatiku a ekonomii. Dává přednost hrám, které se dají snadno naučit a přinášejí vespolek mnoho zábavy. V celosvětovém měřítku vydal již několik her, přičemž ty ze série Ubongo patří k nejúspěšnějším a posbíraly už nesčetná ocenění.

 

Základní zůstává. Hru si zahraje 1-4 hráči od 8 let a herní doba se pohybuje okolo 30 min a na náš trh jí přináší, stejně jako všechny předchozí verze, vydavatelství Albi. Vaším úkolem je z vybraných dílků zaplnit bílé pole na kartě ve dvou patrech, přičemž nikde vám nesmí nic přesahovat nebo chybět. Za úspěch na vás čekají body v podobě diamantů.

Když se zvětšily dílky, ze kterých skládáte, do pořádných rozměrů musela narůst i krabice s hrou. Kromě obligátních pravidel na vás čeká i přehled řešení všech obsažených rébusů (ale největší radost je přijít na řešení pěkně sám). K tomu tu jsou plastové 3D dílky ve čtyřech sadách po osmi pro skládání rébusů, 72 kartiček zadání s 671 úkoly rozdělených do 4 obtížností, přesýpací hodiny, kostku pro výběr rébusu a oblíbený pytlík plný diamantů čtyř barev lišících se bodovou hodnotou.

Hra si zachovává jednu z největších předností svých předchůdců – jednoduchá pravidla a svižnou hratelnost. Před hrou si každý hráč u stolu vezme sadu 8 různých dílků pro skládání a dostane 9 karet rébusů dle zvolené obtížnosti. Ze sáčku se vyndá 9 modrých a 9 žlutých drahokamů a položí se do dvou hromádek uprostřed stolu. Jednak označují odměnu pro dva nejrychlejší, a pak také určují počet odehraných kol. Zbytek drahokamů se nechá zamíchaných v pytlíku. Jako poslední se připraví kostka a přesýpací hodiny.

Každé z devíti kol má stejný průběh. Každý hráč si vezme vrchní kartu rébusů a otočí jí, jeden z hráčů hodí kostkou a podle výsledku se určí, který rébus se bude řešit. Otočí se přesýpací hodiny a vzhůru do skládání. Čas máte logicky, než se přesype písek v hodinách. Nejrychlejší obdrží jeden modrý drahokam (3 body) a navíc si jeden náhodně vylosuje, druhý dostane žlutý a losuje, zbytek hráčů pouze losuje – tedy pouze ti hráči, kterým se podařilo úspěšně složit svou skládačku, jinak na vás nečeká vůbec nic. Pokud nebyl úspěšný nikdo, stejně se odebere modrý a žlutý kámen ze středu stolu, aby bylo jasné, že uběhlo jedno kolo. Vítězem se na konci hry stává hráč s největší bodovou hodnotou diamantů. Jak prosté. 

Hra má i režim pro jednoho hráče, kdy se snažíte ve vymezeném čase složit co nejvíce zadání.

Ubongo 3D Family nevybočuje z řady své rodiny – stále se jedná o logickou zábavu, která umí potrápit vaše mozkové závity, ale která je zároveň dostatečně přístupná pro širokou škálu řešitelů. Podobně jako ostatní 3D verze je oproti klasickému „2D“ provedení hra složitější, ale o to zajímavější a poskytuje nové výzvy, možnosti a vyžaduje jiný přístup v přemýšlení.

Hra je díky 4 různým obtížnostem nejen variabilní, ale i přístupná a klidně můžete u stolu obtížnost nakombinovat – mladší budou hrát např. 2. úroveň, dospělí pak 3. nebo 4. nikdo se tak nebude nudit přílišnou jednoduchostí, ale ani nebude frustrován ze složitosti.

Co mi osobně trochu nesedělo je způsob hodnocení – vzhledem k náhodnému tahání se klidně může stát, že nejrychlejší hráč získá stejně bodů jako nejpomalejší. Nejlepší hráči pak mohou mít pocit, že jejich snaha a um nejsou dostatečně oceněny.

Ubongo 3D Family ocenění především… no ano, rodiny. Je to dokonalý kompromis mezi nejsložitější verzí klasického 3D a nejprimitivnější verze Junior. Pokud hledáte hru, která podpoří představivost vaší a vaší rodiny a zároveň se u ní nebudou nudit ani děti ani dospělí, pak je Ubongo 3D Family žhavým kandidátem do vaší sbírky deskovek.

 

Koupit přímo u Albi!

 

Ubongo 3D Family

Autor: Grzegorz Rejchtman

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2019

Počet hráčů: 1-4

Věk: 8+

Herní doba: 30 minut

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři