Únikovky – Drákula a Piráti

Hry recenze

Vydáte se raději na ostrov v Karibiku hledat poklady nebo na tajemný Drákulův hrad do Transylvánie? Nebo jste dost odvážní na obě nové Únikovky od Albi?

Řada Únikovky v edici Mozkovna od Albi je už zavedenou značkou v rámci deskovkářského trhu u nás. Díky těmhle malým krabičkám si můžete užít zážitek z únikového dobrodružství v koncentrované formě hromádky karet, a to téměř kdekoliv díky malým rozměrům a snadné hratelnosti. Poslední dvě novinky přinášejí zase něco jiného – Souboj posádek je první kompetitivní únikovou v řadě a vezme vás do prostředí pirátů a Karibiku, zatímco Drákulův hrad si bere do titulní role slavného upíra Brama Stokera. Každopádně musím říct, že autorská dvojice Martino Chiacchiera a Silvano Sorrentino je víc než plodná a svůj oblíbený koncept rozvíjejí bez jakéhokoliv náznaku nudy nebo opakování.

Zatímco první hra – Drákulův hrad - si zachovává všechny základní atributy svých předchůdců. Tedy je to kooperativní záležitost určená pro 1-6 hráčů od 12 let a herní doba se pohybuje okolo 60 minut. Úkolem hráčů pak je podobně jako v současné době velmi populárních únikových místnostech vyřešit všechny hádanky, rébusy a tajemství a dostat se z „místnosti“ nebo tedy spíš projít celou hru vítězně dřív, než dojde časový limit.

Druhá hra – Souboj posádek – mění jeden jednu důležitou věc, z kooperativní se stává kompetitivní. Hráči se rozdělí do dvou posádek a soupeří mezi sebou o blyštivé zlaťáky. S týmy je spojena i změna minimálního počtu hráčů na 2.

Obě hry si zachovávají pověstný minimalismus. Malé obdelníkové krabičky s povedeným grafickým motivem obsahují vždy „jen“ balíček cca 60 karet. Ano, Únikovky nemají žádná pravidla, nebo vysvětlování před hrou. Prostě vezmete balíček a jedete od první karty podle textu. Musím říct, že obě hry jsou velmi hezky graficky a designově zpracované.

Z herního hlediska toho těžko něco prozrazovat. Vezmete karty, tak jak jsou připravené a řídíte se pokyny, luštíte, bádáte, hledáte a přemýšlíte.

Pokud bych měl obě hry nějak srovnat, tak za mě vítězně vychází Souboj posádek, ale hlavně kvůli velké změně v konceptu. Nechápejte mě špatně, ale Drákulův hrad je taková „klasická“ únikovka, ale jen v jiných kulisách. Drákula je velmi oblíbené téma napříč žánry a médii a není tak překvapením, že se na něj dostalo i v Únikovkách. Souboj posádek je oproti tomu více interaktivní výzva, která navíc docela šikovně eliminuje efekt alfa hráče, protože když je vás méně, pořád jsou dva týmy proti sobě a nerozhoduje o stolu jen jeden. Navíc mám rád piráty.

Únikovky, ať už obecně vezmeme kteroukoliv hru série, jsou plné různých rébusů a hádanek, které musí hráči společně vyřešit, aby zvítězili. Mix překážek je velmi pěkně udělaný, vytvořený a originální a hry rozhodně nepůsobí repetitivně – tedy stále stejné hádanky. Navíc ne všechny hádanky vyřešíte stejně. Někdy dostanete nápovědy, někdy musíte dedukovat a odhadovat. Ovšem hra vás rozhodně nevodí za ruku a vítězství není zadarmo. Oproti svým předchůdcům nabízí hry zase trochu jiný přístup a změnu a nebojí se originálních prvků přinášejících nový vítr do série, což je ostatně velkým plusem Únikovek, protože nemáte pocit, že hrajete generické hry, ale opravdu specifické a jedinečné dobrodružství a příběh, k čemuž přispívá i hezká atmosférická grafika celé hry.

Dalším plusem je časová, prostorová, ale i finanční nenáročnost. Za cca 300 Kč dostanete sice jednorázový zážitek (pak už znáte příběh a rébusy), ale můžete hru zrecyklovat s kamarád, darovat jí nebo vyměnit.

Obě novinky jsou v podstatě povinností pro všechny milovníky jak téhle herní série, tak únikových her obecně. V malých krabičkách se skrývá poměrně velké dobrodružství s množstvím záhad, hádanek a rébusů k vyřešení, které potrápí vaše mozkové závity. Co se počtu hráčů týká, tak za nás je určitě lepší hrát hru třeba ve 4 nebo 5 hráčích, protože víc lidí, víc názorů.

Série Únikovek je zkrátka stále jedna z nejlepších možností na trhu, pokud máte rádi výzvy, hádanky a časový tlak při snaze uniknout a zvítězit. Nebo tedy eventuálně nakrást maximum pokladu.

 

Koupit Souboj posádek přímo u Albi!

Koupit Drákulův hrad přímo u Albi!

 

Únikovka: Souboj posádek, Únikovka: Drákulův hrad

Autoři: Martino Chiacchiera, Silvano Sorrentino

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-6 (respektive 2+)

Věk: 12+

Herní doba: 60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři