Ujměte se role profesionálních venčitelů, vyzvedněte psí parťáky napříč městem a pořádně jim protáhněte tlapky ve hře Uštěkaná ulice.
Zvířátkových her už tu byla spousta. Dokonce i těch plných nejlepšího čtyřnohého přítele člověka. Přesto přichází novinka vydavatelství Asmodee s něčím novým – profesionálním venčitelem psů, psíků i ostřílených rafanů v kulisách New Yorku. Přeci jen co je ikoničtějšího, než venčení psů při poklidných procházkách napříč ulicemi a parky a kontrolovat, zda chlupáčovi nic nechybí a udělal vytoužený bobek. A samozřejmě ještě příjemnější je za úspěch inkasovat pořádný balík dolarů.
Uštěkaná ulice je rodinou Mackenzie a Jonathana Jungckoých pro 1-5 hráčů od 10 let a s herní dobou kolo 45-60 min na partii. Každý z hráčů se stává jedním z profesionálních venčitelů chlupatých mazlíků, kteří jinak musí celý den netrpělivě čekat na své pracující páníčky. Během hry hráči vyzvedává psy po městě, dopřávají jim procházky a starají se o jejich specifické potřeby. Ale pozor, protože i pes se na svého pána těší a on na něj, a proto je potřeba své klienty včas vrátit majitelům. Zkrátka perfektní procházky a spokojená klientela, to je klíč k vítězství.
Uštěkaná výbava
Uštěkaná ulice přichází v pěkně barevné krabici s uhánějícími chlupáči a jejich venčitelem. Rozhodně se jedná o art, který zaujme na první pohled.
Po rozbalení tu máme jako první pravidla. Ta nejsou vůbec složitá, byť se mohou zdát pocitově trochu delší. Ve skutečnosti ale obsahují řadu detailů a vysvětlení různých situací.
Asi každého napadne, že hlavním dílem herního materiálu hry o psech budou nepřekvapivě právě čenichající miláčci. Hra obsahuje 81 různých karet psů třech velikostí, kdy každý je unikátní svým jménem, velikostí, potřebami, místem kde ho můžete získat (kde bydlí) a kam ho také vrátit, ale i délkou procházky, či počtem kroků, které vám při venčení dovolí. Psíci jsou zkrátka alfou a omegou celé hry.
Kromě karet psů je ve hře velký herní plán New Yorku rozdělený na východ, západ a ikonický Central park, ale také hromada žetonů, kostky a dřevěné figurky hráčů. A ano, ve hře najdete doslova žetony bobků, který zde ale nejsou negativní, ba naopak je chcete získat, protože vám během hry přinesou slušnou hotovost.
Celkově je zpracování hry a zejména grafická stránka moc povedená, líbivá, barevná. Karty psů jsou velmi sympaticky přehledné, což hodně pomáhá plynulosti a průběhu celé hry. Celkově je uspořádání, ale i všechny herní prvky, naprosto funkční a dobře udělané. Snad jediné, v čem jsme občas trochu tápali, respektive nad tím více přemýšleli, to jsou karty osobních cílů, které nám nepřišly úplně vyrovnané, a tak jsme váhali, nad jejich významem a bodovým ohodnocením. Moc hezký je i pěkně detailně udělaný a ilustrovaný velký herní plán.
Jak na to?
Než hru začnete a ponoříte se do ulic a parků při venčení, čeká vás potřebná příprava. Rozložíte herní plán, vytvoříte zásoby žetonů, karet a kostek. Každý hráč si vezme jednu desku, která nese název venčící průkaz a táhne si dvě karty psů a dvě karty osobních cílů, kdy si z obou jednu vybere, druhou odhodí.
Celá hra probíhá během jednoho dne, jak je naznačeno na stupnici odpočítávání kol a posunem žetonu dne od rána až do večera. Není to podstatné jen pro odpočet kol, ale i pro různé efekty, které proběhnou během některých herních kol.
Každé kolo (kromě prvního) dojde k posunu žetonu na stupnici a vyhodnocení příslušného pole – může dojít k vyhodnocení speciální události, zvláštnímu kolu či třeba obměně nabídky huňáčů. Pak následují tahy hráčů.
Jakmile dojde na hráče řada, jeho tah má několik povinných částí. Jako první se hází speciální kostkou se symboly. Díky ní může jeden (nebo všichni) pejsci hodit bobek, mohou vás donutit pohnout se vybraným směrem za holubem či veverkou nebo vám přidat na pohybu díky běhu. Ano, nejvýhodnější je, když se vám pejsek vykadí, protože tím je spokojenější a vy dostanete za jeho vyvenčení více dolarů – tematicky v parku, kde se hází zelenou kostkou, je to pravděpodobnější.
Následuje pohyb. Hráč musí pohnout svou figurkou po plánu přesně o tolik polí, kolik mu dovoluje jeho nejpomalejší pes (vždy od 3 do 5). Lze se hýbat i bez psů, ale většinou ve hře vždy chcete aspoň jednoho psa venčit (kromě závěrečných kol), protože jinak přicházíte o potencionální body.
Jakmile se hráč pohnul, má na výběr ze tří akcí. Respektive během hry si lze počet akcí přidat, ale primárně se jedná o jednu. Hráč může vyzvednout psa z nabídky – pokud se hráč nachází na čtvrti barevně odpovídající nějakému raťafákovi z nabídky, může si ho přidat na svou desku, pokud zde má místo a tím ho začít venčit. Není to tak snadné, protože ne všichni psi se navzájem snesou, ne všichni jsou společenští a ne všichni se zkrátka vyplatí. Můžete si sice pomoc a uplatit psa pamlskem, ale zásadně musíte plánovat nejen trasu, ale i jaké psy si vybrat a dobrat. Jako další může hráč využít akci čtvrti, ve které se nachází, čímž může uspokojit potřeby pejska (třeba si s nim zaaportovat) nebo nakoupit pamlsky či pořídit fotku nebo získat kafe. Poslední možností je vrácení vyvenčeného pejska majiteli. K tomu musí být pes nejen vyvenčen (splněna minimální procházka), ale také musí být hráč na čtvrti, kde bydlí, protože nemůžete přece svého klienta jen tak vypustit.
Cílem hry je získat co nejvíc vítězných bodů, respektive dolarů, které je symbolizují na konci hry, a to ať už za vyvenčené psy, spropitné či splněné osobní úkoly nebo podmínky za získaná ocenění, protože během hry platí, že čím více splníte přání majitelů, tím více budete věhlasní, chválení a odměňovaní. A to ani nemluvím o tom, že si můžete po městě rozšířit svou reklamu.
Dojmy
Uštěkaná ulice ve svém jádru nabízí známé mechaniky – pohyb po plánu, vyhodnocování akcí, plánování nebo „pick and delivery“ aneb vyzvedni a doruč. Skoro by se mohlo zdát, že se hře nedaří být příliš originální. Opak je ale pravdou, protože i když obsahuje řadu známého, propojuje jednotlivé prvky dohromady velmi šikovně, ale i mechanicky a tematicky, což jí přidává dost pomyslných bodů. Rozhodně se jedná o zajímavou rodinou hrou, která ale překvapivě funguje i u zkušenějších hráčů, protože jakmile začnete všechny tahy detailně promýšlet, nabízí dostatek strategie a plánování.
Grafická stránka a zpracování všech komponent je moc pěkné, ať už se jedná o herní plán, karty, embosované kostky nebo jednotlivé žetony. Hodně se nám líbí, a vlastně všem komu jsme zatím hru ukázali, ilustrace psíků a jejich odlišení a „jedinečnost“ napříč hrou. Přeci jen je lepší venčit skutečně pojmenovaného huňáče, než generického mopse.
Co musím u Uštěkané ulice doporučit, to je hra 3 a více hráčů. Ve dvou (či jednom) se totiž vyřazuje celé polovina herního plánu a během hry jsme narazili na subjektivní nevyváženost a ne úplně dotažený a lehce osekaný herní zážitek. Mnohem více se projevilo, když někomu přišly správné karty a možnosti, než druhému. Neříkám, že je hra nehratelná, jen zkrátka ve větším počtu pro nás byla zajímavější.
Co se nám hodně líbilo, to je provázání hry s tématem. Při hře máte opravdový pocit plánování trasy, vymýšlení správných kroků a zkrátka venčení chlupáčů v ulicicích New Yorku. Pomáhají tomu i takové detaily, jako holub, za kterým se vaše smečka pomyslně rozběhne a táhne vás sebou nebo třeba vzájemná nevraživost mezi některými pejsky.
Co jsme ocenili, to jsou lehká a přístupná pravidla a celkový přístupný a poklidný flow hry. Zároveň je ale pravdou, že hra je poměrně solitérní, kdy si hráči konkurují tak maximálně ve vybírání psů z nabídky, jinak si každý hraje a venčí po vlastní ose. Zároveň jsou ale tahy, i přes několik kroků, plynulé a rychle odehrané, takže ani hra v plném počtu nebyla výrazně delší nebo se zásadním čekáním na to, než na vás přijde řada. Je to i tím, že si tah můžete celý promyslet dopředu.
S čím je nutné počítat, to je kostková náhoda. Zkrátka někdy vám to nepadne, i když házíte sebevíc a pejsek ten potřebný bobek nevypustí. Dva dolary vás sice nebudou stát většinou vítězství, ale smůla je smůla.
Hra se jeví jako zdánlivě jednoduchá, ale naplánovat přesný pohyb, průběh procházky, správně prokličkovat a zase psa včas vrátit dokáže být až nečekaný mozkolam a příjemné pohybové puzzle.
Rozhodně si myslím, že hru si užijete i s mladšími hráči než je doporučených 10. V rodinném kruhu, kde budete hrát v klidu a v pohodovém duchu klidně 8+.
Tím že je striktně dán konec hry, ale vlastně i celý průběh události se dá ve hře velmi šikovně plánovat dopředu. A to je pěkný bod i pro mladší hráče, protože ti se v téhle hře naučí množství „klasických“ deskoherních mechanik.
Uštěkaná ulice je příjemné překvapení, které potěší nejen svým zpracováním a grafickou stránkou, ale i plynulou, přístupnou hratelností, která potěší celé rodiny i zkušenější hráče jako více než příjemný odpočinek s psími miláčky. Rozhodně chápu, proč má hra aktuálně ze všech větší „psích“ her nejvyšší hodnocení na serveru boardgamegeek, protože se jedná o povedenou, dobře udělanou a herně neméně dobře fungující hru plnou roztomilých psíků a jejich tlapek.
Hru můžete koupit ve Světě deskových her zde!
Uštěkaná ulice
Autoři: Mackenzie a Jonathana Jungckovi
Vydavatelství: Asmodee
Rok vydání: 2024
Počet hráčů: 1-5
Věk: 10+
Věk: 45-60 min
Autor: Adam Vondra Vondris