Hordy barbarských nepřátel se valí vstříc bohatství nekonečnému císařství Číny. Jen vy je můžete zastavit na hranicích velké zdi a obrátit je v prach a zapomnění.
Znáte Velkou čínskou nebo také v doslovném překladu Dlouhou zeď? Kdo by ne, že? Megalomanská středověká stavba, respektive pevnostní systém opevnění táhnoucí se napříč, s mezerami a odbočkami a zdvojeními, takřka 22000 km severní Číny, který měl chránit císařství před vpády nájezdníků zejména z Mongolska. Systém zdí, pevností, skladovacích a obraných prostor, ubikací. Zkrátka v podstatě obrovské město táhnoucí se jako had přes krajinu dávající jasně najevo genialitu tehdejších architektů, vojevůdců, ale také neskutečnou dřinu a obětování tehdejších stavitelů.
A právě tato stavba posloužila jako předloha a podklad jedné z dalších velkých her polského studia Awaken Realms, které stojí za peckami jako Tainted Grail, This War of Mine nebo ISS Vanguard. Sice to z počátku nevypadalo, protože od původního vydání hry a první (ano proběhla i druhá) kampaně na serveru kickstarter uběhlo poměrně dost času, ale nakonec se na nás usmálo štěstí a hru si pro nás přichystalo vydavatelství Albi v rámci své řady „Plus“, což jsou hry vydané v menším nákladu pro speciálky a přímo síť Albi. A dokonce se k nám hra dostala rovnou v té nejluxusnější verzi plné krásných plastových figurek. No o tom ale už dále.
Hra za svůj vznik vděčí trojici designérů, kterými jsou Kamil Cieśla, Robert Plesowicz a Lukasz Wlodarczyk, kteří jí postavili jako euro zejména na mechanismu worker placementu, výběru akcí a kartami řízených akcí, jakož i správě zdrojů. Je určena pro 1-4 hráče s věkovým doporučením 13+ a herní dobou pohybující se na dvě a více hodin. Hráči se vžijí do rolí čínských generálů, jejichž úkolem je postavit se invazi mongolských nájezdníků a zastavit jejich výpady proti císařství na samé hranici říše. Ano, právě u velké zdi. V jádru jde sice primárně o souboj mezi hráči, ale okořeněný jisté kooperační prvky. Tedy pokud si hru nezahrajete vyloženě v její koop variantě. A protože se jedná o pěkného macka, pojďme postupně.
Materiálu jako na skutečnou zeď
Z produkční a výtvarné stránky jsem od Awaken Realms zvyklý na hodně vysoký standard. Ať už se jedná o Nemesis či Tainted Grail, vždy je pod víkem hromada materiálu a řada skvělých miniatur. No a nejinak je tomu i u Velké čínské zdi.
Už rozměry krabice dávají tušit, že tohle není žádná malá hra nebo něco produkčně okleštěného. V pořádně velkém a těžkém boxu se totiž v povedeném plastovém insertu skrývají desítky částí herního materiálu.
Začněme pravidly. Jako upřímně říkám, že i když se jedná již o pravidla 2.0, tedy uhlazenější verzi, není to žádný zázrak. Jejich struktura, rozložení a v některých ohledech ani napsání není úplně nejideálnější a sice po přečtení budete zhruba vědět, jak hra funguje, ale spoustu věcí budete následně dohledávat a luštit. Přitom ve výsledku hra není až tak složitá, jak to na začátku vypadá a většina věcí v ní je naprosto logická a po jejich pochopení hra krásně plyne. Jen ten úvod není z nejpříjemnějších. Je to i tím, že pro každý počet hráčů je trochu jiné nastavení a rozložení, některé věci sic pravidla zmiňují, ale jejich vysvětlení najdete až mnohem dále. Není to zrovna Eklund, ale rozhodně patří k těm složitějším.
Pod nimi najdete kromě velkého oboustranného herního plánu i materiál k vyloupání. Hra totiž kromě žetonů pracuje s 3D prvky zdí a zátaras. Ano, při hře je to efektní, ale zároveň absolutně nepraktické z hlediska zpracování. Složené zdi se totiž nevejdou do krabice s přiloženým insertem. A to je pro mě jedna z absolutně nepochopitelných věcí ve hře. Proč vymyslím insert na všechny komponenty s přihrádkama na každou figurku a kartičku, ale ne na zdi? Nabízí se tak dvě varianty – ze zdí používat jen patra (ostatně jen ta jsou herně důležitá) nebo je skladovat celé složené bokem. Je to prostě škoda a věc dost nedomyšlená. Představa že zdi neustále skládám a rozkládám mě skutečně nenadchla, vím jak dopadl třeba strom v oblíbeném Divukraji. Pryč ale od výtek.
Ve dvou velkých platech najdete 96 absolutně nádherných miniatur ve čtyřech barvách příslušejících ke čtyřem klanům. Dokonce každý klan dostává ve všech kategoriích (úředníci, kopiníci, lučištníci a jezdci) své vlastní jedinečné modely, které reprezentují jednotlivé příslušnosti – lehce si tak nejen barevně odlišíte třeba klan opice a klan želv.
Po figurkami je poslední patro, kde na vás čeká pořádná hromada všelijakých karet menších či větších – např. karty generálů reprezentující hráče, karty hord vrhajících se proti zdi, požadavky císaře, karty rádců či karty velení pro rozhodování o náplni tahů. K nim je tu zásoba zdrojů (šikovně v oddělitelné krabičce) a dřevěné ukazatele pro jednotlivé hráče.
Produkčně je hra prostě skvělá. Hromady nádherných figurek, kvalitních žetonů a karet. Hra nese úplně dokonalou grafickou stránku, která dokresluje pocit historického období a hře nejen sluší, ale i tematicky a herně funguje na jedničku. To vše je doplněno i o, sice obsáhlou, ale přehlednou ikonografii, která jakmile se zažije, rychle přejde pod kůži a hodně hře pomáhá. Zpracováním se jedná nejen o jednu z nejhezčích euro her, ale celkově i o jednu z nejhezčích her na trhu vůbec. Byť ano, můžeme se dohadovat o tom, jak moc je reálně přeprodukovaná z důvodu kickstarteru, ale mě se prostě líbí. Co nedokážu tvůrcům odpustit, to je nedomyšlenost skladování zdí, když už je hra a krabice tak masivní.
Sesbírat, postavit, ubránit
Jak už jsem zmiňoval výše, proniknout do hry není úplně jednoduché. Musíte se prokousat obsáhlými pravidly. A to jen abyste zjistili, že ve výsledku je hra mnohem jednodušší, než se tváří. Pokud máte zkušenost s deskovkami a zvláště těmi postavenými na workerplacementu a akcích řízených kartami, budete po pár tazích jako doma.
Na počátku vás čeká rozložení a setup. Připraví se plán, žetony, všechny karty a hráči si dle zvolené barvy doberou příslušné komponenty. Taková klasika. Pak ale přijde to těžší. Každý hráč si musí zvolit jednoho z generálů, za kterého bude hrát, a který určuje nejen počáteční nastavení hráče, ale i pořadí hraní a jedinečnou schopnost, kterou je třeba dobře využívat. K tomu také každý vyfasuje nějaké ty rádce s jejich dovednostmi. Jakmile je příprava po nějakých těch minutách hotová, může nastat ostrá fáze válečného umění produkce a obrany.
Průběh hry je počítán na kola, která představují celé roky a dělí se, světe div se, na tradiční čtvero ročních období, tedy jaro, léto, podzim a zima.
Na jaře přichází taková údržbová fáze. Posune se ukazatel kol a ke zdi se přiřítí další hordy nájezdníků dle předem daného klíče rozmisťování a obnoví se nabídka karet rádců.
V létě dochází ke konsolidaci sil a promyšlení další strategie. Hráči také dostanou část příjmu, mohou se zbavit své hanby (žetonu za záporné body) a případně se mohou „protočit“ karty velení.
Na podzim nastává hlavní část hry, kdy hráči vybírají a hrají své karty velení a dle nich „instruují“ své úředníky a vojáky k plnění úkolů. Každý hráč v postupném pořadí vyhodnotí svou kartu a její soukromé i veřejné akce (ano, může se dostat i na ostatní), a případně se aktivují jednotlivé lokace v produkční části herního plánu nebo může dojít k porážce nájezdníků.
No a po podzimu nastává zima. V té si nejprve své střelecké dovednosti vyzkouší lučištníci, kteří mohou na dálku likvidovat proklaté mongolské lotry. Ti se následně pokusí prolomit obranou linii a dobýt si svůj kus slávy a bohatství a no závěrem hráči musí zkontrolovat, zda nenastala jedna z podmínek konce hry. Pokud ano, hra končí a přichází závěrečné bodování, pokud ne, nastává další rok.
To je v hodně hrubé a zrychlené kostce vše. V celé hře jde o body cti (vítězné body), kdo jich má na konci nejvíc, nejvíce potěšil císaře a stává se vítězem, a to je vždy radostná zpráva.
Je dobré zmínit, že kromě akcí řízených kartami funguje hra na specifickém „dvojím worker placementu“. Jednak vysíláte své úředníky do produkčních a výrobních lokací, abyste se vybavili a vyzbrojili proti nájezdníkům a zároveň posíláte své vojáky bránit zeď a likvidovat mongoly.
Hra obsahuje i zmíněný kooperativní mód, kdy všichni hrají společně a budují a brání zeď a říši pro slavné jméno velké Číny. Koop je sice fajn a příjemné zpestření, ale zároveň se jedná o opravdu pěkně těžkou záležitost, která dokáže potrápit a roznést doslova na kopytech mongolských koníků hned po pár tazích. Hráči nejen že se zuby nehty brání proti nájezdníkům, ale k tomu musí plnit úkoly (požadavky) císaře a mnohdy nevíte, kde vám hlava stojí. Navíc vás ještě zahltí události, které podkopávají vaší snahu. No zkrátka myšlenka kooperativní varinty je fajn, ale provedení je doslova brutální a upřímně se nám na pět pokusů nepodařilo ani přiblížit k vítězství a v téhle hře rozhodně preferujeme klasickou variantu.
Výhoda je, že si lze hru zahrát i sólo s využitím automatických karet a protivníka. Oproti koop variantě se jedná o funkčnější a rozhodně příjemnější zážitek, byť je otázka kolikrát si zahrajete hru v sólu, když herní doba zůstává na 2+ hodinách.
Dojmy, pojmy a nadšení?
Velká čínská zeď představuje velkého těžkotonážního mazlíka na poli těžších worker placement euro her a její hodnocení rozhodně není jednoduché.
O zpracování a vzhledu hry se dočtete vše v samostatném odstavci. Ve shrnutí řečeno, je prostě skvělé. Některé věci zamrzí, ale celkový dojem je dobrý.
Hra má skvěle propojenou hratelnost a téma. Rozhodně se jedná o jedno z nejtématičtějších eur na trhu, kdy mu snad může konkurovat pouze Vinohrad od Albi. Ten pocit z rozkazů generála rozdávaných vašim bojovníkům a úředníkům, nájezdy nepřátelských hord, tlačících na zeď, obětování se v boji. Vše dotváří skvělou atmosféru u stolu a u hry tak získáváte i přes její euro mechanismy pocit z obrany zdi nutnosti obrany před hordami nepřátel.
Strašně se nám líbilo propojení vzájemné kompetetivní a kooperační stránky hry. Na jednu stranu se každý snaží získat co nejvíc bodů a přechytračit ostatní svými tahy. Zároveň se snažíte ostatní odhadnout, co kdo udělá. Přitom je ale důležité udržet část spolupráce a postavit se nepřátelům ruku v ruce, protože postih za špatnou obranu rozhodně není zanedbatelný a zkrátka bolí.
O míře variability a znovuhratelnosti se asi ani nemá cenu bavit. Ta je obrovská. V množství všech těch karet a možností se můžete skutečně vyřádit. Už jen výběr z dostupných generálů s odlišným stylem hraní a schopnostmi přispívá k rozdílnému přístupu ke hře a herním možnostem. Hra je plná rozhodování a váhání zda přispět do společného snažení nebo zda si hrát na vlastním písečku, kdy ale hrozí, že vám ostatní nepomohou, když to bude třeba. Tohle je tak krásně strategický prvek hry, který i tematicky sedí k celku – však si přečtěte něco o staré Číně. S tím souvisí i vysoká míra interakce u hry.
Nemyslím si, že je hra ve finále zvláště složitá. Jenže potřebuje časovou investici k pochopení a první hra se může řádně protáhnout. Často něco hledáte, něco vám není jasné a pravidla máte neustále po ruce.
Subjektivně jsme měli pocit z nevyváženosti některých karet. Může to být skutečně jen náš pocit nebo jsme jen špatně přizpůsobily strategii, ale někteří generálové byli silnější, než ostatní a jejich schopnosti mnohem lépe a jednodušeji využitelné.
Na hru si rozhodně připravte dost času. Ideálně odpoledne. A na tu první ještě o něco víc. Ani se zkušenějšími a znalejšími hráči se nám hru v plném počtu nepovedlo stlačit se vším pod tři hodiny. Ve dvou to bylo o něco méně, ale nic převratného. Každopádně se ale nedá říct (subjektivně) že by se hra nějak táhla. Neustále se něco děje, i v tazích ostatních musíte být ve střehu a sledovat dění. Paralýza sice nastat může, ale ne tak zásadní, aby se hra zásadně zasekla.
Velká čínská zeď není typické euro. Je to ale hra, kterou přesně od Awaken Realms čekáte. A zcela na rovinu říkám, že pro mě osobně je to skvělá hra a jeden z nejlepších deskoherních zážitků letošního roku. A že ten žebříček je zatím pořádně naditý. Dokonce musím říct, že tahle hra u mě subjektivně překonala i chválený Frostpunk. Tematické, silné, velké euro, které nabízí hromadu variability a možností, skvělý herní zážitek a dobrou hratelnost ruku v ruce s vynikajícím zpracováním. Nejedná se o hru, kterou budete hrát každý den, ale o hru, která vás za váš čas odmění a ukáže jedinečný zážitek na stole.
Velká čínská zeď
Autoři: jsou Kamil Cieśla, Robert Plesowicz a Lukasz Wlodarczyk
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 1-4
Věk: 13+
Herní doba: 120+
Autor: Adam Vondra Vondris