Větvemi stromů hustého lesa prosvítají na zelenou mýtinku měsíční paprsky a kreslí stříbrem po křídlech probouzejících se víl. Vítejte ve světe magického Vílího kruhu, kde vybudujte vlastní vílí vesničku.
Spojení vydavatelství Blackfire a Repos už nám přineslo nejedno více než kladně hodnocenou hru. Mezi ty nejznámější a nejlepší jistě patří 7 Divů světa a jeho varianta pro dva 7 Divů světa Duel. Nyní se tahle plodná spolupráce přichystala hned na dvě novinky, kdy obě tak trochu navazují právě na Divy světa. První z nich je Duel o Středozem, kde se ve dvou utkáte o osud Tolkienova světa. O té ale jindy. V tomto článku se podíváme na Vílí kruh, magicky barevnou hru, která se možná trochu překvapivě inspirovala klasickými sedmi divy pro více hráčů a přináší karetní stavění a sbírání bodů ve světě víl. Připraveni?
Vílí kruh je rodinou karetní a draftovací hrou Laurence Greniera a Fabiena Tanguye, kteří svou hru vytvořili 2-4 hráče od 8 let a s herní dobou pohybující se okolo 40, maximálně 50 min herního času. Hráči se ujímají jedné z probouzejících se vílích vesniček a než přijde zima, mají pouhá dvě roční období (kola) na nasbírání co nejvíce čarovné many, protože jen ta vede k vítězství.
Vílí vesnice pro celou rodinu
Hra zaujme na první pohled už svou krásně výrazně barevnou krabicí, které vévodí neonově laděné houbičky, světlušky a víly, které jsou ústředním motivem hry.
Po rozbalení zde jako první najdete pravidla. Už při jejich čtení je jasné, že hra spadá skutečně do ranku rodinnějších, lehčích her, byť ne dětských, a zároveň znalejší napadne podobnost právě s výše zmíněnými 7 divy světa. Oproti nim je ale hra o něco přístupnější, méně komplexní, ubylo věcí k uhlídání a množství různých karet a jejich dopadu na hru. Pravidla jako taková jsou opravdu jednoduchá a na první přečtení pochopíte základní a i pokročilou variantu s úkoly. Navíc obsahuje hra šikovné přehledové karty, kde hráči najdou vše potřebné.
Jak už u Reposu bývá zvykem, ani zde nechybí praktický přehledný insert, do kterého rozložíte celou hru. Kromě hromady žetonů many k vyloupání si musíte také složit čtveřici počítadel a připravit základní desky hráčů v podobě vesnice. Hlavní komponentou, bez které by tahle hra samozřejmě nefungovala je 66 houbových karet, rozdělených do šesti barev a tří „úrovní“, kdy se základní každý hráč začíná, 1, respektive dvojka, přijde na řadu v příslušných kolech hry jako draftovací sada. Každá karta obsahuje kromě barevné ilustrace pár přehledných informací, jako pohyb víly, odměnu v podobě many či druh, což hře pomáhá třeba v případě omezeného barevného vidění hráčů. Pro každého hráče je navíc připravena jedna barevná akrylátová standee víla s podstavcem a sada žetonů pro pokročilou variantu v podobě květů. A ano, tyhle figurky i žetony jsou opravdu moc hezké a skvěle nahrazují plastové figurky nebo pouhé kartonové žetony.
Celkově je zpracování hry moc pěkné, barevné, potěší nejednoho hráče, ať už z těch mladších, či hráček něžného pohlaví. Hra nejen hezky vypadá na pohled, ale jednotlivé prvky či symboly jsou herně plně funkční a pomáhají plynulé a jednoduché hratelnosti. I méně zkušení hráči se rychle zorientují a nikdo u stolu neměl problém.
Houba na houbu a s vílou okolo – aneb jak na to?
Základním mechanismem Vílího kruhu josu draft a pomyslný pohyb po rondelu, byť možná není na první pohled úplně zřetelný a také set collecting (byť ne vždy se nutně vyplatí). Na začátku partie si každý hráč vezme jednu desku vesnice, vílu ve své barvě a náhodně jednu základní kartu, která se stane základem jeho vesnice a počítadlo bodů. Podle počtu hráčů se vyberou karty první a druhé úrovně, respektive správně karty pro první a druhé kolo, zamíchají se a každý hráč dostane 7 karet lícem dolů. Na stůl se navíc připraví zásoba žetonů many a může se hrát.
Každé kolo se skládá z šestice tahů, rozdělených do tří jednoduchých kroků. Jako první si všichni hráči vezmou do ruky dostupné karty hub a jednu si vyberou. Zbytek balíčku pošlou dalšímu hráči (a jinou zase dostanou).
Následně všichni hráči postupně vybranou kartu přiloží do své vesničky. Je jedno, zda tím založí novou houbu nebo rozšíří nějakou stávající stejné barvy, což je možné až do výšky 4 karet. Tak či tak následuje pohyb víly. Hráč vezme figurku a pohne s ní o tolik kroků, kolik je na kartě vyznačeno postupně přes své či soupeřovy karty hub dokola kolem stolu. Poslední částí téhle fáze tahu je zisk many. Podle toho, na které a na čí houbě se víla zastaví, dostane daný hráč manu. Jedná se o houbu aktivního hráče v jeho vesnici? Pak je to jednoduché a stačí se pouze podívat na druh houby, který určuje získanou manu. Je to ve vesničce soupeře? Pak dostane manu soupeř. Ale pozor, protože i aktivní hráč může získat manu, pokud má houbu korespondující barvy u sebe! Každá z houbiček přináší jiné podmínky na určení množství získané many – u čarohlávky stačí sečíst hodnoty, výšinka dává body podle své výšky (počtu karet), mudrcka zase kouká na vílí pohyb.
K čemu ale tahle mana slouží? Inu pokaždé, když nasbíráte 20 žetonů many, proměníte je na jeden vítězný bod.
Jakmile je takto odehráno šest tahů, nastává buď druhé kolo, nebo konec hry a finální určení vítěze, tedy hráče s nejvíce body, který se stane Vílím králem či královnou.
Kromě základní varianty obsahuje hra i pokročilou verzi s magickými cíli. Tu mohu s klidem rovnou doporučit všem lehce zkušeným deskovkářům, protože do hry přináší příjemnou vrstvu navíc, která přidává pocitově větší přetahování a větší interakci mezi hráči.
Dojmy
Vílí kruh mě upřímně nechával trochu chladným a spíš jsem byl lehce zvědavý, co si pro nás Blackfire a Repos přichystali. A o to větší a příjemnější je překvapení z výsledku. Trochu jsem se bál, aby hra nesázela pouze na líbivý barevný vizuál a čistě rodinné hraní, kdy by ale neměla moc co více nabídnout. Naštěstí naše pochyby rozmetala vílí křídla hned po první hře. Ano, je to primárně rodinná hra. Ano, pravidla jsou lehčí a přístupná a ano, hra se dá lehce naučit. Zároveň vás ale překvapí svými možnostmi a taktickým přesahem, který ve své jednoduchosti přináší. A to více než příjemně.
Zpracování hry je moc hezké. Pokud vám nevadí neonově laděné barvy a výrazné spektrum s lehce infantilním nádechem, budete nadšení. Tématu hry to rozhodně sedí a pěkně dokresluje vílí atmosféru, ať už se jedná o karty či pěkné standees.
Mohlo by se zdát, že draft ve hře je strašně jednoduchý, ale zdání trochu klame. Nejde jen o to, že si vybírají všichni zároveň a vy tak nevíte, co ostatní plánují, ale i více dopadů každé karty na hru a i sice menší, ale stále dostatečné možnosti, jak jí zahrát. Z toho plyne i to, že ne vždy se vyplatí být první, protože občas není od věci šikovně reagovat na ostatní. Proč? Inu samotná houba neudává jen to, kam se bude vaše vesnička rozvíjet – do šířky? Do výšky? – ale i pohyb vaší víly. A také pohyb víl ostatních, protože jak se vesnice rozšiřuje, dochází k natahování rondelu, který figurky obíhají a začíná tak docházet k propočítávaní možných cest a (ne)zisku many pro vás nebo pro soupeře. Přeci jen málokdo by chtěl soupeři darovat hromadu many, kterou promění na body. Někdy si tak hodně rozmyslíte, jakou kartu vzít podle toho, kam by mohla nebo nemohla vaše či soupeřova víla dojít. Právě tahle kombinace využití karet vytváří poměrně unikátní funkční systém, který nutí hráče plánovat dopředu na několika vrstvách. Přitom se ale nejedná o nic složitého a celek je skutečně přístupný i mladším nebo nezkušeným hráčům, kteří mohou Vílí kruh použít jako ideální vstupní hru.
Hra není přímočará a nabízí několik možných přístupů a cest k vítězství, které často vyplynou z dané situace, ale i chování ostatních. To do hry přináší příjemnou nepřímou interakci mezi hráči, kde si vyloženě neškodíte, ale musíte sledovat ostatní a jejich hru.
Co se počtu hráčů týká, podobně jako třeba několikrát zmíněné Divy bych Vílí kruh doporučil spíše ve třech či čtyřech, přeci jen jak draft, tak i pohyb a jeho plánování nám přišlo o něco zajímavější, než ve dvou, kde je vše o něco více předvídatelné a dopočitatelné.
Hra má i v plném počtu rychlou dynamickou hratelnost, která má spád a svižný průběh. Tomu dost přispívá společný draft, kdy i když je následné vykládání postupné, nejzásadnější rozhodnutí v podobě výběru karty už u všech padlo.
Vílí kruh je příjemným překvapením, které pod líbivě barevnou grafikou přinášejí velmi příjemnou hratelnost plnou rozhodování, a to vše na strašně jednoduchých a přístupných pravidlech, která vysvětlíte skoro komukoliv. Budování malé karetní vílí vesničky je příjemně odpočinkové, i když nabízí v mnoha situacích hromadu rozhodnutí od výběru karty, až po místo jejího umístění. Pěkná míra interakce, svižně vybalancovaná hratelnost a světluškami prosvětlené barvy. Zkrátka trefa.
Hru můžete předobjednat ve Světě deskových her zde!
Vílí kruh
Autoři: Laurenc Grenier a Fabien Tanguy
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2024
Počet hráčů: 2-4
Věk: 8+
Herní doba: 40 min
Autor: Adam Vondra Vondris