Výpravy do minulosti

Hry recenze

Naskočte do stroje času a udělejte si nevšední dovolenou napříč historií s cestovní kanceláří Wayback Tours!

Jak vás bavil dějepis ve školních lavicích? Já se dobrovolně přiznávám, že tohle byl můj nejoblíbenější předmět a hltal jsem všechny ty fascinující data, přelomové vynálezy, obří bitvy, zásadní okamžiky lidstva napříč historií, které psaly dějiny a utvářely současnost. A ano, také jsem mnohokrát snil, jaké by to bylo se do historie přímo vypravit. Nejen o ní číst, nejen zkoumat opuštěné stavby a prachem zaváté monumenty dávných civilizací a o slavných postavách historie se dozvídat jen z knih a obrazů, ale kus dějin s nimi prožít. Stroj času sice zatím nikdo nevynalezl – a jak vám řekne slavný příběh H. G. Wellse stroj času do minulosti ani nevynalezne, protože to nejde – ale nová hra vydavatelství Blackfire vám to umožní aspoň na stole. A i pokud nemáte rádi historii, neměly byste tuhle hru minout, ale o tom dále v dojmech.

Výpravy do minulosti jsou hrou založenou primárně na sbírání sad, za níž stojí Eric Hibbeler. Určená je pro 1-4 hráče od 10 let a s herní dobou 30-60 min na partii. A tedy opravdu pozor, protože se běžně dočtete, že hra je od dvou hráčů, ale české edice obsahuje kompletní sólo mód Johna Briegera. Hráči se ve hře během tří dnů/kol vypraví se společnosti Wayback Tours na cestu do historie lidstva a prožijí si mnohá dobrodružství, objevy vynálezů, ale i bitvy či další významné události a snaží se plnit správnými cíli vybrané cestovní itineráře. Připraveni? Tak vzhůru napříč časem.

 

Zábavná historie

Čím mě Výpravy do minulosti okamžitě dostali, to je produkční stránka hry. Čekal jsem všechno možné, jen ne tohle. Po otevření krabice na vás totiž čeká perfektní insert GameTrayz, kde má všechno přesně své místo a nejedná se jen o nějakou prostou plastovou výplň. Ostatně sladkou tečkou je vyjímatelný zásobník na žetony, který si během hry umístíte na stůl.

A to ani nemluvím o komponentech. Ty dole na fotkách, jako neoprenová podložka, plastové žetony a krystaly nebo opravdu příjemně kvalitní karty či kapesní hodinky na počítání času, totiž nejsou z žádné deluxe verze, ale jedná se skutečně o běžnou retailovou výbavu každé kopie hry. 

Když už zmiňuji karty, tak ty nejen že mají příjemné zpracování, ale také pro mě příjemné ilustrace dokreslující atmosféru a navíc na rubové straně popis dané historické události. A to ne nějakým encyklopedickým stylem, ale příjemně osobním vyprávěním. Ostatně i názvy se nesou ve „prožijte...“, „zažijte…“, „vyzkoušejte…“ a přináší tak příjemnou atmosféru prožití daných událostí. Hra si tak na jedné straně zachovává svůj edukativní ráz, ale zároveň není edukativní takovým tím obyčejným školním bichlovacím stylem. Díky tomu dokáže zaujmout i hráče, kteří jinak historii nebo edukativním prvkům neholdují.

Celkově je zpracování hry co do kvality, ale i herního prožitku díky pěkné grafice a jednoduché a přehledné ikonografii, jednoduše naprosto parádní a na maximální úrovni. Z téhle stránky se jedná o jednu z nejlepších her letošního roku.

 

Jak se hraje?

Herně jsou Výpravy do minulosti v podstatě velmi jednoduché a vhodné tak jak pro rodinné, tak ale i příjemně oddechové hraní zkušenějších matadorů.

Každý si vybere jednu barvu a vezme si základní komponenty, připraví se deska a balíček karet na první den. Bokem žetony, zbytek karet a časová deska, na kterou si každý dá své „hodinky“ na počátek stupnice. Hra se následně hraje trojici kol, tedy dnů o 12 hodinách, kdy každý znamená jeden výlet do historie.

Na začátku hry dostane každý hráč čtveřici itinerářů cesty. Ty v různém rozložení obsahují ikony pro plnění žetony nasbíranými během cesty z navštívených míst v historii, respektive získaných karet. Na počátku dne si hráč buď náhodně nebo pokud vám to přijde lepší cíleně, jeden z itinerářů vybere a ten v podstatě určí, co by tak hráč chtěl a měl vidět, protože právě plněním míst na itineráři lze získávat body či bonusy.

Hráči se během hry střídají v tazích, kdy si ten aktivní vždy vezme kartu z nabídky. Karty nejen že obsahují historické události, ale také případné ikony pro potřeby právě itineráře, ale také cenu v čase, kterou je třeba zaplatit, a to posunem hodinek po desce. Vtip je, podobně jako třeba v Patchworku, v tom, že je na tahu vždy hráč, který je nejvíc pozadu. To dává prostor velké strategii a taktizování. A i tématu. Ono je sice hezké nasbírat trojici ikon a prožít s Napoleonem bitvu u Waterloo, ale taková zastávka vás bude stát 4 hodiny, zatímco zazpívat si s Queeny je jen na hoďku. Zároveň platí, že v podstatě nelze cestovat zpět. Jasně, první cesta (karta) vede co nejvíc do minulosti, ale každá karta další by ideálně měla být „novější“, tedy v časovém harmonogramu. Ne, že by nešlo si vzít i jinou kartu, ale to znamená uzavření jedné cesty (sady karet), a protože na konci hry bodujete své sady podle velikosti, jednoduše chcete mít propojené cesty co nejdelší. I když není dostupná vhodná karta v nabídce, která by na vaší cestu navazovala, můžete si vždy vzít speciální kartu předků, která funguje jako jakýsi žolík.

Takže ano, celá hra je o tom, že z vhodných historických karet skládáte časové postupky od nejstarší po nejnovější a zároveň pilně plníte svůj itinerář správnými žetony, respektive vydáváte se do takových událostí, které souvisejí s potřebnými žetony.

Po třech dnech a odehrání všech tahů všech hráčů hra končí a následuje počítání bodů. Některé získáte už během hry, jiné na konci z posbíraných sad karet. Sympatické je, že počítání bodů je příjemně jednoduché a rychlé.

Hru si, jak jsem psal výše, můžete užít i sólo, a to hned proti čtveřici úrovní náročnosti, kdy ale všechny dokáží pozlobit a pěkně fungují. Pokud tedy rádi usedáte k deskovkám sami, tahle hra vám radost udělá.

A pokud byste snad toho ve hře měli málo, obsahuje krabice rovnou i pokročilou variantu, která ovšem hru nijak zásadně nekomplikuje a také dobře funguje.

 

Dojmy

Výpravy do minulosti jsou naprosto skvělou hrou, která nás uchvátila svou produkcí, ale i herní stránkou, která je sice velmi jednoduchá, ale zároveň příjemně hratelná a na jednoduchých pravidlech nabízí dostatečnou hloubku, aby zaujala hráče všech kategorií, ať už nováčky, nehráče či celé rodina, ale zároveň i hráče zkušené, pro které se bude jedna minimálně o perfektně fungující filler s nebývalým edukativním přesahem v podobě mnoha historických událostí. A to navíc pěkně popsaných a vysvětlených.

Ještě jednou zmíním produkci. Neoprenová podložka, kvalitní a pěkně udělané karty, skvělý insert, příjemně napsaná pravidla, dobře udělané žetony. Prostě vše funguje herně i produkčně na výbornou.

Hra nabízí velmi jednoduchá a přístupná pravidla. Vezmu kartu, posbírám bonusy, posunu se na čase. A tak stále dokola. V podstatě. Jenže právě variabilní pořadí hráčů, řetězení událostí, ale i deska itineráře hru pěkně, tak akorát, prohlubuje a dává jí další možnosti a vrstvy co vymyslet. Mnohdy si pěkně započítáte v hlavě a promyslíte své tahy, abyste ze své pozice na čase vytěžili maximum, a vezmete si i kartu, která se vám sice tolik nehodí, ale díky své ceně vám dovolí hrát znovu. Musíte neustále myslet na to, že máte jen dvanáct hodin na kolo (byť se dají použít speciální krystaly), a tak každou dražší kartu je třeba pořádně zvážit a vzít jí ve vhodný okamžik. Ano, na jednoduchém konceptu dostáváte pěknou hloubku.

Hra funguje pěkně ve všech počtech hráčů. Čím víc hráčů se ovšem u stolu sejde, tím je nabídka proměnlivější a hra méně předvídatelná (než se dostanete na řadu, zmizí 3 karty z šesti), ale ve nižším počtu se naopak nabídka mění podstatně méně, a tak se ne vždy dostane na tu nejvhodnější kartu a pocitově častěji svou cestu končíte dřív, než byste chtěli. Dobrou zprávou ale je, že ani v plném počtu se hra nijak výrazně nezasekává a netrpí na přílišnou paralýzu hráčů. Byť se čas partie samozřejmě každým dalším hráčem zvyšuje. A zároveň se herní doba může zvýšit, když si každý chce karty ještě přečíst.

Hra nabízí dostatečně množství variability a znovuhratelnosti na mnoho partií. Historických karet je přes 100, itinerářů více než 20, což s různým setupem dává nespočet herních možností a průběhu hry.

Výpravy do minulosti nabízí kombinaci čisté, chytré a jednoduché hratelnosti, ruku v ruce s příjemnou hloubkou, rozhodováním, kvalitním zpracováním a edukativním přesahem, což vše v kombinaci vytváří skvělou hru, kterou lze použít jako vstupní pro nehráče, pro celé rodiny, ale i pro zkušené matadory na herní večery, ať už jako filler nebo prostě jen svižnější odpočinkovější titul, který vám ale jen tak zadarmo nic nedá.

Příjemné překvapení? Ano. Skvělá hra? Rozhodně!

 

Hru můžete koupit na TLAMA games zde!

 

Výpravy do minulosti

Autor: Eric Hibbeler

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2024

Počet hráčů: 1-4

Věk: 10+

Herní doba: 30-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři