X bere!

Hry recenze

Hraní není vždy jen o velkých hrách plných komponentů a složitých pravidel. Občas všichni potřebujeme „vypnout“ a zahrát si jen něco jednoduchého, čím vyplníme čas. A co je k tomu ideálnější než svižná jednoduchá karetka?!

Hra X bere! je nástupcem dnes již legendární hry 6 bere!, která vyšla poprvé už v roce 1994 a za kterou stál Wolfgang Kramer. Ten stojí i za jejím nástupcem. Jak už tomu bývá, ze svého předchůdce si hra bere základní principy, ale vylepšuje je o novinky a svěží vítr.

Stejně jako v původní hře, hráči stavějí číselné řady z karet. Podstatou je zbavit se všech karet z ruky a zároveň získat co nejmenší počet kravských hlav, protože v této hře body prostě nechcete! Vítězem je totiž hráč s nejmenším počtem bodů po dvou odehraných kolech. 

Hra je určena hráčům od 8 let, ale krom rodinného hraní se dá použít jako párty hra, kdy čím více hráčů, tím větším podíl náhody a šance nechtěně získat karty před vámi. Jak jsem již psal, hra je rychlá, svižná a běžná partie se vejde s přehledem do 25 minut (a to i s kompletním vysvětlením – tedy než připravíte něco na zub, je hotovo!) a je určena pro 2-4 hráče (původní verze byla až pro deset, a tady mě ubrání hráčů trochu zamrzelo).

 Pokud hledáte malou, jednoduchou a rychlou karetní hru, jejíž pravidla vysvětlíte za pár minut a u které nebude o zábavu nouze, X bere! je přímo pro vás. Malé balení se pohodlně vejde do větší kapsy a není tak problém mít ho kdekoliv sebou. Oproti předchůdci přináší nová a vylepšená pravidla a novou hratelnost. Trochu zamrzí snížení počtu hráčů, ale na druhou stranu na domácí hraní je to nejspíš lepší, no vážně, kdy se vás u stolu sejde 10?

 

Mrkněte na stránky ALBI!

nebo na

Zatrolene-hry.cz!

 

Autoři: Wolfgang Kramer, Reinhard Staupe

Vydavatel: Albi

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: do 25 min

Pořadí na Boardgamegeek: 2.944 celkově

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři