Zachraňte příšerky

Hry recenze

Hra pro děti, která vyžaduje přemýšlení od hráčů u stolu všech věkových kategorií? A navíc původně česká hra? Přesně to se skrývá pod roztomilou potvorou a názvem Zachraňte příšerky!

Vladimír Suchý není žádným designérským nováčkem, co se deskových her týká. Loňská (teď už spíš předloňská) Podmořská města jsou perfektním strategickým eurem, které potěší všechny náročné hráče. Letos je navíc doplnilo rozšíření, které ještě vylepšuje už tak dobrou hratelnost. Autor ale nezahálí a i když se zaměřuje právě spíš na náročnější a složitější hry, na výstavu Essen 2019 přivezl ve spolupráci s vydavatelstvím Delicius games i novinku z tak trochu jiného soudku – Monster Baby Rescue. Hru už od pohledu zaměřenou na mladší publikum, která ovšem překvapí každého svou hratelností. Českou variantu pod názvem „Zachraňte příšerky“ přinesl ve spolupráci s původním vydavatelem (ostatně stejně jako Podmořská města) Mindok.

Jen si to představte – v půlce ulice před vaším domem se najednou jasně rozsvítí portál do jiné dimenze, modrý jas prozáří vše okolo a ze tmy na druhé straně vypadnou záhadné příšerky. Nečekejte žádné krvesavé predátory nebo vetřelce, protože tohle jsou nevinná mláďata neschopná se postarat sami o sebe. Malý drak, bazilišek, kerberos, mantikora a ork se pomalu rozkoukávají v našem světě a vás samozřejmě nenapadne nic lepšího, než jim přispěchat na pomoc, ujmout se jich a vzít si je domů. A čeká na vás jejich záchrana.

Jak vás asi napadlo výčtem dostupných příšerek, tak ano, hra je skutečně pro 2-5 hráčů od 7 let a herní doba se pohybuje zhruba okolo 30 minut. Kromě základní varianty je zde i zjednodušená, kterou zvládnou i mladší ratolesti u stolu. Na hráče čeká úkol v podobě starání se o svého podivného svěřence – zařízení místa na spaní, nějaké ty hračky a vůbec prostor na hraní, vypiplaní do vyšších úrovní, umytí a tak dále. A kdo získá na konci hry největší přízeň svého svěřence v podobě posbíraných srdíček, ten vyhrává.

 

Roztomilá grafika

Hra zaujme na první pohled už svou krabicí, na které se skví roztomile barevné mládě baziliška (vážně, přečtěte si pravidla). A od krabice se odráží i celý obsah hry, kterého je skutečně hodně. Pravidla se základní verzí i s verzí pro mladší, herní plán rozdělený do několika desek a k tomu spousta žetonů a karet. 

Rozhodně skvělá zpráva je, že všechny papírové komponenty jsou z tvrdého kartonu, Každá z příšerek se skládá ze tří oboustranných dílků (nohy, tělo a hlava), které jsou navíc vždy po dvou sadách o různých úrovních, abyste mohli svého svěřence postupně po částech vylepšovat. K tomu je ke každé hráčská lišta, nebo chcete-li deska a kartonová figurka se stojánkem pro posun na hracím plánu. 

Variabilitu hry zajišťují dva prvky – za prvé celých 68 hracích dílků, které si hráči postupně vybírají z nabídky a tím, jak se dostávají postupně do hry, musíte vždy volit trochu jinou strategii. Druhým prvkem jsou destičky úkolů, které získá vždy hráč, který jako první splní jejich podmínku (nikdo jiný) a oboustranné dílky závěrečného bodování, které náhodně určují bodování na konci hry.

Posledními komponenty jsou bodové žetony a hromádka diamantů dvou barev.

 

Pečuju, pečuješ, pečujeme

Hra je pravidlově krásně jednoduchá, ač se nezapře, že autor je zvyklý dělat strategické hry. Ač tady je přemýšlivý prvek snížen pro mladší publikum. Herní deska a lišta na nabídku desek se rozprostře do středu stolu a než se vytvoří úvodní nabídka, vyřadí se dílky podle počtu hráčů. Každý z hráčů si vezme jednu svou lištu a všechny dílky příšerek a vytvoří si svou první kompletně na úrovni jedna a odpovídající figurku postaví na hlavní desku. Jako poslední se vytvoří náhodně sada destiček úkolů a vylosují se 4 dílky závěrečného bodování. A vzhůru do hry.

Hráč na tahu musí vždy udělat následující:

- Vybrat si jeden dílek ze společné nabídky – dílky jsou různé – pelíšky, hračky, vylepšení jednotlivých částí těla, zisk diamantů do zásoby atd. Každý z dílků má jinou funkci. Vylepšením povyšujete jednotlivé části své příšerky. Pelíšky a prolézačky vykládáte do řady z jedné či druhé strany příšerky a na konci vám vyplněné linie přinesou body.

- Posun své figurky o cenu dílku – každý dílek leží u jednoho z čísel a o jeho hodnotu se posune hráčova figurka na plánu

- Položení dílku před sebe a případně vykonání jeho akce

- Případný zisk destičky úkolu, pokud hráč splnil její podmínky

- Doplnění nabídky – dílky se sesunou k sobě a nový se položí nejvýše jako „nejdražší do nabídky“

A to je vše, může hrát další hráč. A to může paradoxně být ten samý! Zajímavý nápad ve hře je totiž v určení pořadí hráčů, protože vždy hraje hráč, který je nejvíc pozadu za ostatními na herním plánu a klidně tak můžete hrát dvakrát za sebou a získat víc dílků, než soupeři což přidává ve hře dost na přemýšlení a možném taktizování. Zkrátka na správném časování může záležet a hra tím dokáže potrápit, ač v jádru zůstává zábavnou hrou pro mladší.

Jak vidíte, tak základní pravidla jsou zcela jednoduchá a snadná na naučení všech u stolu, což je u hry podobného typu obrovské plus. Žádné zbytečné složitosti, žádné nejasnosti – perfektní! Je důležité správně si rozvrhnout, který dílek si vzít a správně využít načasování a posun po stupnici, ale zároveň si i správně vybírat dílky, abyste splnili a získali destičky úkolů a s nimi spojené bonusy a body.

Ve chvíli, kdy je do nabídky vyložen poslední dílek ze společné zásoby, všichni dohrají jeden poslední tah a nastává čas na bodování. A boduje se prakticky všechno – srdíčka na dílcích a destičkách před vámi, body za společné úkoly, body podle pravidel na liště hráče (pelíšky, prolézačky atd.), destičky přání, diamanty, bonus za desky s čarodějem – zkrátka vás čeká pěkná hromádka bodů, což třeba spoustu mladších spoluhráčů u stolu motivovalo si i hru zahrát znovu, pokud nevyhráli, protože prostě měli dobrý pocit ze spousty bodů. Zároveň se taky nemusíte ve hře zaměřit vždy na stejný styl hraní a výběr, ale můžete vaší strategii přizpůsobit, protože žádný zisk bodů není nijak dominantní a hra je vyrovnaná.

 

Zábava pro rodinné večery

Zachraňte příšerky dělá přesně to, co by měla – baví zábavnou hratelností, boduje roztomilou grafikou a přitom nabízí dostatečné možnosti, aby se celá rodina nenudila, protože ruku na srdce, většina rodičů znalých deskových her už nechce hrát klasické Člověče, nezlob se! nebo Monopoly případně Dostihy a sázky, ale mnohem raději se svými ratolestmi sáhnou k pěkné moderní deskovce. A to přesně tato hra je. Kombinační strategická hra, u které je nutné přemýšlet nad výběrem dílků či časováním při posunu a zároveň nutí hráče přemýšlet nad sbíráním setů. Mladším hráčům v rodinách a celkově u stolu tak slouží jako skvělá vstupní hra do „vyšší ligy“, na které se právě tyhle základní aspekty využité v různých obdobách v náročnějších hrách naučí.

Zároveň ale i když je primárně určena pro mladší, nebudou se u ní ani rodiče či starší sourozenci nudit, ba naopak si jí užijí. To je způsobeno i u nich nutností přemýšlet a plánovat, jinak je ostatní doslova zničí.

Pořád je to v podstatě strategické počítání bodů, ale hezké téma péče o malou roztomilou příšerku hru posouvá tím správným směrem.

Zkrátka kouzelné téma, skvělé zpracování, promyšlená hratelnost, dostatečná hloubka a nutnost přemýšlet a máme tu jedno z velkých překvapení a aspiranta na hru roku v kategorii her pro rodiny a mladší hráče.

 

Koupit přímo u Mindoku!

 

Zachraňte příšerky

Autor: Vláďa Suchý

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2019

Počet hráčů: 2-5

Věk: 7+ (ale zvládnou i mladší)

Herní doba: 30-40 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři