Zbodni salát!

Hry recenze

Takže dvě mrkve, jedno středně velké zelí, žlutá paprika a pár rajčat. Pořádně všechno nakrájet na kostičky, zamíchat, lehká nakyslá zálivka a můžeme podávat novinku od Mindoku. A taky Zbodnout salát!

Zbodni salát je nová malá karetka v lokalizaci vydávanou firmou Mindok, která si dala za cíl jednu jedinou věc – být zábavným a originálním fillerem a hrou pro rodiny. A daří se jí to skvěle. V originále má tahle zelená hra nejen pro vegetariány totožného vydavatele jako loni uvedený Kočičí klub. A ostatně jen tam podobnost nekončí, protože v obě hry jsou založené na kartách a sbírání sad a také mají podobně jednoduchá pravidla.

Až se tomu nechce věřit vzhledem k velikosti, ale na hře pracovala hned trojice autorů – Molly Johnson, Robert Melvin a Shawn Stankewich. Tahle trojka vytvořila rychlou karetku pro 2-6 hráčů od 8 let s herní dobou okolo 15 minut na partii. Ale ono u jedné hry nikdy nezůstane, protože okamžitě po obodování salátů všech hráčů si budete chtít dát odvetu. Celý princip hry spočívá na 108 oboustranných kartách, které sbíráte a vybíráte ze společné nabídky, tak abyste vytvořili potřebné sety. Karty reprezentují jednak zeleninu do salátu a také způsob bodování na straně druhé – což mimochodem dává přesně 108 originálních způsobů jak bodovat!

V malé a symbolicky zelené krabičce se zeleninou na víčku najdete kromě zmíněných 108 karet už jen krátká pravidla. Grafika hry je hlavně funkční – není to nic převratného, ale je skvěle přehledná a perfektně sedí k celkové jednoduchosti hry. Tady trochu zamrzí absence bodovacího bločku, protože takhle musíte na body vyhrabat nějaký ten papír z domácí zásoby. A že z tohohle minima nemůže být žádná zábava? To mě taky napadlo. No a upřímně – víc jsem se zmýlit nemohl!

Hru pochopíte i vysvětlíte během minuty. Nebo maximálně dvou. Všechny karty ve hře jsou oboustranné, kdy na jedné straně je jeden ze šesti druhů herní zeleniny a na straně druhé určitý (a jedinečný) způsob bodování – třeba za určitou nasbíranou trojici či dvojice, nejvíc mrkví nebo nejméně zelí apod. Celá partie je geniálně (nebo triviálně?) jednoduchá. Podle počtu hráčů se odpočítá od každé zeleniny určitý počet karet, které se zamíchají a vytvoří se 3 dobírací hromádky bodovací stranou vzhůru. Pod každou se pak z vrchu vyloží po dvou kartách otočených obrázkem zeleniny nahoru. Tedy máte tři sloupce vždy s hromádkou karet bodovacích a dvou kartách zeleniny pod ní. Hráč na tahu pak má poměrně jednoduché rozhodování – buď si vezme jednu libovolnou bodovací kartu, nebo dvě karty zeleniny. Ať tak či onak, vyloží je před sebe a ještě může případně otočit jednu bodovací kartu, která se mu třeba nehodí, na zeleninu. Nikdy však obráceně zeleninu na bodování! A může pokračovat další hráč v pořadí. A to je celé. Takhle se hráči střídají, dokud není vše rozebráno. Následně si každý hráč spočítá body za své nasbírané sety zeleniny podle svých získaných bodovací karet a kdo má nejvíc je Salátový král!

Ono je to vážně takhle prosté a jednoduché. A právě v té jednoduchosti, rychlosti a přístupnosti pro všechny je největší síla téhle hry. K celému konceptu jsem po přečtení pravidel přistupoval trochu skepticky – vždyť si jen beru jednu nebo dvě karty, to nás bude nudit, ne? Jenže opak je pravdou a Zbodni salát! nás po prvním zahrání dostal. A dostal tak, že jsme ho první večer hráli hodinu v kuse a dokola protáčeli zeleninu.

Ať už ve dvou nebo v plném počtu šesti hráčů hra funguje velmi dobře a ani ve větším počtu rozhodně není nijak dlouhá. K tomu si připočtěte i škodící prvek, protože nic víc nenaštve víc, než když vám soupeř sebere potřebnou papriku nebo mrkev a na vás zbude jen zelí a rajčata.

Zbodni salát! je zkrátka skvělý a povedený filler a rychlá karetka, která poslouží jako velmi povedená cestovní hra, jako otvírák nebo zavírák herního večera, ale i jako víc než přístupná hra pro rodinné večery. A třeba vaše děti naučí jíst zeleninu. Co můžete chtít od hry víc?

 

Koupit přímo u Mindoku!

 

Zbodni salát!

Autoři: Molly Johnson, Robert Melvin a Shawn Stankewich

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2020 

Počet hráčů: 2-6

Věk: 8+

Herní doba: 15 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři