Zelená planeta

Hry recenze

Jedinečná krajina, nádherné ekosystémy, rostliny a živočichové, svět bující životem a rozmanitostí. To je naše planeta, náš zelený svět, naše jedinečná Zelená planeta.

Ano, Mindok jede na zelené vlně plné rostlin a zvířat a nejinak je tomu i u jejich další novinky v pořadí, kterou je Zelená planeta. Tahle hra má za sebou velmi úspěšné tažení prostřednictvím komunitního financování, kde velmi rychle vybrala požadovanou částku a zlákala více než 10 tisíc podporovatelů. Zkrátka úspěch.  A očividně se líbila nejen na kickstarteru, ale její hvězda raketově stoupá i na známém serveru boardgamegeek, kde její popularita setrvale letí vzhůru. Naše zvědavost tak byla postupně nabuzena na maximum. Oprávněně?

 

Zelená planeta je karetně desková hra založena hlavně na mechanismu postupného budování fungujícího ekosystému v herním slangu zvaného engine building nebo také pattern building a vzájemné provázanosti a využitelnosti karet spolu s výběrem akcí. Určená je pro 1-5 hráčů s věkovým doporučením 12+ a herní dobou na cca 60-90 min, kdy tenhle údaj se snižuje hlavně opětovným hraním a při prvních partiích se připravte spíše skutečně na hodinku a půl. Hráči postupně z množství karet budují, nebo se snaží vybudovat, fungující a vzájemně provázaný ekosystém na vlastním ostrově, kterým jim poskytne co nejvíce bodů vzájemnou kooperací a spojením karet do úžasného celku.

 

V ráji zeleně

Zelená planeta je jedním z poměrně mála zástupců her poslední doby, která pod svým víkem neskrývá mnoho přebytečného vzduchu, ale naopak je plná herního materiálu a komponent.

V první řadě na vás vykouknou pravidla. Ty sice mohou překvapit svým rozsahem, ale faktem je, že samotný základ je na cca 4-5 stranách a zbytek je jen bližší vysvětlení, sólo hra atd. Co mi prostě vadí, to je formát pravidel, protože jsou velká jako čtvercová krabici a osobně se mi v tomhle stylu nečte úplně dobře. Ale to je jen věc názoru.

V jednoduchém, ale funkčním, papírovém insertu pak najdete spoustu dřevěných i kartónových žetonů, několik desek, ale hlavně obrovské množství karet, na kterých celá hra stojí.

Dřevo zahrnuje hlavně skládací kmeny s korunami a dřevěné výhonky. Tady je dobré upozornit, že pokud ke hře lze získat/koupit promo balíček, který kromě další karet přináší i zbytek herních komponent ve dřevěné variantě. A osobně ho mohu jen doporučit, protože nejen že hra vypadá ještě lépe, ale také se s kompletním dřevěným materiálem lépe hraje.

Základem hry jsou karty několika druhů – základem jsou karty země, ze které lze označit za „herní“, protože právě z nich tvořte své ekosystémy. Dále tu najdete karty fauny (veřejné úkoly), karty ekosystému (soukromé úkoly), karty ostrovů (počáteční podmínky pro hráče) a podnebí (jedinečné akce). Všechny karty vedle potřených ikon, schopností, označení a krátkých flavor textů obsahují fotografické ilustrace. Tady se nám hodně při hraní líbila ujednocená grafika karet a celkově pěkné spárování a také jednotný design a přehledné ztvárnění. Po prvních hrách už do karet i přes množství efektů a symbolů proniknete a vše jede krásně automaticky a plynule.

Povedené jsou ale i herní desky z pevného kartonu nebo třeba bodovací bloček, protože ve hře běžně dosahujete skóre 250+, bez zapsání se neobejdete.

Celkově je zpracování hry na vysoké úrovni a nemám, co bych mu vytknul. Ilustrace, kvalita zpracování, vše sladěné – prostě krása. Opravdu doporučuji pořídit i promo balíček, protože ten hru dovede k dokonalosti. A nejen dřevěnými komponenty, ale i novinkou v podobě karet měsíců, které ještě zvedají variabilitu hry.

 

Zasadit strom, zavlažit kytku, posbírat body

Z herního hlediska není Zelená planeta zvláště složitou hrou. I když se přiznám, že po prvním přečtení pravidel jsem trochu tápal, a to hlavně v množství ikon a efektů. To se ale rychle během hry a následných partií zlepšovalo.

Každou partii musíte začít přípravou. Doprostřed stolu se připraví obecná zásoba karet a všech žetonů, náhodně se vylosují 4 karty fauny a 2 ekosystémů. Každý hráč obdrží jednu herní desku (pozor některé jsou oboustranné pro týmovou/sólo variantu) a obdrží po jedné kartě ostrova, ekosystému a podnebí, z nichž si vždy vybere jednu stranu a tím určí své jedinečné počáteční nastavení, osobní úkol, ale i zvláštní schopnosti a výhody. Podle karty ostrova si každý hráč dobere ze společné nabídky všechny zdroje (karty, půdu – platidlo atd.) a může se začít hrát. Jen pro zajímavost, díky množství karet existuje ve hře 25600 různých kombinací úvodního setupu, objevíte je všechny?

Celá hra je pak v podstatě jen o výběru ze 4 možných akcí, které jsou přehledně rozepsané na deskách hráčů. Aktivní hráč si jednoduše vybere jednu z akcí a provede její efekt a následně vyhodnotí karty na svém ostrově (tedy již zahrané a vyložené) v uvedené barvě. Vtip je v tom, že stejnou akci, byť s menší silou, vyhodnotí též všichni ostatní u stolu. Na výběr je:

1.       Výsadba – už z názvu plyne, že slouží k vykládání karet, ale také k jejich dobírání,

2.       Kompostování – zde získáte hlínu (což je platidlo) a máte možnost zahodit karty na kompost, kde se s nimi dá dále pracovat, ale také je využít na body na konci hry,

3.       Závlaha – ostrov hráčů jsou plné rostlin (ano, tahle hra je primárně o flóře) a tak musíte zavlažovat, aby vám to pěkně rostlo. Zase za ně můžete získat body/bonusy,

4.       Přírůstky – tady na kartách krásně rostou právě stohovatelné části kmenů, které zase využít, jak jinak, na body či k placení,

Jakmile provedete „hlavní“ akci, aktivují se karty příslušné barvy, které přinášejí své vlastní akce/bonusy/výhody. A své „menší“ akce vyhodnotí ostatní.

A to je v podstatě celé shrnutí, protože hra opravdu není výrazně složitá nebo překombinovaná a hloubku jí dává hlavně množství efektů a možností, ale postavených na velmi přístupných pravidlech.

Cílem hry je samozřejmě získat maximum bodů, přičemž boduje se zde – no na rovinu – snad úplně vše. Každopádně hra se hraje tak dlouho, dokud jeden z hráčů nezaplní celou mřížku ostrova o rozměrech 4x4, tedy 16 karet. Následně hra končí a začíná mini hra ve hře – bodování.

Jak už bývá dobrým zvykem, tak i Zelená planeta obsahuje stále oblíbenější sólo mód, který se zde nazývá Vesna a je velmi jednoduchý. Tedy jednoduchý na ovládání, ne na vítězství. Je připraven speciální balíček karet i desky, i když základ hry zůstává stejný. Jen místo ostatních hráčů získá bonusy Vesna a její tahy se vyřeší otočením a vyhodnocením karty z jejího balíčku. Ve finále zjistíte, že hraní proti Vesně jsou takové optimalizační puzzle a na rozdíl od živých soupeřů toho moc neodpouští. Hraje zkrátka mechanicky a k jejímu poražení je třeba přemýšlet.

 

Jaká je?

Dobře, nebudu to na počátku hodnocení dlouho protahovat – mám rád engine building hry (ať už se jedná o Mars, Archu nebo třeba Divukraj) a Zelená planeta mi prostě (skoro) ve všech ohledech absolutně sedla a velmi příjemně překvapila. Překvapila hlavně z důvodu, že po desítkách a stovkách různých deskovek už jsem hodně opatrný na různý „hype“ a očekávání a raději ke všem hrám přistupuji opatrně. Pojďme postupně.

Zpracování. To je tradiční téma moderních her, a zde musím říct, že se povedlo. Není zbytečně přeprodukované, ale zároveň není o nic ošizené. Kvalitní desky, krásné dřevěné komponenty, skvěle vypadající a přehledné karty. Navíc pěkně plná a jednoduše vyřešená krabice.

Začněme menšími výtkami. Tahle hra je poměrně velký multiplayer solitér. Ač se to nemusí z popisu zdát, tak interakce mezi hráči je spíš méně, než více a každý si vlastně hraje na svém ostrově. Ano, následují se akce a všichni jsou tak neustále ve hře, ale aby se hra neprotahovala, hrají většinou (hlavně u pozdějších partií) všichni zároveň a každý tak usilovně přemýšlí hlavně na tím, co má v ruce a před sebou na stole. Boj probíhá jen o karty fauny (kdo dřív přijde…) a případně hlídáte soupeře, abyste mu vybranou akcí až moc nepomohli. To je ale ve finále jedno, ten jeden tah hru nezvrátí. Není zde žádná nabídka karet, žádné přetahování nebo sprint o významné bonusy.

Hra je „šílený“ point salát – tedy boduje se zkrátka prakticky vše. Máte body za karty vyložené, za karty na kompostu, za úkoly, za faunu, půdu, výhonky. V podstatě každý tah a rozhodnutí vás virtuálně (body se počítají až na konci) sune bodově vpřed. To je na jednu stranu příjemné pro všechny hráče, ale zároveň je třeba říct, že bodování na konci hry docela trvá ve finále.

Zároveň je třeba říct, že hra je o tom, ideálně poskládat karty, vytvořit co nejfunkčnější ekosystém a co nejlépe vše propojit a poskládat. Takhle to zní hezky, ale věřte mi, že ač je hra pravidlově nenáročná, tak zejména pro nováčky je z počátku poměrně zahlcující a první hra se může jednak protáhnout a zároveň nebude rozhodně optimální.

A teď k té pozitivní části. Tahle hra je naprosto krásně postavené a vybalancovaná. Opravdu oceňuji, že v tom obrovském množství karet a věcí dokázali tvůrci vytvořit hru, kde všechno funguje, žádné karty se nezdají přesílené nebo nefunkční.

Tím že mohou všichni hrát zároveň má hra spád a rychle utíká. Běžně nám partie zabrala mezi cca 50-90 min., a to i v plném počtu hráčů. Byť za mě je tahle hra nejlepší ve dvou, protože to se stíhají soupeři i sledovat, hra jim pod rukama krásně funguje a subjektivně i té interakce mi zde přišlo nejvíce.

Hra je také pěkně tematická. Jednotlivé akce jsou naprosto logicky a funkčně i tematicky postavené a vy skutečně ze hry cítíte to propojení prvků a logickou návaznost – vysadím rostliny, ale musím na ně mít půdu, něco zkrátka musím dát na kompost, protože místo není neomezené. To jak se ostrov a ekosystém postupně plní a jednotlivé karty spolu fungují a doplňují se a vy si vytváříte větší či menší kombinace. Je to pěkně, příjemné a v mnoha ohledech neskutečně satisfakční.

Už jsem to nakousl výše, ale musím to zopakovat. Tady se nemusíte bát o znovuhratelnost a variabilitu, protože ve hře jsou tisíce různých kombinací a žádná partie nikdy nebude stejná jako ta předchozí a vždy přijdete na nové možnosti a provázání. A strašně se mi líbí to jedinečné nastavení už od počátku partie, kdy každý začíná dle své volby s jedinečným základem a možnostmi.

Úplně si nemyslím že by hře dominovala náhoda a to i přes fakt, že neexistuje nabídka karet a hráči je tahají náhodně. Ano, karty jsou základ. A je třeba naučit se s nimi ve hře pracovat a využívat je. Nejsem ten typ hráče, co měl rád zahazování karet pro body nebo akce. Zkrátka mi to moc nejde a často udělám špatné rozhodnutí a ještě častěji syslím hromadu karet v ruce, když to jde. Tak na to přesně je tady třeba zapomenout a naučit se karty točit a pracovat s nimi. Musíte si uvědomit, že těch 16 karet, co můžete vyložit není mnoho a zároveň hra není až tak dlouhá, a je proto třeba nechtěné karty využívat rychle jinak. Třeba na kompost, protože každý bod se počítá.

Na téhle hře se mi opravdu líbí její přístupnost. Jasně, na první pohled se to nemusí zdát, ale tohle je jeden z nejpřístupnějších engine buildingů poslední doby. Hra sice obsahuje docela dost ikon a možných akcí, ale rychle se je naučíte a zjistíte, že se často opakují a ve výsledku je to prostě jednoduchý výběr 1 ze 4 akcí a promyšleného rozvržení vašeho ostrova a propojení karet. Vůbec bych se nebál zahrát si hru i s relativními nováčky.

Nerad bych hru přirovnával k předchozím oblíbeným titulům od Mindoku, jakými jsou Mars a Archa. Z planety mám úplně jiný budovatelský pocit a zároveň bych řekl, že je to o poznání lehčí a přístupnější hra.

Ano, Zelená planeta se mi i přes výše uvedené věci líbí. Hodně se mi líbí. Nebo jsem z ní spíše naprosto nadšený. Přináší v podstatě známé prvky, ale spojuje je krásně funkčně i tematicky a vše pospolu krásně funguje a hra se výborně hraje. Vše je provázané, dobře promyšlené a udělané a nad produkční kvalitou se dá jen nadšeně výskat. Zkrátka Zelená planeta je naprostá trefa do černého a opravdu hodně dobrá a přístupná hra, kterou si rozhodně užijete.

Za mě všechny palce nahoru a velké díky do Mindoku!

 

P.S. Bohužel se Chudá půda vyskytl šotek, který vám dá 3 body za karty, ale správně má být 1 bod. Tak pozor na to! Každopádně ve speciálkách by už měli mít karty k dispozici opravené.

 

Hru můžete koupit i s promem navíc třeba na Cechu hráčů zde!

 

Zelená planeta

Autor: Maxime Tardif

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 1-5

Věk: 12+

Herní doba: 50-90 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři