Změňte osud

Hry recenze

Když dostanete možnost vrátit se v čase a udělat něco dobrého a někoho zachránit, dokážete Změnit osud?

S detektivními, příběhovými, únikovými a vyšetřovacími hrami – zkrátka hrami s kooperativním zážitkem vyžadujících od hráčů přemýšlení a spolupráci se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Ať už se jedná o velké tituly jako Detektiv nebo Kronika zločinu nebo o menší hry založené na úniku z krizových situacích jako Únikovka od Dina. Posledním přírůstkem do této skupiny her je trojice menších krabiček od Albi pod společným názvem Změňte osud. Autoři Lukas Zach a Michael Palm pod hlavičkou Pegasus Spiele vytvořili na stejném základu případy pod názvy Kletba z minulosti, Třešňové květy a Strouha plná krve. Každý příběh/hra je zasazen do jiného období a doby – od modernějšího Japonska, přes USA na prahu hospodářské krize, až po Německo Výmarské republiky.

Všechny tři verze mají společného jmenovatele – nečekaná smrt. Ano, hlavní postavy příběhu zemřely a vaším úkolem je vrátit se do minulosti a pokusit se na základě vašich rozhodnutí změnit jejich osud, tak aby k této události nedošlo. Ostatně hlavní zápletka každého příběhu je zobrazená již na víku krabiček.

Po otevření na vás čeká malé překvapení – na rozdíl od drtivě většiny deskových her, tady nenajdete žádná pravidla. Ani stránka textu navíc. Vše je řešeno jen pomocí obsažených karet ve dvou balíčcích – větším o 25 kartách a menším o 60. Krabička a karty, to je skutečně vše, co na vás čeká, a co potřebujete ke hraní. Je to neskutečné pozitivum, protože za prvé do hry okamžitě proniknete bez nějakého složitého vysvětlování a studování, a také si můžete hru sbalit sebou na cesty. Pojďme se mrknout na hraní. 

Jako první rozbalíte balík velkých karet, první otočíte a jeden z hráčů seznámí celou skupinu s úvodním příběhem – tedy samotnou vraždou hlavní postavy a případně nějakými detaily o ní a místě činu. Dále se na základě pokynů rozloží všechny herní karty – velké a k nim malé stopy podle pokynů a karty osudu - na stůl. Nic složitého. Hráči u stolu si nejprve společně projdou úvodními kartami (velké karty jsou očíslované v přesném pořadí) a následně začnou postupně odhalovat příběh minulosti, který stojí na pozadí nešťastné události a budou se snažit změnit běh událostí, tak aby vše dopadlo jinak, respektive lépe. Na vše mají devět kol rozhodování.

Každá karta vyprávějící část příběhu obsahuje po svým textem trojici možností, ze kterých si musí hráči společně vybrat. Ideálně takovou, která je odlišná od cesty oběti – logicky, že ano?V tom jim pomáhají karty stop a logická úvaha – někdy je to těžší, někdy lehčí. Podobně jako např. v This War of Mine je vždy jeden mluvčí, takže pokud se hráči nemohou dohodnout, tíže rozhodnutí leží na něm. Ať už hráči volí jakkoliv, následně odhalí příslušnou kartu osudu a započítají si na ní uvedené body. Na konci se tyto body sečtou a dle skóre skupina zjistí, zda byla úspěšná či nikoliv. Zároveň je také odhalen celý příběh a zápletka. Ano, asi vám teď došlo, že Změňte osud je v podstatě hra na jedno zahrání a pak jí můžete poslat dál jiné skupině – tedy pokud zrovna netrpíte výpadky paměti nebo si jí nezkusíte znovu zahrát třeba za deset let. 

Negativum celé hry je její průběh. Ať už se rozhodnete jakkoliv, v podstatě si jen započítáváte body, ale příběh na kartách jako takový se před vámi nijak dynamicky nemění a jeho linie je jasně daná. Kdyby se třeba cesta větvila podle rozhodnutí, rozhodně by to bylo lepší a byl by prostor i pro znovuhratelnost.

Při hraní máte v podstatě pocit podobný např. gamebooku nebo vyprávění, které máte jen lehce možnost ovlivnit svými činy, ale které má jen dva možné závěry – smrt nebo život.

Sympatické na hře je, že má krásnou vývojovou křivku. Z počátku tápete a můžete jen odhadovat, postupně však nabýváte více informací a váš odhad je přesnější. Graficky je hra hezká. Ono většina výtvarné stránky jednoduše ustupuje textu.

Změňte osud sází především na inovativní přístup. Absence klasických pravidel a rychlá hratelnost a poutavé příběhy a zápletky jsou hlavními přednostmi hry. Trochu zamrzí malá variabilita a možnost znovuhratelnosti poté, co se hráči trochu více zorientovali. Osobně tenhle styl jeden pokus a dost moc nemusím. Pokud bych měl srovnat jednotlivé verze pak od shora dolů – Kletba z minulosti, Třešňové květy a Strouha plná krve. Rozdíly jsou ale minimální a ani s jednou nešlápnete vedle, pokud hledáte v deskovkách něco nového s vyprávěním. Změňte osud je v jádru zajímavý příběh s možností interakce a potěší hlavně příznivce kooperativního hraní, přemýšlení a dedukce. A za tu cenu stojí rozhodně za vyzkoušení – vždyť co si dneska pořídíte za cca tři stovky?

 

Koupit Změňte osud: Kletba z minulosti u Albi!

Koupit Změňte osud: Strouha plná krve u Albi!

Koupit Změňte osud: Třešňové květy u Albi!

 

Změňte osud

Autoři: Michael Palm a Lukas Zach

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2019

Počet hráčů: 2-6

Věk: 12+

Herní doba: cca 60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři