Zombicide Wulfsburg

Hry recenze

V opuštěném městě náhle protne ticho mrazivé vytí. Připravte se hrdinové, řítí se na vás zombie vlci v čele s obří zrůdou, přicházejí vlci z Wulfsburgu.

Máte rádi kooperativní zombie řezničinu Zombicide Černý mor (recenze zde), který u nás vyšel pod hlavičkou Blackfiru? Pak vám jistě neuniklo, že totéž vydavatelství přineslo koncem letošního léta na trh rozšíření s názvem Wulfsburg, které obohacuje hru o nové prvky.

Hrdinové se rychle sešikují k sobě a připraví své zbraně – naleštěné meče, ostré sekyry, natáhnou kuše a luky. Zpoza nejbližšího rohu se už řítí první děsivé stvůry na čtyřech nohách. Od mord jim odkapává krev a sliny, no vzhledem k jejich nemrtvé podstatě se k nim sem tam přidá i pár zubů či kusů těl. Co teď? Bojovat s rychlou hordou nebo se stáhnout na nejbližší věž? Nebo dračí oheň? Rozhodnutí je jen na vás!

Rozšíření Wulfsburg bylo původně zafinancováno pomocí kampaně na Kickstarteru (jak překvapivé u CMON…). Základní herní systém se v zásadě nemění, protože se stále jedná o čistokrevnou řezničinu a zábavu v podobě kosení hord zombíků a plnění zadaného úkolu v závislosti na podmínkách vybraného scénáře. Samozřejmě ale krabice přináší nové prvky, které vše ozvláštňují a nutí vás postupovat jinak a vzhledem k síle a rychlosti vlků i více taktizovat. Herní doba, doporučený věk, i to zůstává stejné, ale nově je možné hrát až v 10 (!!!) hráčích najednou. A co vše pod zeleným víkem s ilustrací nových přeživších a vlků najdete?

 

Komponenty

V první řadě je třeba uvést knihu (nebo brožuru?) nových pravidel a hlavně scénářů, kterých je stejně jako v základní hře celých deset a na nějakou dobu vám jistě vydrží (navíc na zatrolených hrách nebo BGG je možné dohledat spousty dalších, kombinujících právě základní sadu a rozšíření). Dva nové mapové díly, obsahující vyvýšená místa (viz dále), 4 plastové panely pro nové přeživší (pro hru až v deseti hráčích) a k nim nutné značky a podstavce. 30 malých karet vybavení a zombíků a 4 větší karty hrdinů. No a samozřejmě nové nádherně zpracované figurky, jak se na CMON sluší a patří – 4 hrdinové na straně jedné a 21 zombie vlků a vlčí zrůdy na straně druhé.

 

Novinky při hraní

Jaké že to novinky vás čekají při hře?

Vyvýšena místa/rozhledny – jedná se o nové prvky na mapových dílech, díky kterým se zlepší rozhled přeživších a mohou sloužit i střelcům/čarodějům pro lepší využití jejich předností (pozor ale, ať se nechytíte do pasti!)

Nový přeživší – čtyři hrdinové přinášejí nové schopnosti a je radost za ně hrát a nic vám nebrání je vyzkoušet i v původních scénářích

Vlci a vlčí zrůda – připadalo vám, že běžci jsou u vás ve vteřině? Tak tady zapláčete, protože vlci mají dokonce rovnou 3!!! aktivace a prohání se po mapě rychlostí blesku, takže pozor na ně, protože než se nadějete, je jich všude plno a trhají vaší partu na kousky

Karty vybavení – zapomeňte teď na nějaké obyčejné meče, dýky nebo luky, protože teď mluvím o zbraních takřka hromadného ničení – upíří kuše, ohnivý meč atd., které hru posouvají o stupínek výše a vy se tak opravdu stáváte bestií ala Conan kosící nemrtvé po stovkách a brodících se po kolena v krvi. Ostatně pokud si vzpomenete na původní recenzi, trochu jsem si pobrečel nad pouhými dvěma spešl zbraněmi, což rozšíření kompenzuje v dostatečné míře.

 

Takže jaké je?

Nebudu chodit kolem horké kaše, ale pokud máte rádi Černý mor, Wulfsburg si zamilujete a prostě ho musíte mít. Na první pohled se může zdát, že toho v krabici není moc – 26 miniatur, pár karet a nějaký ten plast a karton navíc – ale co se týká hratelnosti, ta je díky němu posunuta o několik pater výše. Všechny nové prvky jsou minimálně příjemným zpestřením hry a udávají nový směr hraní a plánování. Zábava zůstává, ale je navíc okořeněná slušnou dávkou pěkně ostrého indického curry, že by si v něm i Lister liboval. Nové úkoly vás navíc zabaví na pěkně dlouhou dobu a zvýšení počtu hráčů vám dovolí zapojit i širší rodinu/partu přátel/ochránce zvířat nebo prostě jakékoliv další krvežíznivce. Takže ano, za nás zkrátka palec nahoru a jednoznačné doporučení. Snad jediné co by se dalo vytknout je obligátní konstatování, že pokud vás Zombicide na poprvé nedostal, rozšíření to pravděpodobně nezmění, i když metat po ploužících se nemrtvých ohnivé koule z městské věže a grilovat je za podchodu je zážitek, který v deskové hře jen tak nezažijete.

 

Více přímo u Blackfire!

 

Zombicide Wulfsburg

Autoři: Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Rault a Raphaël Guiton

Vydavatel: ADC Blackfire (CMON)

Počet hráčů: 1-10

Věk: od 14 let (pokud vám ale nevadí trochu zničit dětské iluze, klidně i míň)

Herní doba: 100 min cca (ale záleží na scénáři)

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři