ZOO New York

Hry recenze

Kdo by si nechtěl postavit svou vlastní zoo a zabydlet jí roztomilými chlupáči? V novince od Mindoku máte možnost poskládat si rovnou slavnou zoo v New Yorku!

Když se řekne Uwe Rosenberg, asi se většině hráčů vybaví hutná dvojice euro her Agricola a její mladší sestra Caverna. Mimochodem obě vyšly taktéž v češtině u Mindoku a druhá jmenovaná dostane na podzim mnohými vymodlený dotisk - ale to jen tak na okraj. Kromě této dvojice slavných titulů má ovšem německý autor velmi široké portfólio, do které posledních pár let přibyde aspoň jeden titul ročně. Zkrátka každý rok jedna až dvě hry minimálně. Úctyhodná bilance, že ano? Sice je pravda, že Uwe používá stále podobné mechanismy, ať už se jedná o worker placemant nebo tetrisoidní tile placemant, ale na druhou stranu, vždy to zatím dobře fungovalo, tak proč v tom nepokračovat? A tak tu máme ZOO New York.

Je třeba na úvod říct, že se jedná o jednodušší z autorových titulů, a i když je na krabici věk 10+, po zkušenostech musím říct, že ho zvládnou i mladší hráči. Těm navíc pomůže i herní téma zoo a zvířat. U stolu se může sejít až pět hráčů a partie zabere maximálně 60 min v plném počtu, ale třeba ve dvou je za 30 odehráno. Hlavním principem hry je vyplnit hráčské desky polyominovými dílky výběhů a atrakcí. A zapomeňte na body, tady jde čistě o rychlost.

 

Krabice plná zvířat

Hra už na první pohled působí roztomile. Příjemná grafika na víku, které vévodí čtveřice zvířat přímo definuje hru jakožto zástupce rodinného hraní.

Pod víkem na vás čekají relativně krátká pravidla, spousta žetonů k vyloupání, dílky výběhů ve čtyřech velikostech a žetony atrakcí a stánků a hráčské desky, u který rozhodně zamrzí, že jim nebyla věnována větší péče a kvalitnější materiál, protože jejich neustálé klouzání po stole a boření zoo při hře dokáže docela zkazit náladu. Takový Pelíšek od stejné firmy je tady o třídu jinde. A to by mohlo být skoro vše, ne?

Počkat, že jsem na něco zapomněl? No ano, to co dělá hru dokonale roztomilou, to je hromada 127 dřevěných figurek zvířat, kterými budete osidlovat své výběhy - surikaty, plameňáci, klokani, lišky polární a tučňáci. A k nim jeden slon pro určování pohybu. 

Produkčně hra na první pohled vypadá hezky. Spousta dílků, spousta dřevěných figurek. Na pohled druhý už je to bohužel trochu horší. Hráčské desky jsou asi z nejtenčího materiálu, který jsem za poslední dobu viděl a prostě kloužou a destičky výběhů se po nich kloužou ještě víc. Uznávám, nepatřím k nejšikovnějším, ale je to výtka, kterou měl snad každý,  s kým jsem hru zkoušel. Druhá věc, která mě u hry trochu štve, to jsou samotné dílky výběhů. Jsou ve čtyřech velikostech a 4 odstínech zelené. Jenže rozlišit při menším osvětlení při přípravě hry jednotlivé barvy není úplně legrace, a proto doporučuji skladovat každou sadu zvlášť. Urychlíte si tím setup hry. Na druhou stranu je pravda, že poměr cena výkon (cca 700 doporučená cenovka) je parádní.

 

Stavíme, skládáme a množíme

Z hlediska pravidel ani hraní není hra vůbec složitá. Doprostřed stolu se připraví lišta akcí, kolem které se rozloží na hromádky dílky výběhů a na označená pole figurka slona. K tomu se vytvoří zásoba figurek zvířat a dílků atrakcí. Každý hráč obdrží jeden herní plán představující jeho zoo a dvojici počátečních figurek zvířat, které umístí do domečku. A vzhůru do hry.

Hráči se střídají v tazích, které se skládají ze tří částí - pohyb slona, hlavní akce, rozmnožování. Základ je vždy pohyb figurkou slona po rondelové (pohyb po kružnici) liště akcí, a to buď o 1-3 nebo 1-4 pole dle počtu hráčů. Podle toho, kde hráč pohyb zastaví, může nastat následující:

 

1. vyložení nového dílku výběhu - hráč si vezme horní díl z dané hromádky, přiloží ho kamkoliv do své zoo dle pravidel a umístí na něj jednu až dvě figurky téhož druhu z domečku nebo dalších výběhů,

2. pořízení nových zvířat - hráči si vezme dvojici figurek zvířat dle obrázku a dá si je buď do prázdného domečku, prázdného výběhu nebo si doplní jeden ze svých výběhů o dalšího zástupce,

 

Jakmile hráč provede jednu ze dvou hlavních akcí, může (a nemusí) nastat třetí část, tedy rozmnožování. Na liště akcí je pět vyznačených polí, při jejichž překročení dojde k rozmnožení vyobrazeného druhu. Každý hráč, nejen ten na tahu, může rozmnožit daný druh zvířat až ve dvou výbězích. Musí ovšem splnit základní podmínky, a to mít na daném dílku aspoň dvě zvířata. 

A proč vůbec množit a plnit výběhy? Inu jakmile dílek zaplníte figurkami, vrátíte všechny až na jednu do společné zásoby a můžete si vzít dílek atrakce, kterým se skvěle zaplňují vzniklé malé (ale občas i velké) mezery na herní desce.

A přesně takto jednoduché je hraní celé hry, kdy drobné modifikace nastávají v různém počtu hráčů, ale základ je stále stejný. Vítězem je ten, kdo jako první zaplní všechna volná políčka ve své zoo, a to buď výběhy nebo dílky atrakcí.

A ano, než se zeptáte, tak hra má i dnes tolik oblíbený sólo mód.

 

Skládací zábava

ZOO New York je primárně rodinná a jednodušší přístupná hra, o tom není pochyb. Ovšem ve své kategorii doslova září, a to hned z několika důvodů.

V první řadě jsou to jednoduchá, přehledná a intuitivní pravidla, která vysvětlíte během chvíle a hned při první hře si je každý hráč rychle zapamatuje. Posunout slona, vybrat dílek, umístit zvířata a případně množit - rychlé snadné kroky. Navíc si můžete dílky přidávat libovolně, nemusí na sebe navazovat, což hru mnohým mladším usnadňuje.

Dalším bodem je zpracování. Ano, mám k němu své výtky zmíněné výše, ale hlavně dřevěné figurky zvířat jsou opravdu roztomilé, a to jak s nimi postupně plníte zoo, moc hezky vypadá a nejen děti to nadchne. 

Mezi přednosti patří i znovuhratelnost a rychlost hry. Díky náhodnému nalosování dílků je každá partie trochu jiná. Sice je to stále stejný princip (a u které abstraktní skládačky není), ale vždy musíte přizpůsobit skládání nabízeným dílkům. Herní doba je pak do 60 min i s přípravou, což je pro takovou hru tak akorát.

U mnoha hráčů funguje i téma, ač je pravdou že hra je to v zásadě abstraktní a kdyby se dílky plnili čímkoliv jiným, bylo by to v podstatě úplně jedno.

Díky principu množení se nejedná o dalšího zástupce suchých „multiplayer sólo“ her, kdy jen každý čeká na svůj tah, ale i v tazích soupeřů jsou v podstatě všichni neustále ve hře a hra nutí sledovat a přemýšlet, kam které zvíře právě přidat, aby bylo další políčko množení daného druhu využité na maximum. 

Strategická složka hry není nijak zvlášť obtížná, ale správné tahy vám pomohou hodně urychlit stavbu vaší zoo, a ve chvíli kdy všichni u stolu správně plánují časování, stává se z partie docela taktická bitva. Přesto se ale stále jedná o přístupnou zábavu.

ZOO New York je další ze zástupců skládání polyominových dílků. Jde na to zase trochu jinak a Uwe Rosenberg neustále dokazuje, že své vlastní nápady umí vylepšovat a dovádět k dokonalosti. Jeho novinka je silná přesně v tom směru, ve kterém má být - zábavná přístupná hra pro široké publikum, která boduje tématem, grafikou a velmi příjemnou hratelností, díky které se jistě zařadí mezi velmi oblíbené a úspěšné tituly. Zkrátka stavba zoo na stole ještě nikdy nebyla zábavnější.

 

Koupit přímo u MindoKu!

 

ZOO New York

Autor: Uwe Rosenberg

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2021

Počet hráčů: 1-5

Věk: 10+

Herní doba: 30-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři