Kladivo na čaroděje

zajímavosti

Přinášíme vám rozhovor s Jiřím Pavlovským, autorem několika knih a duchovním otcem série Kladivo na čaroděje! A pokud náhodou tuto skvělou českou městskou fantasy neznáte, naleznete u nás i informace na co se můžete těšit!

Kladivo na čaroděje je městská fantasy, zasazená primárně do kulis krásné, tajemné a magické Prahy (vyjma několika příběhů, odehrávajících se buď v okolí nebo v jednom případě i u našich sousedů na Slovensku). Felix, Klaudie, Walter a Vincenc – vcelku nesourodá skupina hlavních hrdinů, tvořících tým soukromých (a magických) vyšetřovatelů a proti nim? V podstatě všichni! Od démonických mafiánů, přes miliardáře, prokleté domy, všepožírající psiska, inkvizici až po vládnoucí skupinu mágů v Čechách! Ne, vážně, nechci nic vyzrazovat, tohle si prostě musí každý přečíst sám. Zatím vzniklo dvanáct jedinečných dílů, které tvoří první sérii, ale už teď se v hlavách tvůrců rodí pokračování.

Celou první sérii neměl na starost pouze J. Pavlovský, ale vystřídalo se u ní několik autorů – Ondřej Nečas, Dušan Fabian, Jakub Mařík, Martin Antonín, Darek Šmíd, Jan Hlávka, přičemž každý přinesl do Kladiva svěží vítr, své nápady a svůj osobitý styl a každý přinesl svou vlastní vizi temného, drsného a často nepříjemného světa magie, který ale rozhodně nechcete zažít, protože v lepším případě umřete rychle a bezbolestně bez nočních můr! V tom horším (a pravděpodobnějším) vás čeká smrt ve stylu maso do kebabu, kdy z vás budou vyšinutí jedinci odřezávat proužky masa! Ať tak či onak, 1. série Kladiva na čaroděje je jednoduše parádní jízda, kterou si musí přečíst každý fanoušek městské fantasy a se kterou nebudete litovat ani jediné pročtené vteřiny života!

 

A teď už slibovaný rozhovor s osobou k tomu nejpovolanější – J. Pavlovským!

V průběhu let jste pro Kladivo získali různé autory, jak jste je vybírali?

Klasickým způsobem – vzali jsme ty nejlepší. Jasně, člověk musel vyloučit všechny, kteří mají svůj vlastní projekt, kteří mají tempo psaní jednu povídku na deset let, pak ty, se kterými jsme se neshodli na poetice, a ty, kteří jsou už více než padesát let mrtví. Ale jinak to bylo přesně takhle.

Bez spoilerů, ale první řada skončila dílem č. 12, v říjnu nás čeká povídková antologie? Řeknete nám o ní něco víc?

Nevíme, jestli se to do října stihne, ještě se se provádí redakce a jiné magické obřady. Ale rozhodně to bude pecka. Do sborníku přispěla většina autorů série, Antonín, Hlávka, Nečas… ale najdete tam i skvělou povídku od vítěze naší soutěže – a zlomili jsme i Štěpána Kopřivu, aby napsal jednu sváteční povídku. Protože, když se řekne Štěpán Kopřiva, každému se hned vybaví rodinná pohoda.

A co všechno uvnitř najdete? Vietnamské démony, smrtící koledy, monstra v podzemí, sjezd nekromantů, prokletý kostel, strašidelný abiturientský sraz, výlet do historie, postrach kremačních síní, džusík Musík a samozřejmě naše hrdiny v plné sestavě a v tom správné rozpoložení (i když občas v úplně jiném těle). Najdete tu humor, brutalitu, horor i neřízenou akci. Prostě všechno, co fanoušci od Kladiva čekají. A nefanouškům to sérii solidně představí.

A když jsme u budoucnosti, co další regulérní díly? Co druhá série?

Druhá série už se chystá… čímž myslíme, že o ní začínáme přemýšlet. Co všechno se v ní bude dít. Po konci první sezóny se situace radikálně změnila, tak to chceme využít. Jak to, v jakém stavu jsou hrdinové… tak věci kolem magie. Chceme, aby byla samozřejmě ještě lepší než byla první sezóna. Dohnat a předehnat, to je naše motto.

Většina příběhů je zasazena do prostředí magické Prahy, kde jste získal inspiraci? Procházíte různá místa nebo z čeho pramení taková znalost města?

Já osobně jsem neuvěřitelně líný člověk a hýbu se jen v případě smrtelného ohrožení. Takže si spíš vymýšlím. Občas jsem ale přinucen ženou jít na výlet, tak se to pak snažím aspoň nějakým způsobem zpeněžit. Jiní autoři si ale Prahu či jiné končiny užívají a těží z nich, co mohou. Ale spíš to bereme čistě jako inspiraci. Kladivo je  lehce „přes čáru“. Tvůrci také nepřichází s klasickými obludami, ale vždycky něčím zvláštním a někdy i bizarním, co zase tak často nevidíte ani nečtete. Ať už je to invaze sumýšů, boj s obřími nemluvňaty, paneláky bez úniku, démonické psí zápasy, maloměstské zombie, obří ještěři, satanovy gramodesky a podobné lahůdky. Ale v příští sezóně bychom se na Prahu a okolí rádi soustředili víc a ještě víc využívali prostředí.

Z vašich dílů Kladiva je znatelná inspirace komiksy jako Buffy nebo Hellblazer, plus vlastníte komiksové vydavatelství… nelákalo by vás napsat si svůj vlastní komiksový scénář?

Ono jsem jich i pár napsal, spíš krátké věci, takže vím, kolik je kolem toho práce. Hlavně tedy pro kreslíře. A člověk si připadá trochu blbě, že něco v rychlosti nasmolí a pak to někdo musí pracně malovat… a pak si uvědomí, že to, co napsal, tak úplně nefunguje, a tudíž se to musí překreslovat... hrozná dřina.  Takhle, když něco nešlape, to musím překopávat pouze já.

Poslední otázka, u nás je Kladivo poměrně úspěšné, nepřemýšleli jste o rozšíření do ciziny? Městská fantasy určitě neletí jen u nás…

Jako nějaké Kladivo na Godzillu? Hele, v cizích zemích psali městské fantasy ještě dřív, než většina našich autorů zvládla nasmolit do písanky Ema má mísu. Takže bych tipoval, že trh je docela plný. Ale samozřejmě bychom byli rádi. Třeba by z toho nakonec mohl být nějaký hollywoodský film, který bychom coby autoři pak upřímně hanobili, jak nám to hrozně podělali, a stěžovali bychom si celou cestu do banky ve svém novém ferrari.

 

Takže vzhůru do toho, všech 12 dílů čeká! A věříme, že povídková antalogie bude brzy následovat a stihne se ještě letos!

 

 

Celou sérii si můžete koupit přímo na stránkách nakladatelství Epocha ZDE!

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři