Abe Sapien: Dýka z Lipu

Comics novinky

Mike Mignola je typ člověka, jehož fantazie vskutnu nezná hranic. Posledním příspěvkem českému čtenáři budiž chytrý, melancholický a naprosto skvělý Abe Sapien. 

Ú.P.V.O. je vedle Hellboye základním kamenem "Mignolaversa", tedy universa komiksů majících jednoho společného jmenovatele: Génia Mika Mignolu. Bylo jen otázkou času, kdy si Abe Sapien vyslouží svou vlastní řadu, zvláště když je jeho duchovním otcem milovník rozsáhlých a provázaných příběhů. 

Roku 1884 pronásledoval sir Edward Grey nebezpečného mága jménem Epke Vrooman, než ho konečně poblíž francouzského ostrova Saint-Sébastien dostihl a zneškodnil pomocí legendami opředené zbraně, dýky z tibetského kláštera Lipu (ano, opravdu to není dýka z lípy :) O téměř sto let později je Abe Sapien, jako služebně nejmladší agent Úřadu paranormálního výzkumu a obrany, vyslán na svou první misi: Vyzvednout ostatky čaroděje spolu s věhlasnou zbraní a donést je do Úřadu. Co by se taky mohlo pokazit?

Všímavější z vás mohou namítnout, že Abe Sapien se jako sólista již ukázal, a to v povídce Bubny mrtvých pod taktovkou Briana McDonalda (Ú.P.V.O. : Dutozem a další povídky), nicméně je to právě příběh Dýka z Lipu, který odstartoval devět sebraných svazků dobrodružství jediného příslušníka druhu "Ichthyo sapiens". Ostatně Abraham "Abe" Sapien je s hellboyovským komiksem svázaný od samého začátku. Abe Sapien byl nalezen ve vodním tanku v zapomenuté místnosti pod starou nemocnicí roku 1978. Jediným vodítkem byl útržek papíru s datem 14. 4. 1865, což je den, kdy byl zavražděn Abraham Lincoln - odtud také získal Abe své jméno. (Ještě trochu prozradím, že Abe se původně narodil jako osvícený muž a filantrop jménem Langton Everett Caul roku 1798). Ú. P. V. O. se Abea ujala, hlavně s cílem dělat na vodním muži pokusy. Z neradostného osudu zachránil Abea až Hellboy, s nímž ho od té doby pojí pevné přátelství.  O rok později vyrazil Abe poprvé do terénu s Hellboyem a v roce 1980 je vyslán vyzvednout inkriminovanou dýku z Lipu. 

Tak jako je Hellboy nosným pilířem světa komiksu Mika Mignoly, je Abe Sapien nosným pilířem světa Ú. P. V. O. Spolu s Helllboyem tvoří fungující dvojici, která se ze začátku skvěle doplňovala. Hellboyova síla a netrpělivost kontra Sapienova gentlemanská uhlazenost udílely bezvadnou dikci všem jejch dobrodružstvím. Když potom Hellboy z Ú. P. V. O. odešel, spřátelil se Abe s Liz Shermanovou a Mike Mignola rozehrál monumentální Žabí mor, který nenechal našim hrdinům ani chvíli oddechu. Již rozdělením Hellboye a Úřadu bylo Mignolaversum rozsáhlé, nyní ale ztratilo pevné hranice kdesi v dáli. Již v sedmém svazku Ú. P. V. O. (Zahrada duší) jsme dostali nástin Abeova životního příběhu. Samostatná řada tak byla jen logickým vyústěním, které se u Mika Mignoly dalo očekávat. Díky němu dostalo Mignolaversum další dílky skládačky, pod kterou se bude prohýbat řada polic v našich knihovnách.

Zatímco např. u Lovce čarodějnic načrtl Mike Mignola hlavní osu příběhu a zbytek nechal na Johnu Arcudim, u Abea Sapiena se o celý scénář postaral Mignola sám. K nové řadě bylo přeba přizvat i nového kreslíře. První book vznikl pod taktovkou Portlandského rodáka Jasona Shawna Alexandera. Ten s nakladatesltvím Dark Horse spolupracoval např. na čtyřdílné mrazivé minisérii The Secret ( spolu s Mikem Richardsonem), čeští čtenáři ho mohou znát z Legendy o Myší hlídce: Kniha první, kde Alexander ilustroval přepis Poeova Havrana. Jinak pracoval např. na one shotu Van Helsinga, či na legendárním Gotham centralu. Svá díla také vystavuje v Los Angeles, byl dvakrát nominován na Eisnerovu cenu a pomáhl se storyboardy k Faunovu labyrintu a Predátorům. Lze tedy říci, že Mike Mignola věnoval výběru kreslíře svědomitou pěči a rozhodně nechybil.

Abe Sapien: Dýky z Lipu je dlouho očekávanou novinkou, další z řady děl Mika Mignoly. Ten díky němu odsouvá hranice Mignolaversa za horizont a rozšiřuje tak svět dobrodružství, která nás jen tak neomrzí. Abe Sapien je toho jasným důkazem.

KOUPIT PŘÍMO U COMICS CENTRA

Abe Sapien: Dýka z Lipu 

Mike Mignola, Jason Shawn Alexander

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 10/2019

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 14

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři