Avatar: Tsu´ tejův příběh

Comics novinky

Stěží najdete milovníka epické sci-fi, který by tento film neznal. Jeden z nejvýdělečnějších snímků v historii kinematografie; první, který v tržbách pokořil hranici dvou miliard dolarů a rozhodně ta nejlepší 3D podívaná své doby. Z filmu se stal fenomén, z fenoménu kult. Kult jménem Avatar.

Na Avataru pracoval James Cameron přes deset let. Příběh boje utlačovaných domorodců proti těžařskému molochu RDA můžete zbožňovat či zatracovat, rozhodně ho ale nemůžete brát na lehkou váhu. Ostatně svět, který nám oscarový režisér na téměř tříhodinové stopáži ukázal, si zaslouží detailnější zkoumání. K tomu nám dopomáhej komiks!

Spolupráci s vydavatelstvím Dark Horse oznámil James Cameron již v roce 2015 na Newyorském Comic conu. Nicméně trvalo další dva roky, než se sen mnohých fanoušků stal skutečností. 6. května 2017 na Free Comic Book Day vypustilo vydavatelství Dark Horse do světa příběh s názvem Bratři, jenž popisuje část, která snad všem divákům ve filmu nejvíce chyběla: Ovládnutí velkého Leonopteryxe - Toruka - Jakem Sullym. Tento one-shot se dočkat vřelého přijetí, nicméně až letos (konkrétně v lednu) začala vycházet první série ze světa Avataru, šestidílný Tsu´tejův příběh.

Tsu´tej je hrdým válečníkem kmene Omatikaja, který si z filmu trochu neprávem odnesl nálepku nevrlého rivala Jakea Sullyho. Tento pohled chce první kniha ze světa Avataru změnit. A pouhé dva měsíce po premiéře posledního sešitu v USA máme díky nakladatelství Comics Centrum šanci sami posoudit, zda se nový výlet na Pandoru skutečně povedl. A nebylo by to Comics Centrum, kdybychom v knize nenalezli nějaké bonusy: Tentokrát se jedná o již zmiňovaný FCBD příběh Bratři a návdavkem také slovníček a výslovnost jazyka lidu Na´vi!

Důvěru při realizaci tohoto ambiciózního projektu získala spisovatelka Sherri L. Smithová. Záměrně jí uvádím jako spisovatelku, protože její seznamování se s psaním komiksů obnáší pouze příležitostné práce na Simpsonových. Nicméně v roce 2017 napsala právě avatarské Bratry a Dark Horse Smithovou oslovilo i s nabídkou na Tsu´tejův příběh. Přestože volba vložit miliardovou značku do rukou "nezkušené" spisovatelky se může zdát na první pohled trochu riskantní, opak je pravdou. Sherri. L. Smithová pracovala tři roky pro Disney, kde tvořila příběhy pro domácí animáky, poté strávila devět let v Bongo comics (ti mají pod taktovkou právě merge Simpsonových). To pravé renomé si ale vydobila až díky svým young adult fantasy románům, které se dočkávají kladného přijetí u čtenářů i kritiky. A snad jednou dorazí i na náš trh.

Kresbu  Bratrů obstaral Doug Wheatley, jenž se zasloužil i o covery Tsu´lejova dobrodružství. Tento kanaďan s Dark Horse spolupracuje již dlouho, jeho práci jste mohli vidět např. v Alienech nebo Conanovi, nesmazatelně se ovšem zapsal do světa Star wars (The Star wars, Dark Times, Clone wars, Wing Rogue squadron...). Tsu´lejův příběh kreslila Jan Duursemová, která dříve koketovala s Marvelem a DC, kde tvořila hlavně vedlejší řady, nicméně do podvědomí komiksáků se dostala hlavně díky své práci na Star wars (tentokrát je to svět Jedi, Legacy, Dawn of Jedi...). Společným jmenovatelem pak je kolorista Wes Dzioba, který se také podílel (mimo jiné) na podobě světa Hvězdných válek. Tudíž zkušené, cizími světy ošlehané trio! 

Avatar ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Komiksové příběhy, které doplňují a rozšiřují podmanivý svět Pandory jsou první vlaštovkou všem nadšencům, kteří netrpělivě očekávají druhý film, jenž by měl světlo světa spatřit v roce 2021, přičemž se zatím počítá se čtyřmi na sebe navazujícími pokračováními. Doufejme, že tak dlouho nám bude dělat radost i komiksová mutace úchvatného světa Ejwy.

KOUPIT AVATAR PŘÍMO U COMICS CENTRA

Avatar : Tsu´tejův příběh (The Avatar Tsu´tey´s path 1 - 6)

Sherri L. Smithová, Doug Wheatley, Jan Duursemová

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 10/2019

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 144

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři