K šílenství vede mnoho cest. Někoho zlomíte neutuchajícím jekotem, jiného senzorickou deprivací. A pak jsou tu místa prosycená lidskou bolestí a zoufalstvím. Ptáčci si můžou zpívat jak chtějí, stejně vždy zapadne Slunce. V takových chvílích získávají tajemná místa moc. I nad vládcem strachu, jakým je sám Batman.
Osmdesátá léta byla pro komiks přelomová. Zvláště pro nakladatelství DC. To sbíralo jedno ocenění za druhým díky Návratu temného rytíře a Strážcům. Mohli si tak dovolit více experimentovat a pustit ke kormidlu hlavních tahounů i scénáristy a kreslíře, kteří patřili k nové vlně bortící zažité stereotypy.
Tehdy se Grant Morrison poflakoval se svojí hudební skupinou po státech a sem tam přicmndával komiksové trošky do všech možných magazinů a fanzinů. Později ho zlanařilo právě DC, kde začal pracovat na postavě Animal mana. Koncem osmdesátých let pak dostal možnost střihnout si batmanovský one-shot s další vycházející komiksovou superstar - Dave McKeanem. Oba patřili k takzvané "britské invazi" na pole amerického komiksu, oba měli velmi odlišný pohled na tradiční superhrdiny a jejich úlohu v moderním světě. A právš díky spojení dvou nekonvenčně myslících tvůrců vznikl komis, který patří mezi to nejlepší, co si můžete o Batmanovi přečíst!
Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě má velmi jednoduchou zápletku. Chovanci ústavu pro choromyslné obsadili budovu a drží její zaměstnance jako rukojmí. Propustí je pouze pod jednou podmínkou: že se k nim přidá Batman. Netopejr souhlasí a tím začíná jeho cesta do hlubin vlastního šílenství. Druhou dějovou linku pak tvoří samotná historie ústavu a osud jeho zakladatele, Amadea Arkhama.
Příběh sám o sobě nepůsobí nikterak zlověstně (s výjimkou osudu Amadea Arkhama), avšak vizuální bůh Dave McKean udělal z Arkhamu tu pravdou legendu přetékající hrůzou, tajemnem a choromyslností. Nebylo to jeho první působení v komiksu (předtím už pracoval pro DC na minisérii Černá Orchidej a Vraždy a housle), nicméně práve v Pochmurném domě mohl naplno projevit svou neutuchající touhu najít co nejlepší spojení mezi vizuálním zpracováním a svými čtenáři. Dave McKean taky věděl jedno: Aby tento batmanovský komiks fungoval bezchybně, musel jít Batman do pozadí.
Jak sám McKean totiž říká, představa muže, který je oděný v masce a pláštěnce se zlatým opaskem je přinejmenším směšná. Sám nevnímal Batmana jako Bruce Waynea, ale přesně naopak: Bruce Wayne je maska, kterou si Batman navlék přes den. Batman sám je postrach. Ale spíš ve smyslu stínu v uličce, který letmo zahlédnete koutkem oka. Musí působit spíše jako náznak; noční můra o které doufáte, že jí nepotkáte. A přesně to se McKeanovi podařilo převést na stránky komiksu. Vypravěčský cit Granta Morrisona působí odtažitě a spíše udržuje čtenáře v pozoru, zatímco putuje vlhkými chodbami hrůzného domu, nebo sleduje šílenství dopadající na samotného zakladatele tohoto blázince. lehce by se totiž mohlo stát, že vás Arkham taktéž pohltí!
Arkham je makabrózní, strašidelný a nasáklý cynismem osudů jeho chovanců. I čtyřiatřicet let po prvním vydání si budete pokládat otázku, zda se v Arkhamu skutečně léčí blázni, nebo spíše propadne šílenství každý, kdo se ocitne v jeho ponurých zdech. Je to velký komiksový milník, jaký se objeví jednou za dekádu. Svým propojením silného symbolismu a odkazem dalece přesahujícím škatulku devátého umění se právem zařadil mezi nejdůležitější batmanovské příběhy. Pokud máte dostatek kuráže na to, abyste vešli skrze kovanou bránu, i vás Arkhamský blázinec rád přivítá. Jen po jeho návštěvě již nikdy nebudete stejní.
KOUPIT KOMIKS ARKHAM: POCHMURNÝ DŮM V POCHMURNÉM SVĚTĚ PŘÍMO U CRWE
Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě
Grant Morrison, Dave McKean
Nakladatelství: CREW
Rok vydání: 3/2023
Překlad: Štěpán Kopřiva
Formát: 68 x 258 mm
Počet stran: 160
Provedení: Hardback s přebalem
Autor: Robin Podéšť RaptoR