Bizárův pořádný Parazmatek

Comics novinky

René Bizár: Vesmírný dobrodruh, který zpočátku působil ve světě Černé palice jako taková neškodná - a vcelku nešťastná - vedlejší postava. Jakou měl skutečnou úlohu dnes již všichni dobře víme. Což takhle ale poznat plukovníka trochu blíže?

Plukovník Bizár je smutná, roztříštená postava. Ztracený ve svém vlastním světě kvůli pohlédnutí do čiré hrůzy Paravesmíru. Přestože je ale René Bizár nucen prožívat minulost, přítomnost i budoucnost naráz, díky svébytnému rozumu a odvážné letoře jednoduše nezamával bílým praporem příčetnosti a neoddal se bezedným hlubinám čirého šílenství. Místo toho pomáhá svým přátelům chránit matičku Zemi před všemi nebezpečenstvími, které by se na ní mohly vrhnout z hlubin nepřátelského, chladného kosmu. 

Krom hrůzy Paravesmíru ovšem plukovníkovi hřaduje v lebce ještě něco. Tušení, nebo snad pocit, že na něco zapomněl. Na něco velmi, velmi důležitého. René se bude muset během svých nedobrovolných cest časem pokusit najít něco o čemž je přesvědčený, že ztratil. A bez čehož nebude nikdy kompletní. Jen kdyby si dokázal vzpomenout... 
To je v kostce dějová linka táhnoucí se čtyřmi sešity dalšího spin-offu ze světa Černé palice. Jeff Lemire si nyní bere na paškál postavu groteskní ve své tragičnosti: Plukovníka Bizára. A jeho štvaný pohled, upřený na předivo času. I my zde budeme svědky všech velkých ztrát, kterým musel René Bizár ve svém životě čelit. A které z něho udělali člověka, kterým je dnes. Nebyl by to ale Jeff Lemire (a plukovník Bizár), abychom dostali přímý a jednoduchý rámec. My se budeme muset vyrovnat hned se čtyřmi časovými údobími Reného života, mezi kterými budeme volně proplouvat, čistě na základě Reného asociací. Nemějte ale strach: Stejně jako z toho (snad) nešílí náš plukovník, nebudete z toho šílet ani vy. Prostě se nechte unášet volně na vlnách přediva času a uvidíte, kam vás zanese. 

Přesto stejně, jako mnozí pacienti cítí, že je svědí amputovaná končetina, i my budeme pronásledováni neodbytným pocitem, že k úplnosti nám něco chybí. Bizárova fantomová bolest se brzy stane naší vlastní. 

O Garthu Ennisovi zlí jazykové tvrdí, že má prostě jen jeden scénář, který aplikuje na každý svůj komiksový počin. Po dočtení Parazmatku ovšem mohu s klidem pohlásit, že jednoscénářovým spisovatelem je právě Jeff Lemire. Nechápejte mě špatně: mám jeho tvorbu rád. Ale leitmotiv, na který postupně navěšuje své hrdiny, je stále stejný. Melancholie, smutek, pocity odcizení a ztráty, láska, přátelstvi a rodina a mnou tolikrát zmiňované emoce! Plukovník Bizár ovšem svým neúmyslným proplouváním skrze různé časové osy působí dojmem roztěkaného chudáka, který si jen ztěží vzpomnene na to, že vůbec něco hledá... Až přijde konec a vy v celém Parazmatku uvidíte další Lumírovinu.

Časová rozpolcenost René Bizára byla pro Lemira jen další možnou výspou, na kterou mohl naroubovat své furtdokolové vyprávění o lásce a věčném přátelství. A já to mám rád. Atmosférická mystika Lemirova vyprávění na mě působí. Nicméně právě v Parazmatku jsem té atmosféry moc nenasál. On totiž vesmír je vskutku zajímavé místo pro dobrodružné zkoumání, ale ta balastová omáčka, kterou Lemire s takovou grácií obestře své hrdiny, mi zde chyběla. Naštěstí se kreslířského štětce ujal fantastický Tyler Crook (Pochmurný kraj), který svým umem vykopává Parazmatek o řád výše. Z anabáze Reného Bizára se tak stává okouzlující podívaná.

Bylo by ode mě ovšem nespravedlivé kdybych tvrdil, že Parazmatek je "jen" dalším spin-offem vhdoným maximálně ke kompletaci Hammerversa. Jeff Lemire nám všem totiž ukáže, že jsme opravdu zapomněli na nejdůležitější Bizárovu součást, jejíž prázdné místo dělá z Reného jen bezcílně se motajícího staříka. Tak co? Víte již o co se jedná? 

KOUPIT KOMIKS PLUKOVNÍK BIZÁR: PARAZMATEK PŘÍMO U COMICS CENTRA

Plukovník Bizár: Parazmatek

Jeff Lemire, Tyler Crook

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 8/2023

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 128

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři