Bludiště

Comics novinky

Pro rodiče není nic horšího, než přijít o své dítě. Jeff Lemire nám o tom bude vyprávět příběh plný smutku, bolesti, naděje i mystiky. Ovšem jen pokud se dostanete do středu bludiště. 

Will je postarší stavební inženýr, jehož život je v podstatě jen čekáním na smrt. Aby také ne, když jeho jediný opravdový život skončilo před deseti lety, když zemřela jeho dcera Wendy. A to je břímě, se kterým se Will není schopen vyrovnat. Dokud mu jedné noci nezavolá sama Wendy...

Bludiště je nejnovějším komiksem Jeffa Lemira z produkce nakladatelství Comics Centrum. A opět je to trefa do černého. Lemire nám zde předkládá silný příběh, který je postavený hlavně na emocích (jak jinak) a hledání naděje a usmíření (jak jinak). Je to prostě Jeff Lemire jak ho všichni známe a jak ho máme nejraději. Bludiště je ten typ příběhu, ve kterém se autor cítí jako ryba ve vodě. Malá tragédie pro lidstvo, ale konec života pro našeho hrdinu. A snaha vyrovnat se s něčím tak strašným, jako je ztráta dítěte. 

Bez mučení se musím přiznat, že po přečtení prvního sešitu jsem komiks musel odložit. Jako pro otce to na mě působilo hrozně... Pak si stačilo počkat na ráno (a světlo) a pustit se do Bludiště znova. Protože (a teď mi odpusťte malý spoiler) na konci prvního sešitu nám zaplála slaboulinká jiskřička. 

Je to každodenní šeď, jednotvárnost a depresivní realita, která nás žene do náruče i té sebenepatrnější naděje, že existuje místo, kde je Willova dcerka živá a zdravá. Takovému lákadlu podlehneme i my a uvěříme, že malá Wendy se nachází uprostřed městského bludiště. Zcela logicky a bez jakýchkoliv pochyb se tak vydáváme se na nebezpečnou výpravu, ačkoliv nás sám autor celou dobu ujišťuje, že Wendy je mrtvá. Ať se to Willovi a nám líbí nebo ne.

Nejedná se o příběh, který by byl kdovíjak originální: V různých obměnách jste ho jistě někde viděli nebo četli. Nicméně síla Lemirova spisovatelského umu nepočívá ve vymýšlení nových světů, nýbrž ve znovuobjevování těch starých skrze emoce. Náš hrdina Will není hora svalů, ani nesrší vtipem. Ale je schopen udělat cokoliv pro svou dceru. I když by to znamenalo chytit se tak mizivé naděje, jako je telefonát ze záhrobí. A způsob, jakým nám Jeff Lemire toto poselství předává, je sakra silné brnkání na struny smutku a melancholie v každém z nás. 

Jak sám Lemire na konci knihy přiznává, Bludiště tvořil zcela spontálně, bez jasně definovaného finále a právě takový způsob psaní (a kreslení) je pro něj skutečně osvobozující. Jestli to Jeffovi takhle vyhovuje, jen ať si tak klidně píše dál. Bludiště je totiž zářným příkladem jeho empatie se svými hrdiny a zároveň poukazuje na jeho neskutečnou sílu coby komikosvého vypravěče. Je to příběh na pomezí reality a fikce; Will zd ekráčí po horizontu událostí všedního dne, kdy občas propadne do fantaskního města, hledajíc svou milovanou Wendy. A jestli jí opravdu najde? Na tuto otázku musíte odpoveď najít sami. Postavte se svým démonům a najděte cestu do středu bludiště. Čeká tam na vá vytoužená odměna! 

KOUPIT KOMIKS BLUDIŠTĚ PŘÍMO U COMICS CENTRA

Bludiště

Jeff Lemire

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 9/2022

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 256

Provedení: Hardback s přebalem 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři