BRZRKR podruhé!

Comics novinky

Po nekonečně dlouhých čtyřech měsících (povzdech zhýčkaného čtenáře) nám Comics Centrum servíruje pokračování nesmrtelného poloboha na jeho cestě za hledáním věčného spočinutí. Berserker je zpět. Stejně odhodlaný a stejně smrtící.

Pokračování komiksového projektu, pod kterým je podepsaný Keanu Reeves, vám už nebudu blíže představovat (ostatně článek o první knize naleznete zde). Nyní posuneme náš vztah na další úroveň. Náš nezastavitelný bojovník se jmenuje Unute. A krom nadlidské síly a nesmrtelnosti má stejné touhy a potřeby jako kdokoliv z nás. A právě na tuto lidskou stránku se zaměříme nyní. Totiž takové ty nudné rozbory DNA a zkoumání všech možných Unuteho buněk pod mikroskopem zde již bylo. A nikterak to nepomohlo v pochopení jeho výjimečnosti. Je na čase zkusit trochu nekonvenční přístup. A uvidíme, jak to zacloumá s Unuteho psychikou. 

Něco takového si zcela jistě řekla i americká vláda poté, co vyčerpala všechny známé možnosti, kterými mohla zkoumat Unuteho a jeho tajemství nesmrtelnosti. Nyní má volnou ruku doktorka Diana, aby předvedla co umí. A zda dokáže poodhalit roušku tajemství berserkerova zrodu. 

Druhé dějství je vždy o prohlubování vztahu se čtenářem. Úvod do děje již máme za sebou a nyní je potřeba navázat se čtenářem bližší vztah, odpovědět na otázky a hnede položit další. Prostě rozvinout příběh tak, aby vás přikoval k židli. BRSRKR v tomto ohledu není jiný. Ve druhé knize se tak hodně mluví a hodně vzpomíná. A zbytek je proložen čistou a řádně krvavou akcí. V době přítomné i dávno minulé. 

Jednou z největších změn oproti prvním pěti sešitům je redukce dějové linky na přítomnnost - již nebudeme skákat mezi moderní válkou a hustým pravěkem. Většinu flashbacků si odbydeme během rozhovorů s psychiatry. Což ale neznamená, že by se komiks zhoupl do nudného nimrání se v niterném jáství. Čistě akční linka, která byla hnacím motorem první knihy, sice lehce poodstoupila stranou, ale jen proto, aby uvolnila místo něčemu mnohem silnějšímu: totiž psychologického thrilleru. BRZRKR pořád nabízí bezuzdné násilí a vyhřezlá střeva. Prim zde ale hraje právě poodhalování závojů halících Unuteho mysl. Zde se v plné síle ukazuje spisovatelský um Matta Kindta. Pravda: po celý tvůrčí proces mu do toho mluvil Keanu, nicméně oba dohromady stojí za příběhem, kde vás i vzpomínání jednoho prastarého boha bude bavit více než nekonečná ( a nesmyslná) řež.

Ostatně berserkerův postoj k celé té záležitosti je pro mě milým překvapením. V tomto komiksu nemůžete jednoduše rozdělit postavy na "toho chudáka a zlou vládu". Naopak všichni táhnou za jeden provaz - včetně Unuteho samotného. Je to sympatický a v podstatě originální přístup: jeden by se armády nesmrtelných berserkerů měl obávat, ne však náš Unute. Ten touží po jediném a je ochoten pro to udělat cokoliv. Ostatně lidstvo si nějaké ty své malé války najde vždycky. 

Druhý BRSRKR je tak ve znamení zvolnění a prohloubení vzájemných vztahů. A funguje to skvěle. Knihu totiž otevřete a po hodině čtení opět zavřete s pocitem, že ten půlrok do vydání třetího (a posledního) dílu budete muset nějak protrpět. Protože BRSRKR není nudnou, prvoplánovou mlátičkou. Je to silný příběh o muži, kterému je vlastně už všechno jedno. Čistě proto, že už  všechno zažil. Tak jsem zvědavý, jaké překvapení si pro něj ( a pro nás) přichystali sami autoři. Něco mi totiž říká, že ani zde není nic tak černobílé, jak se nám může na první pohled jevit!

KOUPIT KOMIKS BRSRKR 2 PŘÍMO U COMICS CENTRA

BRSRKR 2

Keanu Reeves, Matt Kindt, Ron Garney

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2/2023

Překlad: Václav Dort

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 144

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics novinky

Nezastavitelný BRZRKR!

Partneři