BRZRKR potřetí!

Comics novinky

Vyvrcholení velkolepé ságy je zde! Polobůh Unute snad konečně nalezne lék na svou nesmrtelnost. Bude to samozřejmě znamenat množství krve a energetických výbojů. Vítejte ve finále nezkrotného Brzrkrkrkrzkra!

BRZRKR nám vtrhnul do českých krajů potřetí. A naposled. Keanu Reeves a Matt Kindt nám v epickém finále ukazují kosmického boha a černomodré blesky. Jakýkoli jiný konec by Unuta uvrhnul do zapomenutíhodného patosu. Zde přesně platí, že duch vítězí nad hmotou! A obhajovat v zaslepenosti každý atom a molekulu nás ochuzuje o vnímání vesmírných dálav. 

Nesrozumitelné? Chápu. Podobně jsem se i já cítil po první četbě třetí knihy BRZRKRa. Máte zde jodorowského metafyzično spolu s letmým dotykem Stvořitele. Trochu matoucí, ale držící se v jasně dané lince. Příběh nesklouzne do nicneříkajícího tlachání. Budeme svědky nekonečného boje o Unuteho moc. I její děsivé následky...

Konečně totiž uvidíme BRZRKRa zBRZRKRovatět. A je to skutečně krásný pohled! Stejně jako na doktorku Dianu, která po transformaci v druhé knize dostala do vínku zajímavé schopnosti, které jí velmi pomohou poodhalit roušku tajemství kolem Unuteho. Na druhou stranu to samozřejmě znamená boj proti nenažrané americké vládě, jež se jen tak nehodlá vzdát myšlenky na neporazitelnou armádu. Od první knihy, jež byla v podstatě jen čistokrevná řezničina, jsme ale během dvanácti sešitů urazili pěkný kus cesty. Stále sice platí že se jedná o kační komiks, nicméně na již zmiňované metafyzično a spiritismus se budete muset připravit také. 

Pro mě osobně platí, že jakmile se začne v knize rozebírat jáství a vyšší duchovní bytost, zavání to patosem a nudou. Kindt a Reeves to naštěstí dokázali ukočírovat a dát Unuteho zakončení jasný řád, ačkoli nejsme si jistý tím, že to je právě to finále, které jsem očekával (a požadoval). Společné souznění Diany a Unuteho je nejlepší novinkou, kterou třetí kniha přináší. Navíc se zde rozvíjí důsledky přítomnosti poloboha. Je to aspekt, který jsme po celou předchozí četbu ignorovali. Stejně jako otázku Kdo Unuta poslal?

Naleznete ve třetí knize jasnou odpověď? Sám si tím nejsem jistý. Jasné je pouze to, že kontakt, který se odehraje na stránkách BRZRKRa, připomíná spíše Midwitchské kukačky než světýlkové juchání v Blízkých setkáních třetího druhu. Je to spojení intimnější s (trochu) očekávaným výsledkem. Ale což. Já jsem si jízdu s Unutem užil. Doba, kdy bojoval v kulisách pravěkých vesnic sice byla zajímavější než saudskoarabská poušť třetí knihy, nicméně ani zde jsem se nenudil. Pořád je zde Unute, (ne)smrtelný berserker!

KOUPIT KNIHU BRZRKR 3 PŘÍMO U COMICS CENTRA

BRZRKR 3

Keanu Reeves, Matt Kindt, Ron Garney

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 12/2023

Překlad: Václav Dort

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 144

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři