Černá palice: Z temných koutů Spiral City

Comics novinky

Zlatuška Zlatonoška, Madam Vážka, Valda Darda, Barbufoun, Plukovník Bizár a Robotela. Hrdinové Spiral City, kteří zachránili planetu Zemi před děsivým Antibohem. Ale skutečně jsou ti jediní, kdo ve Spiral City přitahuje potíže? Ve městě, kde létají mezidimenzionální příšery a v kanalizaci sídlí Prastarý?

Černá palice Jeffa Lemira není komiksem, který by se měl číst s lehkou hlavou (ostatně co z Lemirovo autorské tvorby s lehkou hlavou číst lze?). Po velkolepém finále první části Vzdoru osudu by se mohlo zdát, že vydání druhé knihy je logickým krokem. Chyba lávky! Comics Centrum nám přináší komiksovou parafrázi Cimrmanova filozofického "kroku stranou". Ono totiž než se budeme moci vrátit k naší nesourodé skupině hrdinů, je třeba ponořit se hlouběji do tajů Spiral City. Navštívit tajemná místa, kde se cáry mlhy svíjí kolem kotníků, jakoby nás už nikdy nechtěli pustit... Na řadu tak přichází kniha, která má jediný úkol: Rozšířit naše obzory v Lemirově Hammerversu.

Černá palice: Z temných koutů Spiral City je povídkovým sborníkem, který poodhalí tajemství Strašidelné chýše a blíže nám představí sympatickou, avšak nešťastnou Cthu-Loisičku, se kterou jsme se již nakrátko setkali. Třetí část je pak encyklopedií světa Černé palice, mapující Hammerversum v rozmezí dvou set let. A co je nejdůležitější, představuje nám postavy, které jsme v předchozích knihách zahlédli jen letmo.  Na sestavení encyklopedie s Lemirem spolupracoval i Tate Brombal. Což je mladík vlastnící dvě  kočky a starého psa. Na kontě má zatím jeden jediný komiksový zářez, kterým je právě Černá palice. Přesto o Tateovi ještě uslyšíme.

Ano, taková odbočka před rozpletením nejnapínavějšího uzlu, který Lemire v Černé palici vytvořil, si přímo říká o zavržení a brblání pod vousy. Přesto s tímto postojem nesouhlasím; však ona se nám širší znalost světa Černé palice vyplatí. Jak jsem psal již minule, velkým vzorem pro Jeffa Lemira je Mike Mignola a jeho práce s komiksem. Při pročítání encyklopedie světa Černé palice mě překvapí rozsah toho, jakým způsobem Lemire rozšířil své Hammerversum. Nejedná se o jeden superhrdinský tým, nýbrž o celou plejádu postav, které v encyklopedii máme možnost vidět vůbec poprvé.

Stejným způsobem pracují i obě komiksové povídky, které jsou v knize obsaženy. Pravda, máme zde v podstatě dvě a půl komiksových povídek; Hned na začátek dostaneme Hrůzy zítřka, což je kraťas vydaný v rámci Free comic book day. Výroční Palice: Střípky z Paravesmíru je one shot, jenž nám nabízí výlety do minulosti ve společnosti Plukovníka Bizára. A spíše než na překvapivá odhalení je tento sešit zaměřený na různorodou škálu ilustrátorů, kteří si mohli vyzkoušet, jak jim indie komiks sedne. Představí se nám šestice kreslířů, kteří s Jeffem Lemirem již spolupracovali, nebo mají k jeho stylu vyprávění blízko. Tento annual je toho jasným důkazem.

Cthu-Loizička je sympatickým překvapením. To, co se v začátcích série tvářilo jako parodie na lovecraftovské mýty Lemire rozšířil, přepracoval a vytěžil z námětu solidní příběh s moderním vyzněním ( a doufám, že Aloisie se v Černé palici ještě objeví!). Kresbu obstarala Amy Lenoxová, kterou můžete znát z Plutony. O koloring se pak postaral mistr nad mistry, Hellboyem a Fatalí a všemi superhrdiny prověřený Dave Stewart. Výsledek je silný ve své jednoduchosti a opravdu líbivý.

Černá palice: Z temných koutů Spiral City je povinným čtivem pro všechny, které svět Jeffa Lemira uchvátil. Sice se nemusí každému zalíbit, přesto je to právě tato kniha díky které se nebudete pozastavovat nad jmény jako Neuvěřitelní Neberťáci, Zlatá Skvadra nebo Drtileb a Kostřík. Ti všichni jsou totiž také neodmyslitelnou součástí Spiral City.

KOUPIT TEMNÁ ZÁKOUTÍ SPIRAL CITY PŘÍMO U COMICS CENTRA

Černá palice: Temná zákoutí Spiral City

Jeff Lemire a kol.

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 5/2020

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158x239 mm

Počet stran: 128

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Černá palice: Vzdor osudu 1

Partneři