Česká akademie komiksu

Comics novinky

Cena Muriel. Že vám to spojení nic neříká? Že nemáte ponětí, proč ho používám? A kdo by se divil! Hlavní české komiksové, nesoucí název Saudkova díla ocenění upadlo v podstatě v zapomnění. Ale nesmutněte, začíná se blýskat na lepší časy.

Včera 25.6.2018 se nám na české komiksové scéně udála jedna zajímavá a relativně důležitá věc (relativně proto, neboť každý si na tohle asi najde svůj názor ať už pozitivní nebo negativní). 33 komiksových tvůrců, publicistů, teoretiků, výtvarníků, recenzentů a ostatně průřezově všech, kterých se fenomén komiksu nějak týká, založilo spolek s názvem Česká akademie komiksu. Ptáte se proč? No primárně pro větší propagaci a lepší formu udílení právě cen Muriel a s ní související českou komiksovou scénou a jejich tvůrců.  Více ostatně v samotné tiskové zprávě vydané u příležitosti založení:

Založena Česká akademie komiksu

Praha, 26. 6. – V pražském Café Neustadt byla v pondělí 25. června založena Česká akademie komiksu. Smyslem nového spolku je především s větší důstojností i propagací udělovat komiksové ceny Muriel, jejichž vyhlašovatelem od nynějška bude právě ČAK. Zakládajícími členy ČAK je 33 výtvarníků, scenáristů, teoretiků, publicistů, nakladatelů i překladatelů, kteří se komiksu soustavně věnují. Na místě byl také zvolen výbor ČAK, v němž je zastoupena většina zmíněných profesí, a to ve složení Karel Jerie (výtvarník), Lucie Lomová (výtvarnice a scenáristka), Pavel Kořínek (historik a teoretik), Anna Křivánková (překladatelka), Pavel Mandys (publicista), Vojtěch Mašek (scenárista) a Jan Samohejl (publicista). Předsedou ČAK byl zvolen Pavel Kořínek. Česká akademie komiksu vznikla ve spolupráci se sdružením Sequence, které doposud ceny Muriel organizovalo.

Česká akademie komiksu plánuje rozšiřování o další členy, aby se stala platformou především pro domácí komiksové tvůrce. Během následujících měsíců bude formulován nový statut výročních komiksových cen Muriel, jejich předávání je plánováno na leden roku 2019.

 

Za nás jistě správný a důležitý krok. Cena Muriel je oceněním, které si zaslouží lepší propagaci a prestiž, o kterou v průběhu let postupně přišla a rozhodně jí nepomohlo ani zrušení Komiksfestu. Zda tento krok něčemu pomůže (a my doufáme, že pomůže) se uvidí postupem času. Na druhou stranu už jsem si stihl přečíst i názor, že se jedná o naprostou zbytečnost a honění si trika teoretiků zcela k ničemu a další a další štvavé a rozčarované komentáře, no jak řikám, uvidíme. A co si o všem myslíte vy?

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři