Enigma

Comics novinky

Najít pravdu o sobě samém bývá ten nejtěžší úkol, který bude člověk během svého života řešit. Ne každý chce tu pravdu najít. A ne každý, kdo tu pravdu hledá, se jí dokáže postavit tváří v tvář.

"Ahoj. Jmenuji se Michael Smith. Jsem normální opravář telefonů. Mám přítelkyni. Máme sex každé úterý. Chodíme spolu asi dva tisíce let. Soudě podle toho, jak předvídatelný a k uzoufání nudný je každý den..."

Michael ale netuší, že se jeho život změní od základu. Do světa totiž pronikne Hlava. A kde je Hlava, musí být i Pravda a Svůdná obálka. Kdo že to je? Přeci praví a nefalšovaní záporáci! I když slovo "záporáci" se v našem případě trochu míjí účinkem. Hlavní ovšem je, že tam, kde je zlo, musí být i hrdina! Tím naším vymítačem špatností je Enigma. Nepolapitelný, sebejistý a stále tajemný. Do světa Michaela Smithe by to ještě zapadalo. Pokud by ovšem zmíněné postavy nebyli původně jen kreslení hrdiné ze starého komiksu!

Nové překvapení od Comics Centra! Na konec roku jsme dostali do rukou velkoformátový příběh o poznání a přijetí sebe sama. Autorem této lehce psychedelické cesty ke skutečnému já je Peter Milligan. Jako správný brit působil Peter původně pod křídly časopisu 2000AD. Koncem osmdesátých let se USA pomalu sbíralo z komiksového prů.eru jménem Comics Code Authority a začalo z Británie verbovat množství zvučných jmen. Ve Velké Británii jste totiž v té době narazili na politickou satiru, akční komiksy, dobrodružství, horory i černý humor. Anglický komiks reflektoval současné dění - nebyl takovým vykleštěncem, jaký z devátého umění udělala cenzura v USA. Peter se svezl na vlně zájmu amerických vydavatelů a skončil pod křídly společnosti Disney. Ano, i největší továrna na stejnonudné frančízy si brousila drápky na poli komiksu. Projekt Disney comics šel definitivně k ledu a Peter - s nápady na příběh Enigmy - dostal nabídku pomoci rozjet imprint nakladatelství DC, který by cílil pro dospělé čtenáře. Správně tušíte, že se jednalo o Vertigo! Zde také spatřila Enigma poprvé světlo světa. 

Peter Milligan si Enigmu hýčkal (a hýčká dodnes). Je to příběh s jeho osobním poselstvím. Jak sám říká, je to všechno, co superhrdinský komiks nikdy být nemůže: Směsice magie a filozofických myšlenek říznutá nadpřirozenem, krví a tím nejvtipnějším zakončením, jaké jsem za poslední dobu četl. Příběhová linka je propletená, přeskakující, a bombarduje čtenáře střípky věcí dávno minulých...  A přesto tak důležitých pro to, co se s Michaelem Smithem děje nyní. Nečekejte černobílé rozdělení na dobro a zlo: Peter Milligan ukazuje všechny své hrdiny v různých škálách šedi. O nikom ale nemůžu říci, že by byl vyloženě zlý. Ostatně komu by taky nevadilo dívat se do očí Pravdě? 

Na druhou stranu ani sám Enigma není klasickým hrdinou v zářivé zbroji. Je to persona, kterou byste si rádi polidštili a přiřadili jí pár světlých aspektů, byť ve výsledku nejsem po dočtení knihy ani o krok blíže k tomu, abych mohl říci, že jsem Enigmu poznal. Nebo že by nebyl tak trochu děsivý.

Vizuál od Duncana Fegreda je kapitolou samo o sobě. Pro Duncana to byla první větší zkušenost s perokresbou, do té doby byl zvyklý pracovat se štětci a barvami. Změna je na komiksu znát. Stejně tak je ale vidět, jak se za osm sešitů neskutečně vykreslil. Stylem mi připomíná mojí srdcovku, Davea McKeana. Toho pocitu jsem se nemohl zbavit zvláště ve chvílích, kdy jsem viděl obálky jednotlivých sešitů. Je to stará dobrá poctivá práce!

Když tak držím Enigmu v ruce, nemůžu se ubránit úžasu. Tento komiks že vycházel v roce 1993? Enigma je důkaz toho, jakým neuvěřitelným způsobem se změnilo vydávání komiksů v USA. Od nudných dvourozměrných postaviček v pláštěnkách k Michaelu Smithovi během čtyř let? Fantastické! Enigma je jeden z těch komiksů, které nesou věčné poselství. Bylo aktuální před třiceti lety, bude aktuální i v roce 2053. A Enigma tu bude stále pro nás!

PS: V kažné knize najdete předmluvu. Většinou je to zoufalé plácání ramen o tom, jaký jste pašák, že jste si koupili ten a ten komiks, protože nic lepšího jste si koupit ani nemohli, že autor je superprůkopník a pohodář a vy najednou držíte prst na tepu dějin. Nuda. Z devadesáti procent je to čistá komiksová samohana, nicméně občas narazíte na nějaký ten zajímavý detail. Ale u Enigmy si předmluvu musíte přečíst AŽ NA KONCI! Peter Milligan tam vypsal sakra velký spoiler. Tak bacha! To plácácní ramen vám neuteče :)

KOUPIT KOMIKS ENIGMA PŘÍMO U COMICS CENTRA

Enigma

Peter Milligan, Duncan Fegredo

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 12/2023

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 220 x 325

Počet stran: 264

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři