Bryan Talbot je na českém trhu dobře uvedeným jménem a zárukou četby určené vyspělým čtenářům. Vzpomeňme Luthera Arkwrighta. Nyní, asi po bambilionu let, vydalo nakladatelství Comics Centrum dotisk první knihy ze série Grandville. A že bylo sakra na čase!
Pokud Grandville neznáte, jste na správné adrese: Trochu vám tento klenot přiblížím. Jde totiž o jednu z mála sérií, která vás bude opakovanou četbou neustále obohacovat. Zpočátku čistě na rovině dobrodružné, časem se k tomu přidá i množství hlubších tónů, které Bryan Talbot umě vložil do svého světa. O hromadě popkulturních odkazů nemluvě.
Ale hezky popořádku: Grandville nám popisuje fiktivní svět dvěstě let poté, co Británie prohrála válku s Napoleonem a stejně jako zbytek Evropy je nyní v područí Francie. Všichni členové královské rodiny skončili pod gilotinou, avšak po letech nepokojů je Británii váhavě navrácena samostatnost. O francouzsko-anglickém míru ale nemůže být řeč. Křehké příměří se jen tak tak drží. A to se některým lidem ani trochu nelíbí...
Do tohoto světa jsme vtaženi skrze inspektora Archieho LeBrocka. Důmyslného detektiva, který si při posilování rád čte antické klasiky. Jeho pravou rukou je detektiv Krysmyš. Oba naši hrdinové se snaží vyřešit zdánlivě neřešitelné vraždy a jen tak mimochodem zachránit světový mír. A abych nezapomněl, Archie je jezevec a Krysmyš... to už si domyslete sami.
Svět Grandville je antropomorfní podívanou mimo veškerou představivost, kterou vám mohou naservírovat jiné zvířecí světy. Ale pojďme se nejprve podívat trochu na historii vzniku tohoto díla. Bryan Talbot se totiž silně inspiroval dvěma umělci. Jedním byl Jean Ignace Isidore Gérard, vystupující pod pseudonymem J. J. Grandville. V letech 1828 - 1829 proslul sérií sedmdesáti obrázků lidí se zvířecími tvářemi. Volbou vhodného zvířete se mu dařilo popsat naturel zobrazených lidí. Tyto karikatury se těšili velké oblibě, bohužel jeho práci zastavili v roce 1835 cenzoři. Poté se věnoval zejména ilustrování knih.
Druhým patronem, který měl na Talbota nezanedbatelný vliv, byl Albert Robida. Ten se proslavil coby ilustrátor a spoluzakladatel časopisu La Caricature, kde se tiskly zejména vědeckofantastické povídky. Robida se nebál svůj svět zaplnit nejmodernějšími vynálezy jako byly všechny možné druhy vznášedel, televizí či naváděných střel. Zde čerpal Talbot inspiraci pro množství vynálezů které obohacují Grandville.
Další esencí, která dělá z Grandville nezapomenutelné dílo, je Steampunk. A vskutku se jedná o Steampunk s velkým "S". Svět, ze kterého by Jules Verne i George Stephenson zezelenali závistí. Máme zde vzducholodě, parolodě, paroauta, parokočáry i parotanky. Automatony, samopaly, dokonce i lidi!
Ale hlavní devíza tohoto komiksu? No přece Bryan Talbot osobně! Antropomorfismus v jeho podání není prosté zvýraznění charakterových vlastností skrze zvířecí obličeje. Autor nám předvádí antropomorfismus ad absurdum! Je to svět vyvedený do nejmenších detailů (práce na jedné straně Grandville trvala Talbotovi 30 - 40 hodin!). Často narazíte na momenty, kdy Talbot šibalsky pomrkává na čtenáře skrze vizuální zpracování humřích lidí v mořské restauraci, kočičí ženy chovající jako domácího mazlíčka kočku či vzácných fantaskních stvoření. To je celý Bryan. Tento rys jeho práce mi zpočátku motal hlavu, dokud jsem se na to nepodíval z jiného úhlu: Servíruje nenucenou grotesku, čímž čtenáři naznačuje, že jde hlavně o zábavu. Nebo že by říkal, že jádro pudla je jinde?
Přesně tak! My čtenáři se sice neubráníme úsměvu při pohledu na Blacksada nebo Kačera Donalda, které se Talbotovi povedlo propašovat na stránky komiksu, přesto jsou takové chvilky ojedinělé. Hlavní prim totiž hraje příběh. Prostředí a podhoubí. Jakkoliv zářivé se můžou zdát kulisy, ve kterých se Grandville odehrává, skutečnost je mnohem drsnější. Autor se neváhá pouštět do tak ožehavých témat jako je rasová segregace, náboženství jako nejvýnosnější byznys, otroctví, terorismus apod. Uvidíme spodinu, krev a mrtvoly. Gangy, prostitutky i Mesiáše. Talbotův Grandville je vskutku všeobjímající.
Co říci závěrem? Buďme rádi, že máme Bryana Talbota. Buďme rádi za J. J. Grandvilla, Alberta Robida, Julese Vernea, A. C. Doylea, Goscinnyho, Conrada Gessnera, Cassia Marcella a další a další postavy, které Talbot přetavil v kotli své mysli a z jejich prací uhnětl steampunkovou belle epoque, která je nejenom líbivá, nýbrž i inteligentní. Ideální kombinace pro lásku na celý život.
KOUPIT KOMPLETNÍ GRANDVILLE PŘÍMO U COMICS CENTRA
Grandville 1 - 5 (1, Mon Amour, Bete Noire, Noel, Force Majeure)
Bryan Talbot
Nakladatelství: Comics Centrum
Překlad: Jan Kantůrek, Alexandra Niklíčková
Formát: 247 x 170 mm
Počet stran: 658 celkem
Provedení: Hardback s potahem
Autor: Robin Podéšť RaptoR