Hellboy: Kosti obrů

Comics novinky

Když je ve Švédsku nalezena mrtvola muže s kladivem přitahujícím blesky existuje pouze jeden tým, jež dané záhadě může přijít na kloub. Ú. P. V. O. tak vysílá Hebllboye a Abea Sapiena, aby celou věc prošetřili a zkrotili šeptandu ohledně jednoho mrtvého boha hromu... A hrozícím Ragnaroku!

Kosti obrů jsem uzavřeným čtyřdílným příběhem, který rozšiřuje již tak obsáhlé komiksové Mignolaversum. Spojení Hellboye a severských mýtu bylo nabíledni. Mike Mignola a jeho rudý pekelník vždy čerpaly z folklóru a lidových tradic. Tedy předtím, než Hellboye dohnal jeho vlastní osud. Kosti obrů nás tak vezmou na výlet do minulosti. 

Kosti obrů totiž vyšli již v roce 2001 jako novela čítající přes dvě stě stran. Jejím autorem byl Christopher Golden a v podstatě představovala Hellboye v trochu jiném světle: V roce 2001 byl totiž náš rudoch takovou folklórní mlátičkou, na kterou se teprve snášely stíny nevyhnutelného osudu. Komiksový Hellboy té doby byl samé mytické monstrum, tvrdý pravý hák a suché hláška. Prostě sranda. Kosti obrů ukazují Hellboye v područi věcí větších, než si sám představoval. Což ale neznamená, že by váhal s rozdáváním pořádných ran. I kdyby po čenichu měl třískat Fenrira. 

Novela je ve stínu Ragnaroku, který se chystá vtrhnout i na náš svět. A její komiksová adaptace, kterou u nás vydalo Comics Centrum, se nese ve stejném duchu. Mužem, který přetavil Goldenovu povídku v nádherně hellboyovský vizuál je Matt Smith. V Mignolaversu to není žádný nováček, byť mnoho práce zde nezastal: kreslil dvě povídky obsažené v první knize Ú. P. V. O. Když ho ale Mike Mignola oslovil ohledně toho, zda by nechtěl přepracovat nějakou Hellboyovu povídku do komiksu, měl Matt jasno. Ragnarok, Tolkien a Valkýry, toť jeho věčná láska! Ostatně koho by nefascinoval severský náhled na svět s mluvící veverkou a koncem světa v plamenech, že?

Převést dvousetstránkovou novelu do čtyř sešitů není věc snadná. Přesto si rozdílného přístupu a osekávání vypravěčských hran všimnete jen při porovnání obou děl. Komiks je sice lehce okleštěný, nicméně jádro novely zůstává neměnné, stejně jako všechna silná místa příběhu. Kosti obrů nám totiž dávají vzpomenout na "staré dobré  časy", kdy ještě nebyl Hellboy zatížen svým osudem.

Můžete sice brblat, že Hellboy je "pořád stejnej"- to vyvracet nehodlám. Ale právě ta konzistentnost hellboyova světa je něco úžasného. Je to stejné, jakoby jse zavítali do známé hospůdky, kde jste pár let nebyli. Ale pivko bude stéle stejně dobré, vaše místo v rohu volné a barman je pořád nějakej divnej... Ochranná ruka Mikea Mignoly nad svým duševním potomkem je silně cítít i zde. Ale není to ruka pomocná: Kosti obrů jsou oživlou vzpomínkou na Hellboye před dvaceti lety - přímé, vtipné a osvěžující jako čerstvě napadlý sníh. Sami se pak můžete přesvědčit, že dát Hellboyovi do ruky Mjolnir není zase tak špatný nápad. Jen té mluvící veverky jsme si mohli užít víc. 

KOUPIT KOMIKS HELLBOY: KOSTI OBRŮ PŘÍMO U COMICS CENTRA

Hellboy: Kosti obrů

Mike Mignola, Richard Golden, Matt Smith

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 10/2022

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 126

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři