Hellboy v Mexiku

Comics novinky

Mike Mignola je synonymem génia, u něhož si žádná z  jeho postav nemůže být jistá tím, jestli v budoucnu nevyfasuje vlastní sérii. To vše díky jednomu nepodařenému nacistickému experimentu, ze kterého vzešel malý čertík s kamennou rukou. Nyní se autor vrací ke kořenům a Comics Centrum nám tak představuje novou kapitolu hellboyova života. Viva la Mexico!

Hellboy v Mexiku je povídkovou knihou odhalující několik zapomenutých měsíců, které náš pekelný zplozenec strávil v zemi sombréry oplývající. Celek jako takový lze číst bez obav, protože jak jsem uvedl již v perexu, scénáře se chopil papá Mignola. Tato kniha sebraných příběhů je zároveň důkazem toho, že se autor nevrátil pouze k Hellboyovi jakožto středu Mignolaversa, nýbrž zabrousil ke kořenům Hellboye samotného. Tedy do doby dlouho před tím, než se nad celou sérii snesla temná osudovost Ogdru-Džahada a Hellboyova údělu na našem světě.

Mike Mignola nám předkládá mexické dobrodružství jako jeden velký trip. Plný tequily, oživlých umrlců, krásných žen a wrestlerů. Je to návrat do doby, kdy se Hellboy tvářil jako přímočará mlátička bubáků z místního mytologického folklóru. Ono to v podstatě jako vtípek vzniklo: Mignola jednou nakreslil Hellboye s wrestlery nad hromadou mrtvých příšer - a semínko nápadu bylo na světě! Pokud máte rádi filmy s El Santem, rozhodně se vám bude líbit i tento Hellboy. Sladkobolné příběhy, u kterých skoro slyšíte srdceryvnou melodii hranou typickou mexickou Mariachi. Je to zkrátka Hellboy s nádechem exotiky. 

Ostatně první z příběhů s názvem Hellboy v Mexiku není českému čtenáři neznámý: Objevil se i v knize Ďáblova nevěsta a další příběhy. Kresby se ujal dlouholetý Mignolův spolupracovník, Richard Corben. Ten kreslil i nejdelší povídku knihy, Dům oživlých mrtvol, ve kterém se Mignola vrací ke svým dávným hororovým láskám a představuje nám novou postavu - Frankensteina. Krom Corbena a Mignoly se ukáže i Mike McMahon, neortodoxní brit, který si vybudoval renomé v legendárním časopise 2000 AD a svým působením v Dreddovi (odkud ho známe i v české kotlině).

Do hry ovšem vstupují i dvě nová jména: Fábio Moon a Gabriel Bá. Skutečnost o to pikantnější, že oba zmiňovaní kreslíři jsou bratři. A dvojčata k tomu! Sice nejsou přímo z Mexika (jak by mohla jejich jména napovídat), ale z Brazílie, odkud pocházejí, to nemají zas tak daleko. Oba bratři často úzce spolupracují (např. komiks Casanova, Daytripper), za jejich hororovou antalogii PIXU si v roce 2008 dokonce vysloužili Eisnerovu cenu. Navíc se s nimi budeme setkávat častěji, pro Mignolu kreslili také B.P.R.D.: 1947 a B. P. R. D.: Vampire. Celek harmonicky doplňuje přední kolorista Mignolova světa, Dave Stewart. Nemusíte se tedy bát násilných přechodů a jiných výtvarných eskapád :)

Hellboy v Mexiku je příjemným, oddechovým čtením. Je to návrat do bezstarostného mládí, byť i tady nalezneme smutek, zlomené srdce a mrtvé kamarády. Návdavkem ale dostaneme ďábelské krocany, ďábelského hrobaře, ďábelského wrestlera a ďábelské množství tequily, která teče proudem. Připravte si plátek citronu a pusťte se s Hellboyem na pětiměsíční nepřetržitou pařbu. Z kocoviny strach mít nemusíte :)

KOUPIT HELLBOYE V MEXIKU PŘÍMO U COMICS CENTRA

Hellboy v Mexiku

Mike Mignola a kol. 

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 4/2020

Překlad: Jan Kantůrek, Alexandra Niklíčková

Formát: 158x 239 mm

Počet stran: 160

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři