Král, jenž byl a bude

Comics novinky

Znáte legendy o rytířích Kulatého stolu? Daniel, Lancelot a jeho syn Galahad, Mordred, Tristan... A v jejich čele slavný král Artuš, třímající mocný Excalibur. Krásně romantická představa, že? Nakolik je vzdálená od skutečnosti vám napoví nová kniha z nakladatelství Comics Centrum!

Globální oteplování a klimatické změny jsou celosvětovou hrozbou číslo jedna. Občas ale mohou  přinést i něco pozitivního: to když archeologové díky velkému suchu naleznou na dně jezera prastarou pochvu. A s tímto mocným artefaktem přichází změn vícero. Například když zjistíte, že vaše babička není jen milou důchodkyní, nýbrž i lovcem monster ve výslužbě. A váš dosavadní život se během jedné noci obrátí vzhůru nohama. Přesně to se stalo našemu Duncanovi. Spolu s babčou navíc musí zastavit pár nacionalistů, kteří by na Zemi rádi zavedly staré pořádky s pomocí krále Artuše!

Autorem tohoto mytického eintopfu je Kieron Gillen, brit každým coulem. Již od mládí se věnoval žurnalistice, v roce 2000 si kupříkladu vysloužil ocenění za svůj přínos coby novináře počítačových a video her, což bylo na svou dobu dosti pokrokové. Později se ale plně zaměřil na psaní scénářů k devátému umění. Svou lásku k virtuálnímu světu Gillen skvěle zužitkoval právě při psaní komiksů. Pozornost na sebe strhnul skvělou fantasy sérií The Wicked and Devine, popisující svět mladé Laury a dvanácti reinkarnovaných bohů. Série posbírala řadu ocenění, mj. Best comics 2014 by British Comic Awards a celkem čtyři nominace na Eisnera. Toho Gillen získal až za sérii DIE, která čerpá inspiraci v té nejlepší RPG včech dob, legendární Dungeons and Dragons zkříženou s Jumanji.

Kireon Gillen je zkrátka člověk, který se v popkultuře pohybuje jako ryba ve vodě. A dokazuje to právě sérií Once & future, která u nás vychází pod názvem Král, jež byl a bude. O čem kniha je jsem vám již popsal. Přesto lze jen těžko zprostředkovat dojem, který si z jejího přečtení odnesete. Záměrně jsem komiks popsal jako eintopf: Gillen při  jeho tvorbě opravdu vzal trochu ode všeho a výsledek naštěstí nepřipomíná dort pejska a kočičky. Král, jež byl a bude se sice prvoplánově tváří jako akční hororová snaha o zastavení zlého bubáka, ale nabízí toho mnohem víc. Jak sám Gillen přiznává, pomýšlel při její tvorbě na mysticismus a romantické legendy, které  jsou zakořeněné hluboko v britském naturelu. Přidal něco z Indianan Jonese a Mumie, nesmazatelnou stopu zde zanechal i nacionalismus značně posílený Brexitem, což v roce 2019 bylo na Ostrovech hlavním tématem. Celek okořenil svými vzpomínkami na dětství, které persobinfikoval do postavy naší babči McGuierové, jež tak tvoří antitezi Gillenovo oblíbené postavy ze světa Star Wars: chaotické střely v podobě doktorky Aphry. Babča musí být nad věcí, neutrální, s neustálým důrazem na vyšší dobro. Gillen se dokonce přiznal, že pokud by byla kdy série Once & future kdy zfilmovaná, babču by musela hrát Angela Lansbury, představitelka Jessicy Flatcherové!

Kontrastem ke klidné síle babči je její vnuk Duncan. Veskrze sympaťák, trochu nervózní ve společnosti krásných žen, nicméně gentleman do morku kostí. Tato rodinná dvojice působí svěže a neokoukaně, jejich chemie na stránkách komiksu dodává temnému vyznění příběhu nadhled se špetkou britského humoru. Díky jejich rozdílným povahám je možno nahlížet na Krále, jenž byl a buce, z vícero úhlů. Ale je v podstatě jedno, jestli si užíváte zběsilou, frenetickou akci, nebo raději přemýšlíte nad ultrapravicovým Artušem a jeho bojem o očistění Britských ostrovů od "nehodné" krve.

Vizuální stránku komiksu má na vědomí Dan Mora Chavez. Již od útlého mládí se věnovl kreslení, stejně jako zbytek jeho rodiny. jeho otec byl profesionální malíř a ilustrátor, jablko zde opravdu nepadlo daleko od stromu. Velkými inspiracemi pro Moru jsou slavní kreslíři ze stáje DC: Jim Lee a Bruce Timm. Zvláštš druhý jmenovaný předznamenal pro Dana Moru jeho budoucnost coby komiksového kreslíře. Styl Dana Mory je "trochu jiný mainstream": Kresba je jednoduchá až minimalistická, čirá, energická a přehledná. Krom Krále, jenž byl a bude s Morou můžete setkat kupříkladu u Batgirl nebo Power Rangers, čeští čtenáři s ním měli tu čest u Buffy.

Kolorování tohoto komiksu je taktéž parádní. Barvy jsou sice jasné, ale Tamra Bonvillainová se postarala o to, aby o nebylo žádné přehýřelé juchání a aby udržela tajemnou atmosféru magie a mystiky. 

Král, jenž byl a bude asi nesedne každému na první dobrou, mě ale rozhodně pobavil. Novátorský pohled na artušovskou legendu, skvěle sehraná dvojice hlavních protagonistů a k tomu prastaré artefakty. To je zaručený recept na zábavu. A Kireon Gillen nám jí zde servíruje více než dostatečnou porci.

KOUPIT KNIHU KRÁL, JENŽ BYL A BUDE PŘÍMO U COMICS CENTRA

Král, jenž byl a bude 1: Artuš

Kireon Gillen, Dan Mora

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 5/2021

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 160

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři