Lovec čarodějnic 2: Zatracen navěky

Comics novinky

Z Londýna mnohem dál na západ. Divoký západ. Pořádný western. Nic menšího, než čarodějnice a kovboje s kolt proklatě nízko v zombie podobě nečekejte. Zkrátka vrací se Sir Edward Grey - Lovec čarodějnic v knize Zatracen navěky.

Mike Mignola stvořil epické dílo v podobě „Mignolaverse“ čítající již takřka 70(!!!) knih a nakladatelství Comics Centrum tohle dílo s láskou a pečlivostí sobě vlastní vydává jednu po druhé i u nás. Postupně se tak dostává na všechny postavy od neslavnějšího Hellboye až po ty méně známé a jejich příběhy. Pokračování se nyní dočkal nejstarší (myšleno v rámci dějové linky) z bojovníků dobra ve službách jejího Veličenstva královny – Lovec čarodějnic, Sir Edvard Grey, který se tentokrát přesouvá z viktoriánského Londýna na americký Divoký západ. O první knize z prostředí Londýna, která sice byla první, ale kdo by se domníval, že byla vysvětlujícím originem, nemohl by se více mýlit, si můžete přečíst zde. Pokud Sira Greye neznáte, pak vězte, že se jedná o postavu alternativního okultního detektiva, který byl poprvé zmíněn v knize Hellboy: Probuzení ďábla a nakonec dostal svou vlastní sérii, která v současné době čítá 5 knih.

Jak už bylo řečeno, Sir Grey se z Londýna vydává na americký Divoký západ. Jeho úkolem je najít jiného agenta koruny, který se zde ztratil při plnění úkolu a není k nalezení. Divoký západ je ve vrcholných letech  19. století, jak si asi dokážete představit, stále relativně nehostinným a opuštěným místem obývaným ještě domorodými (ač utlačovanými) indiány a jejich pověrami a náboženstvím, kovboji s kolty proklatě nízko a burany, tedy pardon, osadníky hledajícími svůj kus štěstí. Logicky se tak tenhle kus země musí stát i místem ideálním pro všechny možné padouchy, příšery a nadpřirozené jevy – tedy místo pro Greye zcela ideální. Uhlazený anglický gentleman to nemá hned od počátku vůbec snadné, ale naštěstí najde rychle spojence ve starším kovbojovi a jeho slaboduchém pomocníkovi. A hledání může začít. To že se vše tak trochu zvrhne a promění v boj o život se starým pověrami a legendami asi nemusím ani zdůrazňovat.

Příběh Zatracen navěky původně vycházel sešitově od února do června 2011 a jedná se o jedno z posledních děl slavného kultovního kreslíře a výtvarníka Johna Severina. A klobouk dolů předtím, co tenhle americký mág a participant Síně slávy Willa Eisnera z roku 2003 dokázal v 90 letech vytvořit.  Jeho klasická a místy syrová kresba, ve které si ale hraje s každým detailem, jakoby se přímo zrodila pro originální příběh z Divokého západu. A jak by taky ne, když dle doslovu Johna Arcudiho bylo Seeverinovým přáním pracovat na westernu. Dostal tedy co chtěl a čtenáře přenesl do světa grafického blaha. Severin si opravdu vyhrál a do detailu zpracoval každou stránku, každý panel přesně jak si to Mignola s Arcudim představovali a retro vyznění k příběhu zkrátka pasuje. A barevné doplnění Dave Stewarta, kdy použil relativně omezenou paletu tmavších a vybledlejších tónů vše jen podrthuje.

Se Sirem Edvardem Greyem se ještě nejednou potkáme a já se na každý tenhle výlet do historie už teď těším. Tentokrát sice Mignola odběhl k americkým legendám, ale rozhodně to nebylo an škodu a svěží vítr z prérie byl zajímavou změnou. Lovec čarodějnic je odlišný od většiny ostatních knih universa, ale právě jeho originalita mu přidává na kráse a atraktivitě a je to popravdě pekelně dobré počtení.

 

Koupit se slevou přímo u Comics Centra!

 

Lovec čarodějnic 2: Zatracen navěky

Scénář: Mike Mignola, John Arcudi

Kresba: John Severin

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2019 

Počet stran: 144

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158x239 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři