Dám vám malou matematickou hádanku: Kdo je společným jmenovatelem pro Rocket Racoona, Doctora Strange a Wolverina? Pro Batmana, Hellboye a Ú. P. V. O.? Pro Humra Johnsona, Baltimora a Abea Sapiena? Není to nikdo menší než Mike Mignola! A jeho Batman v sobě ukrývá víc, než si myslíte!
Kdybych na vás o půlnoci zařval "Mike Mignola!", automaticky mi odpovíte Hellboy. Aby také ne: Svět, který stvořil kolem rudého milovníka koček, je fantastický a neuvěřitelně obsáhlý. Spojuje v sobě legendy, lidový folklór, neznámé hrozby mimo lidské chápání a čas a množství postav, které si vydobily nezastupitelnou úlohu skrze své vlastní řady. Někdo sice může brblat, že je to zbytečně moc košilaté a každý uklízeč, který se na stránkách Hellboye objeví, časem tak jako tak dostane vlastní příběh, kterýžto je pouhým odvarem základní dějové linky. Faktem ale zůstává, že Mike Mignola má vše promyšlené do detailu. A čtení Hellboyversa je velkým doplňováním skládačky jednoho světa.
Ale není to Hellboy, kde byl Mignola nejblíž svému milovanému vzoru, H. P. Lovecraftovi. Nejbližší podobenství musíte hledat někde jinde. Ve Zkáze, která se chystá vtrhnout na Gotham!
V rámci Legend DC u nás CREW vydala knihu Batman Mikea Mignoly. Knihu důležitou, protože ukazuje, že Mike Mignola není jen autor Hellboye. Mike Mignola je víc. Ačkoliv fenomén Mignolaversa je pro našeho Mikea natolik zásadní, že jeho předchozí působení je silně upozaděno, kde jinde vystopovat počátky jeho nápadů?
Druhá polovina osmdesátých let: Po fenomenálním úspěchu Návratu temného rytíře nakladatelství DC přece jenom popustilo uzdu fantazii scénáristů a začalo nabízet čtenářům příběhy, které tak úplně nezapadaly do DC kontinua, nýbrž stály poněkud stranou. Pod názvem Imaginary stories vyšlo i pár netradičních kousků ( uvedu např. Co se stalo s Mužem zítřka? od Alana Moorea). Pro jednu takovou spolupráci na "trochu jiném" Batmanovi si Brian Augustin (v té době editor DC) přizval Mikea Mignolu, který v DC pracoval již pár let jako kreslíř titulů Cosmic Odyssey a Phantom Stranger. Jejich společný výtvor Gotham by Gaslight (Gotham ve světle plynových lamp) představuje Batmana přelomu devatenáctého století, který v Gothamu pátrá po Jacku Rozparovači. Příběh měl takový úspěch, že vedl k vytvoření DC Imprintu Elseworlds, kam byl posléze zařazen jakožto první komiks nabízí nevšední pohled na známé hrdiny.
U tohoto Batmana se na chvíli pozastavíme. Samozřejmě ho najdete i v knize od CRWE, byť nezabírá takový prostor. Přesto bych vám doporučoval, abyste s tento příběh četli jako první. Je to netradiční pohled na Mikea Mignolu. Všichni ho samozřejmě máme nakoukaného z jeho pozdější tvorby: Zde je ale vidět úplně jiný Mike. Místy na nás sice probleskne linka a hra stínů na jakou jsme zvyklí, ale zcela jistě se vám stane, že Mignolovu kresbu prostě nepoznáte. Místo toho mě praštilo do očí něco jiného: Občasná podobnost výtvarného stylu Mikea Mignoly a Millerova Temného rytíře. A to nejenom v kresbě, nýbrž i ve stylu vyprávění. Myslím že nebudu daleko od pravdy když řeknu, že editoři po Mikeovi a celém týmu vyžadovali obdobný styl, jakým bodoval Miller s Temným rytířem.
Gotham by Gaslight měl ohromný úspěch. Svůj nepopiratelný talent navíc Mignola projevil v příběhu Svatyně, kde již měl větší výtvarnou volnost. To je Mike jak ho známe! Přesto se cítil svazován a příliš poután pravidly velkých vydavatelů. Dřel v komiksové branži již deset let a pořád nevydal žádný autorský počin. Chtěl slávu, peníze a respekt. Navíc si při kresbě Batmana uvědomil, že ho baví všechny ty gotické prvky, chrliče, upíři a vlkodlaci, mlha a stíny. Povzbuzen Batmanem vytvořil první skici nového antihrdiny. Démona, který byl vytažen na náš svět skrze tajemný nacistický obřad. Jeho žena si jen pozdechla když jí řekl, že jediné jméno, které ho pro nového hrdinu napadlo, je Hellboy...
První Hellboy měl velký úspěch a přinesl Mignolovi vše, po čem toužil. Poté se chtěl vrátit pod křídla DC, ale manželka opět zasáhla (díky bohu za to) a řekla Mikeovi, že když už začal dělat Hellboye, měl by u něho i zůstat. Tak začala zářit hvězda jménem Mike Mignola...
Píše se rok 2000. Hellboy si stále drží své kvality, ale stojí na rozcestí: Již se nejedná o vtipnou mlátičku bubáků - série získává na osudovosti a epičnosti. Přesto si Mike našel čas, aby se k Batmanovi vrátil. Richard Pace, velký milovník Franka Frazetty a weird fiction, Mignolu přizval, jestli by nechtěl nakreslit Batmana v Lovecraftovském světě dle jeho scénáře. Mike přisvědčil: Ostatně o Lovecraftovi toho věděl víc než o Batmanovi a spojení obou světů ho lákalo. Tak vznikla hororová Zkáza, jež postihla Gotham. Richar Pace z projektu brzy odešel; ke Zkáze napsal hrubý scénář a o zbytek se postaral Mike. Výsledek je úchvatný mix Mignoly, Batmana a Lovecrafta, který je umocněný nenapodobitelným koloringem Davea Stewarta. V této třídílné minisérii je Mignola nejblíže Lovecraftovi, jak to jen jde. Byť sám tvorbu H.P.L. miluje tak přiznává, že jí lze jen těžko adaptovat, aniž by se člověk nedopustil známých klišé v podobě chapadel :)
Batman Mikea Mignoly je právem považován za Legendu vydavatelství DC. V této knize můžem krásně sledovat jeho profesní růst, který je korunován Zkázou, jež postihla Gotham. Richard Pace načrtnul příběh, který Mignola dotáhnul k dokonalosti. Samozřejmě potkáme staré známé protivníky, které ale uvidíme v novém - lovecraftovském - světle. Pokud to s Batmanem myslíte jen trochu vážně, tato kniha by vám neměla chybět!
KOUPIT BATMANA MIKEA MIGNOLY PŘÍMO U CRWE
Batman Mikea Mignoly
Mike Mignola a kol.
Vydavatelství: CREW
Rok vydání: 5/2021
Překlad: Richard Klíčník, Petr Zenkl
Formát: 168 x 258
Počet stran: 240
Provedení: Hardback s přebalem
Autor: Robin Podéšť RaptoR