Okuste Klepeto spravedlnosti!

Comics novinky

V rámci série je to druhá kniha. V rámci Mignolaversa si nese pořadové číslo dvacet sedm. Řeč je o neohroženém ochránci spravedlnosti, nechávajícím na svých obětech vypálený cejch ve tvaru klepeta. Humrova klepeta!

6. února 1932. Pravá zlatá éra USA. Gentlemanství není pouhé slovo; Ženy je třeba ochraňovat před nástrahami světa. Za zábavou se chodí do tančíren a biografů, na nebi je možné vidět moderní vzducholodě a Manhattan je skvělým místem pro život. Doba a místo zcela nepatřičné pro strašidla. A přece se právě to děje: Skalpovaný policista a  přízračné postavy indiánů bažících po krvi! Naštěstí je poblíž náš hrdina Humr Johnson, proti jehož coltu .45 nemají tomahawky pražádnou šanci!

Jestli teď jen překvapením zvedáte obočí nad zjevným nesourodým mixem nápadů, nejste sami. Také jsem si nedokázal představit hordu chlápků na koních ve stínu Newyorských věžáků. Mike Mignola s Johnem Arcudim to naštěstí dokázali. A servírují nám neobyčejná dobrodružství maskovaného mstitele a velkého Hellboyova vzoru, Humra Johnsona. Ten musí bojovat nejenom proti indiánům: Do cesty se mu postaví i mafiánský boss a párek ne zcela obyčejných záporáků.

Klepeto spravedlnosti je prosyceno atmosférou Ameriky třicátých let. Je to vidět právě na výběru témat: Indiáni, gangsteři, mysticismus - to jsou základní ingredience šestákové literatury. Pulpové magazíny na svých stránkách otiskovali divokou fikci: Upíry, vlkodlaky, zombie... Všelijakou chamraď, která měla zálusk na spoře oděnou hrdinku na obálce. Tento brak se stal startovacím můstkem pro spoustu dnes již notoricky známých jmen: Burroughs, Howard, Lovecraft apod. Krom toho zde drsní muži zachraňovali ony umdlévající dámy ze sevření nevýslovné hrůzy... 

Proč se o tom tolik rozepisuji? Důvod je zřejmý: Humr Johnson je šestákovým hrdinou Mika Mignoly. Je to americký bratránek našeho Péráka. Je to hrdina bez bázně a hany, jehož minulost zůstává obestřena tajemstvím a jenž je připraven chránit nevinné vlastním životem. A že to bude zapotřebí! Mignola s Arcudim mu do cesty postavili trochu svéhlavou a emancipovanou reportérku spolu s nezastavitelným protivníkem. Naštěstí Humr má pár přátel, kteří mu s vykonáváním spravedlnosti rádi pomůžou.

Pokud jsem vás perexem trochu vyděsil, omlouvám se za to. Ano, je to sedmadvacátá kniha Mignolaversa. Ale Humr Johnson stojí tak trochu stranou. Jeho hrdinský život byl poměrně krátký a Mike Mignola sice chtěl, aby měl dopad na moderní dobu - Hellboye a Ú. P. V. O. - ale aby většinu času působil jako vybledlé fotografie zašlé slávy: jinými slovy chtěl, aby soudobá humrova dobrodružství byla spíše komorního rázu. Takže sice před Humrem 2 je Ú. P. V. O. 9 a za ním Ú. P. V.  O. 10, ale je znalost této série nutná k vychutnání si Manhattanu let třicátých? Kdepak!

V Klepetu spravedlnosti se nám totiž do rukou dostává solidně vystavěný mix pulpu, noiru i detektivky ze staré školy. Boje proti magii i gangsterům svírajících samopaly Thompson výborně ztvárnil Tonči Zonjić. Zonjić je pro nás novou tváří. Rodák z Dubrovniku se grafikou a kresbou komiksů zabývá od svých patnácti let, ale jeho záměr se původně omezoval na přebaly knih nebo storyboardy. Až v roce 2008 debutoval jako jeden z kreslířů série The Immortal Iron fist, kterou psal Ed Brubaker a Matt Fraction. V roce 2012 se u Dark Horse zhostil právě kresby Humra Johnsona. U série pak zůstal po celých pět let. Je sice pravdou, že Mignola si pořád drží ochrannou ruku nad směřováním svého universa, nemluvě o vizuální stránce. Přesto o uniformitě nemůže být řeč. Zoncić má decentní, jednoduchou linku, která spolu s tlumeným kolorováním Davea Stewarta umocňuje atmosféru doby dávno minulé.

Humr Johnson: Klepeto spravedlnosti je super příběh. Přímočarý, napínavý, servírovaný s nonšalantní elegancí let třicátých, kdy pod pojmem "káva" se rozumněla whisky ukrytá v porcelánovém šálku. Humr Johnson je také něco extra. Je to extra porce šestákového hrdinství ve své nejryzejší podobě.

KOUPIT KLEPETO SPRAVEDLNOSTI PŘÍMO U COMICS CENTRA

Humr Johnson 2: Klepeto spravedlnosti

Mike Mignola, John Arcudi, Tonči Zonjić

Nakladatelství: Comics Centrum

Překlad: Ladislav Niklíček

Formát: 160 x 240 mm

Počet stran: 144

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři