Být posledním jedincem svého druhu má kromě osudového vyznění ještě jednu rovinu: Na mysl vám nutně vytane otázka: Kam zmizeli všichni ostatní? Odpovědět se pokusí Poslední jednorožec.
Rok 1968 byl v mnoha ohledech významný. Studená válka v plném proudu, zastřelili Martina Luthera Kinga a Richard Nixon začíná vystrkovat růžky. A ve světle věčného strachu z nukleárního holocaustu vychází u Viking press nenápadný román, který se ale nesmazatelně zapsal do mysli milionů čtenářů po celém světě. Na pulty dorazil Poslední jednorožec.
Příběh je na první pohled prostý. V Šeříkovém lese žije spokojeně a poklidně jednorožec, respektive jednorožka. Idyla ale skončí když zjistí, že je dost možná poslední příslušnicí svého rodu. Vydává se tedy na cestu, pátraje po osudu ostatních jednorožců. Jediným vodítkem jí je pouze báje o Rudém býkovi, v jehož stopách se musí vydat.
Novelu čítající 218 stran napsal Peter Soyer Beagle. Příběh odvahy, sebeobětování a lásky si rychle vydobil své místo na Slunci. A to i přes silnou konkurenci Čaroděje Zeměmoří, kterážto horká novinka mizela z pultů knihkupectví téměř magickou rychlostí. Poslední jednorožec ale nezůstal daleko za ním. Jako většina knih své doby se nebojí naservírovat svým čtenářům krom atraktivního putování také hlubší myšlenky. Autor na knize pracoval usilovně přes dva roky a dal do ní takříkajíc všechno. Ostatně Poslední jednorožec vynesl Peteru Beaglovi v roce 2011 cenu World Fantasy Award za celoživotní přínos. Dostal se tak mezi velikány jako jsou Frank Frazetta, Michael Moorcock nebo Stephen King.
V roce 1982 se Poslední jednorožec dočkal i animovaného filmu, který vydělal úctyhodných šest a půl milionu dolarů. Na fílmu se podílela celá řada celebrit v čele s Alanem Arkinem, Jeffem Bridgesem a Miou Farlow, nicméně zjednodušená dějová linka bez výraznějšího poselství předvedla dobroduzstvi jednorožčino spíše jako pohádku.
Posledního jednorožce napsal Beagle ve dvaceti letech a vytvořil tak své Opus magnum, které bylo přeloženo do více než dvaceti jazyků. Kniha vyšla i u nás, byť v dnešní době je vyprodaná a tak to i na nějaký čas zůstane. Peter S. Beagle se totiž soudí se svým bývalým manažerem, který přebral kontrolu nad duševním vlastnictvím Posledního jednorožce a kvůli tomu se kniha nemůže vydávat. Pevně věřím, že tomu tak nebude dlouho! Ostatně Peter S. Beagle nezahálel a řekl si, že když nemůže vydat knihu, proč nekývnout na nabídku přepracování příběhu na komiks? Tak spatřil světlo světa šestisešitová adaptace, která vyšla pod taktovkou IDW a kterou si můžete vychutnat díky Comics Centru.
Komiksový scénář dostal na starosti Peter B. Gillis, který ale s Beaglem na přepisu úzce spoluoracoval. Tento matador ze staré školy je známý hlavně díky sérii "Shatter" a "What if...?", jenž psal pro Marvel v osmdesátých letech. Z komiksového důchodu se vrátil v roce 2010 čistě kvůli Poslednímu jednorožci. Kresby se zhostila Renae de Liz, která s IDW spolupracovala již na projektech Sonic the Hedgehog a Rogue Angel. Pod její citlivou rukou vznikala nějakou dobu i série Legends of Wonder woman. Krom jiného se věnuje také kreslení sběratelských kartiček.
Poslední jednorožec je knihou, která má i po padesáti letech stále co nabídnout. Čtenáři známého časopis Locus jí zařadili mezi 30 nejlepších fantasy knih všech dob. Ani sám Peter S. Beagle ještě k dobrodružství jednorožců neřekl poslední slovo; Napsal sequel "Two Hearts", který mu vyhrál ceny Huga a Nebuly a jednorožce můžeme potkat i v jeho nejnovějším románu "V Kalábrii". Faktem ale zůstává, že putování Posledního jednorožce vstříc svému osudu je nezapomenutelné. A nepřekonatelné.
KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS CENTRA
Poslední jednorožec
Peter B. Gillis, Peter S. Beagle, Renae de Liz
Nakladatelství: Comics Centrum
Rok vydání: 4/2019
Překlad: Alexandra Niklíčková
Formát: 158 x 239 mm
Počet stran: 192
Provedení: Hardback s přebalem
Autor: Robin Podéšť RaptoR