Růžový a černý

Comics novinky

Tony Sandoval se u nás etabloval jako skvělý vypravěč příběhů, které přesahují bežný rámec. Je to tvůrce mlhavého spojení reality se sny. Pro někoho stěží uchopitelné, pro dalšího velmi jímavé. Sandoval je prostě jedinečný. Jak nám dokazuje Comics Centrum v knize Růžový a Černý.

Růžový a černý ze suchopárného, přízemního pohledu vypráví o Glorii. Mladé dívce, která pátrá po svém otci. Jednoho dne se Glorii zdá až příliš živý sen o sexu s bledým mladíkem v příjemném objetí zurčícího potůčku. Potud by to by jasné a uchopitelné... Jen kdyby si Glorie z krásného letního snění neodnesla penis. A růžového hada. A vize o svém otci. 

Tony Sandoval to opět dokázal! Na fádní kostru příběhu promptně namotává nitky snů, představ, lákadel a vizí. Stejně jako to udělal u Vodního hada a Doomboye. Fantazie a surrealismus jsou jeho rukopisem, jeho hlavní doménou. Tentokrát vzal svá oblíbená témata, zasadil je do své oblíbené krajiny a za užití štětců a divokých fantazií popustil uzdu svým oblíbeným myšlenkám. Díky tomu tak mohl vzniknout komiks, který má vše ze Sandovala, ovšem ve stylistickém ztvárnění emocí a nálad zašel ještě o krok dál než vše, co jste doposud mohli číst.

Růžový a černý je zhmotněním toho nejsilnějšího a nejintenzivnějšího prožitku, kterému je mládí vystaveno: Letní lásky. Krásná a otevřená Glorie je sice středobodem všeho dění, nicméně nemalou úlohu zde má i Virginio. Mladík, který musí trávit rodinnou dovolenou na stále stejném místě. Díky Glorii se ale vidina dvou pekelných měsíců s otravnou ségrou mění v něco mnohem napínavějšího. Cítíte také ty přísliby věcí budoucích?

Popsat svět a vizi Tonyho Sandovala je takřka nemožné. Je to stejně naivní a zbytečné, jako snaha zaškatulkovat a katalogizovat všechno, co nám předávají kupříkladu impresionisté. Sandoval v tomto směru není jiný. Růžový a černý je krásným snem o letní lásce, prostoupené horkým pískem a šustěním trávy na dunách. Je to čtení chvílemi velmi neřestné, chlípné a smylsné, stejně jako povznášející a poetické. Dokáže rozproudit krev v žilách, popustit uzdu čtenářově fantazii a dává zapomenout na okolní svět. Autor sám ale nemá problémy s přechodem mezi surrealistickými náladami s pomalým tempem vyprávění a "návratem do reality", což v našem případě znamená přečíst nějaký ten dialog. Kolem knihy je sice trocha povyku díky explicitně zobrazené erotice (rozuměj porno), nicméně ačkoliv je erotično nedílnou součástí lásky, nemělo by se kvůli němu zapomínat i na zbytek. Naštěstí pro nás; to samé si myslí i Sandoval.

Příběh Glorie totiž není o objevování vlastní sexuality, nýbrž o emocích. O náladách a onom neuchopitelném pocitu léta stráveného u moře s krásnou sousedkou, do které jste platonicky zamilovaný. Je to ten sladkobolný pocit mořské brízy kombinované s řevem cikád, vůní piniových hájů a příjemně zahálčivých dní plných radosti a nicnedělání. A toužení, samozřejmě. 

Všechny výše sepsané pocity jsou jen špičkou ledovce. Růžový a černý je mnohem komplikovanější, mnohem tajemnější, než vám dokáži popsat pomocí několika vět. Sandoval vždy tvořil svébytné světy a s každou další knihou jakoby opustěl reálný svět a více se nechal vozit na křídlech fantazie a prožitků. I dobrodružství mladé Glorie je prostoupeno jinotaji a psychedelickými výjevy, které si každý čtenář vyloží po svém. A které samozřejmě budou předmětem nikdy nekončících výkladů v marné snaze zachytit "jedinou pravou"podstatu. Jako kdyby na tom záleželo...

Kniha Růžový a černý nám totiž ukazuje, že není až tak důležité mít jasně daný konec příběhu. Mnohem důležitější je předat čtenáři ten správný prožitek, nálady  a emoce. Vzít ho za hranice všedních dnů a dokázat tak, že i ono vousaté rčení o tom, že  sama cesta je cíl, v sobě má zrnko pravdy. 

KOUPIT KNIHU RŮŽOVÝ A ČERNÝ PŘÍMO U COMICS CENTRA

Růžový a černý

Tony Sandoval

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 8/2022

Překlad: Ladislav Niklíček

Formát: 250 x 325 mm

Počet stran: 144

Provedení: Hardback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři