Rváč

Comics novinky

Nehostinný kanadský sever. Není lepšího místa, kde by člověk mohl zpytovat své nitro a hledat cesku k vyššímu já. Nebo se každý den upíjet k smrti. O tom, že tyto dva úhly pohledu do lidské duše k sobě mají překvapivě blízko nás přesvědčí osoba nejpovolanější. Jeff Lemire.

"Myslím, že jsem ani nikdy nebyl hokejista. Jenom jsem rozdával rány."

Pochmurnou pravdu o sobě samém nám hned na úvod říká Derek Ouelette. Bývalý hráč NHL, jehož slavné dny jsou dávno pryč. Nyní je Derek kuchař, hledící na svět většinou skrze dno sklenky od whisky. Nevrlý a málomluvný, doživotně vyloučený z hokejové ligy za brutální faul. Každým coulem rváč. Do dne, než se v ospalém zapadákově objeví Derekova sestra Beth. Drogově závislá a těhotná. 

Grafický román Rváč je návratem Jeffa Lemira ke kořenům své tvorby. Kanada, třeskutá zima a hlavně hokej, kolem kterého se veškeré lidské snažení točí. Ostatně s myšlenkou napsat příběh z hokejového prostředí, kam by zakomponoval i kulturní odkazy na původní obyvatele Kanady, indiány kmene Krí, přišel Lemire již roku 2013. V té době měl ale rozjetých několik sérií pro DC (Animal Man, Green Arrow, Constantine atd.) a na vlastní niterný projekt tak nezbývalo dost času. Po DC přišel Marvel a až v roce 2017 si mohl Jeff trochu oddechnout a s chutí se vrhnout do práce na komiksu, kde nejčastějším zvukem je křupání bot v mrznoucím sněhu. 

"Mountains speak and wise men listen."

Tímto známým citátem Johna Muira lze popsat i tvorbu Jeffa Lemira. O Rváči to platí dvojnásob. Příběh Dereka a Bethy uprostřed kanadské divočiny není tak jednoduchý, jak se na první pohled může zdát. Oba musí bojovat se svými vnitřními démony, oba hledají cestu ven ze začarovaného kruhu násilí a závislostí. Jedním z popudů k vytvoření postavy Dereka Oueletta byla smrt tří hráčů NHL, která v rozpětí čtyř měsíců roku 2011 šokovala tehdejší hokejový svět. Všichni se dlouhodobě potýkali s depresemi, které se pokoušeli rozhánět pomocí prášků proti bolesti, na kterým si vytvořili návyk. Posledním z nich byl Wade Belak, který hrával i za Toronto Maple Leafs, což je pro Jeffa Lemira srdeční záležitost. Jak sám Lemire říká, právě ten život plný násilí, kteří hokejisté vedou a náhlá prázdnota, když pro ně hra skončí, ho nepřestávají fascinovat a ony pocity se snažil plně přenést na stránky Rváče.

Ostatně cesta na kanadský sever, kterou Jeff Lemire v té době absolvoval, ho inspirovala natolik, že se vlastní zážitky a pocity rozhodl sdělit i čtenáři. Celou knihou tak prostupuje melancholie a smutek, pocit ztráty i hledání zdánlivě ztraceného smyslu života. Vpravdě pouze zdánlivě ztraceného, protože právě Rváč nabízí vyhlídky na světlé zítřky. Jeff Lemire zde výborně snoubí jak vyprávění, tak vizuální podání. Ze začátku budete u každého panelu s pochmurně modrou oblohou instinktivně choulit ramena, nicméně jak se budete prokousávat příběhem, dopracujete se ke krásám kanadské divočiny, která řekne bez jediného slova víc, než květnaté pasáže knih. Je to právě ten sladký srdcebol, kterým Lemire umí zasáhnout jak milovníka komiksů, tak čtenáře, kterého jinak deváté umění nechává zcela chladným. A to je dobře. Bez Jeffa Lemira bychom něco takového stěží poznali.

KOUPIT PŘÍMO U COMICS CENTRA!

Rváč

Jeff Lemire

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 11/2019

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 169 x 239 mm

Počet stran: 272

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři