Sherlock Frankenstein

Comics novinky

Sám o sobě tvrdí, že není intelektuálním autorem. Přesto svou sérií Černá palice dokazuje Jeff Lemire přesný opak. Nyní máme možnost přečíst si první spin-off. Úhlavní nepřítel Zlatušky Zlatonošky přichází!

Mimo komiksové giganty Marvel a DC se najde pouze málo úspěšných superhrdinských sérií. Jednou z těch nejoceňovanějších se velmi rychle stala Černá palice. Ještě aby ne, když jí vymyslela scénáristická superstar dneška, Jeff Lemire.

Příběh Černé palice pojednává o skupině nesourodých superhrdinů, která je po souboji s mocným Antibohem uvězněná na farmě v ospalém městečku Rockwell. Zlatuška Zlatonoška, Barbufoun, Kapitán Bizár, Valda Darda, Madam Vážka i Černá palice sice zachránili Spiral city a celý svět před zkázou, ale ve svém nedobrovolném vyhnanství tráví už deset let. Lemire zabodoval s Černou palicí díky mixu melancholie a originality každé postavy. Jak sám říká, chtěl vytvořit "superhrdinský indie komiks", což se mu povedlo do puntíku. 


U nás si můžeme Černou palici vychutnat díky Comics Centru. Po knihách "Tajemství počátků" a "Zvrat" přichází ke slovu spin-off ze světa Spiral city. V první knize rozvíjející svět Černé palice se podíváme do Spiral city těsně po souboji s Antibohem. Město je v troskách a oplakává své zachránce. Jen malá Lucy Weberová, jejíž otec byl právě Černá palice, se odmíta smířit s myšlenkou, že hrdinové při střetu s Antibohem zemřeli.


Ještě jednu věc byste o Jeffu Lemirovi měli vědět: Je to beznadějný workoholik. Má za sebou řadu úspěšných projektů pro všechna možná vydavatelství (jmenujme alespoň Essex country, Old man Logan, Animal man, Roughneck), několik ongoing sérií (Černá palice, Descendent, Gideon falls, Royal city) a k tomu stíhá ještě kreslit! Přesto si pochvaluje, že práci na Černé palici má nejraději. Jak už to u podobných projektů bývá, časem začnou hrdinové žít svým vlastním životem a kecat tvůrci do díla víc, než bylo původně zamýšleno. A jelikož přes Černou palici by to trvalo příliš dlouho, uchýlil se Lemire k samostatným knihám obohacující vesmír a prohlubující vazby čtenáře s hrdiny na stránkách. První z nich je právě Sherlock Frankenstein. 
Pokud se vám Lemirovo "palicové" pracovní rozpětí zdá povědomé, máte naprostou pravdu. A ani nemusíme chodit daleko! Svět Černé palice/Sherlocka Frankensteina  klidně snese srovnání s jiným komiksovým mistrem, totiž s Mikem Mignolou. Ten své Mignolaversum dotáhl k dokonalosti a Jeff Lemire se netají tím, že je pro něj Mike opravdovým vzorem (jak Hellboy tak Černá palice vychází pod taktovkou Dark Horse).

 

Zbývalo pouze vyřešit kdo se chopí kresby. Dean Ormston si chtěl nechat původní dějovou linku Černé palice, totiž farmu a její vězně. Kvůli pracovni vytíženosti ale nemohl zasednout i k Sherlockovi. Staronovým jménem se tak pro čtenáře stává kreslíř David Rubín. Jedná se o španělského matadora, který si v evropském komiksu vybudoval dosti zvučné jméno, byť jeho tvorba vycházela hlavně v magazínech a zpočátku směrovala na děti (spolupracoval např. na filmu Pohádky z lesa 2). Širší zájem fanoušků získal díky Čajovně u malajského medvěda, kterou si mohl vychutnat i český čtenář. Prvním komiksem, který mu vyšel v USA, byl spin-off Battling boy: Rise o the Aurora West. Poté už Rubína nešlo zastavit: Pro BOOM! Studios dělal sérii The Fiction, pro Image kreslí fantasy horor Rumble. I v Dark Horse se již David Rubín objevil, konkrétně v pětidílné minisérii Ether. Skutečný úspěch ale přišel teprve s Černou palicí a se spin-offem Sherlocka Frankensteina. Za Černou palici byl navíc David Rubín nominován na Eisner award. Další nominace si odnesl např. za nový náhled na Beowulfa, nejlepší coloring nebo nejlepší penciller. Jsem si tedy jist, že o Davidovi Rubínovi uslyšíme ještě často.

 

Sherlock Frankenstein je pomrkáváním Jeffa Lemira po všech milovnících weird stories, komiksů ze zlaté éry i dnes již klasickým hrdinům z dob viktoriánské anglie. Je to sonda do světa Spiral city, díky které získáte na Černou palici docela jiný náhled. Všechny těžkosti se totiž lépe snášejí s úsměvem na rtech.

KOUPIT KOMIKS NA STRÁNKÁCH COMICS CENTRA

Sherlock Frankenstein a Legie zla

Jeff Lemire, Daid Rubín

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 3/2019

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 160 x 240 mm

Počet stran: 160

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři