Rok 1991. Američané si došlápli na Sadáma a rozjíždějí Válku v zálivu. S konečnou platností se rozpadá Svaz Sovětských Socialistických Republik. Na Mount Everest se vyškrábal první Čech. Zemřel Freddie Mercury a Miles Davis. Přesto pouze dvě události onoho roku rozechvívají fanoušky dodnes: Nirvana vydala své nejlepší album Nevermind. A hlavně: V malém komiksovém vydavatelství se objevila neo-noirová bomba jménem Sin City.
Basin City, krčící se kdesi na západním pobřeží. Město, kde grázlové nosí policejní placky a špatní hoši mívají svědomí... Drsné každým coulem. Pardon, každým panelem. Aby také ne, když je jeho otcem Frank Miller. Toho vám snad nemusím blíže představovat. Muž, který z Daredevila vykřesal to nejlepší, se na vrchol slávy dostal díky svébytnému pojetí Batmana v minisérii Návrat temného rytíře. Ten vycházel ve stejné době jako jiný komiksový milník: Strážci Alana Moorea. A stejně jako Moore, i Temný rytíř cílil na vyspělého (když už ne na dospělého) čtenáře. Proč vám o tom vyprávím? Protože ani takový samorost, jakým Frank Miller je, si nemohl dovolit bořit mantinely jasně dané u velkých vydavatelů. Netrvalo tak dlouho a Frank se pohádal s DC, udělal na ně dlouhý nos a přešel do malého a značně liberálnějšího Dark Horse Comics. Zde se teprve utrhl ze řetězu. A představil nám Sin City.
To vše v době tvrdé cenzury komiksů skrze CCA (Comics Code Authority), kdy jste mrtvolu na obrázku poznali podle toho, že kdosi leží na zemi a jsou mu vidět jen nohy za gaučem. Frank Miller byl zosobněním frustrace čtenářů i autorů tehdejší doby. Jeho Sin City je drsné, nekompromisní, plné krve a nahých žen. Miller se vystříhal přílišného rozdělení dobra a zla. Jeho svět není tak černobílý: Tvoří spíše mozaiku, ve které se musí mít člověk na pozoru, jinak schytá kulku do týla.
Sin City bylo (a stále je) novátorské i po výtvarné stránce. K té sám autor dodává, že se inspiroval starými noirovými filmy Humphreyho Bogarta, jako jsou např. Casablanca nebo Maltézský sokol (ostatně hlavní hrdina Sokola, soukromé očko Sam Spade, je tvrďák každým coulem). Komiks sám je čistokrevná neo-noirová jízda, využívající jakoukoliv možnost k nabuzení atmosféry melancholie, nostalgie a sexuálního napětí. Žaluzie, cihly, nahé ženské tělo... Je jedno, kde Miller využívá potenciál nabízený hrou světla a stínu, efekt zůstává stejný: I bezmála třicet let po prvním vydání a x-tém přečtení najdu stránky, na které jen bezhlesně zírám.
Sin City ovšem může být od slavného autora a vypadat novátorsky, ovšem jedná se o komiks a tam je důležitou součástí i schopnost vyprávění příběhu. V první knize, Drsný sbohem, Miller ještě trochu experimentoval a když už osekal vyprávění na pár panelů, využil všech dostupných berliček, aby se čtenář vcítil do jeho světa. Tím mám na mysli zvuky. Nebo chcete-li SFX. SFX jsou nedílnou součástí každého komiksového příběhu, nicméně pokud máte na stránce patnáct barev a detailně namalované i chlupy na nose hlavního hrdiny, nějaké to "KA-BOOM" popisující výbuch s miriádou barev působí opravdu jen jako zvuk. Frank Miller nicméně v Sin City a jeho inkoustové černi většiny panelů využívá i kvílení pneumatik k tomu, aby vedl čtenářovo oko tím správným směrem a udržel tak neustálé napětí. A to je jeden příklad z mnoha. V Sin City hraje SFX větší úlohu, než v běžných mainstreamových komiksech.
Důvod proč se o tom rozepisuji je prostý: V červenci nám nakladatelství Comics Centrum připravilo již čtvrté vydání této pecky: A to rovnou tři knihy (Drsný sbohem; Ženská, pro kterou bych vraždil a Velká tučná zabijačka). Zbylé čtyři knihy můžeme očekávat příští rok. Nové obálky (ta krásná jednoduchost!), nový překlad a hlavně české SFX! Díky tomu bylo čtení Sin City zážitkem, který překvapil i mě, otrlého mazáka z drsného města. Sin City je tak zcela otevřené českému čtenáři. Jen pozor na úplatné policajty a holky ze Starého města. Tady se vyplatí věřit jen sám sobě.
KOUPIT SIN CITY 1: DRSNÝ SBOHEM PŘÍMO U COMICS CENTRA
KOUPIT SIN CITY 2: ŽENSKÁ, PRO KTEROU BYCH VRAŽDIL PŘÍMO U COMICS CENTRA
KOUPIT SIN CITY 3: VELKÁ TUČNÁ ZABIJAČKA PŘÍMO U COMICS CENTRA
Sin City
Frank Miller
Nakladatelství: Comics Centrum
Rok vydání: 7/2020 ( 4. vydání)
Překlad: Václav Dort
Formát: 158 x 235 mm
Počet stran: 208, 224, 192
Provedení: Hardback s přebalem
Autor: Robin Podéšť RaptoR