Skřet

Comics novinky

Bolestné události přicházení nenadále a vždy změní váš svět. Své by o tom mohl vyprávět mladý Rikt, kterému lidský válečník zabil oba rodiče. Pro Rikta čas bezstarostného dospívání skončil. Nyní je třeba vydat se na cestu pomsty.

Rikt měl krásný život. Byl připravený ulovit svého prvního medvěda - nebo si to alespoň myslel. V rozletu ho tak brzdil jen přísný otec a starostlivá matka. Ale kterého dnešního puberťáka rodiče nebrzdí, že? Bohužel pro Rikta byla srážka s realitou až příliš bolestná. Přišel o svůj domov a svou rodinu. Přísahal pomstu a vydal se po cestě, na jejímž konci snad dosáhne míru. I kdyby to mělo být skrze smrt.

Možná bych měl ještě zmínit, že Rikt je Goblin. Malý skřet, kteréžto plemeno snad nikdo nemá rád. Přesto je odhodlán splnit svůj slib stůj co stůj. Ať si nad ním ohrnuje nos třeba celý svět!

Skřeta k nám přivedlo Comics Centrum a rozšířilo tak své portfolio o další middle grade titul. Tedy knihu, kde explicitní násilí a nahotu opravdu nenajdete. Místo toho je vám představen svět, kde věkové doporučení 10+ nutně neznamená, že se zde budete jakožto dospělí čtenáři nudit. Na Skřetovi je totiž vidět, že byl napsán fanouškem a pro fanoušky. Tím naším konkrétním milovníkem fantasy je Eric Grissom. Rodák z New Jersey, který ze svého měsata v podstatě nevystrčil nos - jak sám ale říká, o to víc času tráví ve své hlavě a sní si o dobrodružných světech. A stejně jako miliony jiných dětí osmdesátých let, i Erica formoval fenomén hry Dungeons and Dragons.

Dračí doupě Eric miluje dodnes. A jeho láska je cítit i ze stránek komiksu. Námět výpravy vstříc svému osudu, kdy hlavní hrdina poznává nenadálé útrapy, není nikterak originální. Přesto se mi líbí, jakým způsobem dokázal autor přetavit stokrát využitý leitmotiv v knihu, kterou budete číst jedním dechem. Bez ohledu na věk! Komiks má ten správný osmdesátkový feeling, který zažíváte při četbě knih z té doby a při sledování těch krásných filmů, které rezonují v nejednom z nás: Poslední jednorožec, Nekonečný příběh, Souboj titánů atd. atd.

Skřet má punc té doby: Nevím čím to je - zda to má na svědomí jistá přímočarost děje, či originální vykreslení světa, ve kterém Rikt žije. Nenaleznete zde klasické škatulkování typu "vznešený elf a nabručený trpaslík". Všem ve fantasy provařeným rasám se Eric Grissom naštěstí vyhnul. I náš skřet není dvoumetrový "Ork", ale malý "Goblin" žijící v soluladu s Matkou přírodou (což ho samozřejmě od nálepky malé nestvůry a zloděje neochrání) . 

Rikt se ale nevzdává a během svého hledání obávaného válečníka tak spíš poznává sám sebe - a neobvyklé přátele, kteří mu na chmurné cestě vykouzlí úsměv na tváři. A putování s Riktem si opravdu užijete. Až budete litovat, že jste se dostali na konec. Zde totiž více než kde jinde platí, že samotná cesta je cíl. 

KOUPIT SKŘETA PŘÍMO U COMICS CENTRA

Skřet

Eric Grissom, Will Perkins

Nakladatelství: Comics Centrum

Překlad: Alexandra Niklíčková

Rok vydání: 11/2022

Formát: 170 x 240 mm

Počet stran: 192

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři