Sledgehammer 44

Comics novinky

Je až s podivem, jak rozsáhlé universum vybudoval Mike Mignola z příběhu jednoho pekelného chlapce. "Mignolaversum" čítá přes sedmdesát knih a bez nadsázky se dá říci, že geniální autor se nebojí rozvinout životní osudy každé postavy, která se jen mihne na stránce. Pojďme se nyní podívat na bojiště II. světové války. V knize s názvem Sledgehammer 44.

Srpen 1944, Francie. Malá jednotka amerických vojáků se snaží dobýt nacistický muniční sklad. Přesto jen jejich velící důstojník ví, že jsou tam z jiného důvodu - mají zajistit krytí tajnému projektu s názvem Epimétheurs (Titán, který si vzal za ženu krásnu Pandoru, s níž přišli na Zemi bědy, zlo a utrpení). Vzletnný název, nad kterým řadový voják leda tak ohrne nos. Pohlaváři to můžou nazýva tjak chtějí, ale díky štětci a bílé barvě dostane Epimétheus mnohem údernější jméno: Sledgehammer. A neobyčejná jízda může začít.

Komiks Sledgehammer 44 se zrodil celkem nevinně - Když výtvarník John Severin dokončil práci na knize Lovec čarodějnic: Ztracen navěky, zeptal  se ho Mike Mignola co by chtěl z hellboyovského vesmíru dělat dál. John Severin byl velmi uznávaný výtvarník, který Lovce čarodějnic dokončil v devadesáti (!) letech. Když tedy požádal o příběh z druhé světové války, daly Mike Mignola a John Arcudi hlavy dohromady a vzkřísili EVO - Energerický Vrilový Oblek, který se blíže představil v knize Humr Johnson: Železný Prométheus. Sledgehammer 44 ukazuje druhou generaci obleku. Není na škodu dodat, že ingredience si oba páni spisovatelé braly také z Ú.P.V.O. Konkrétně z knihy 4: Smrt, kde poprvé vidíme Sledgehammera v akci na archivní fotografii, a podruhé v knize 5: Černý plamen, kde se zase objeví Sledgehammerův úhlavní nepřítel. Sledovat všechny nitky, které Mignola a Arcudi spletli dohromady, není nic jednoduchého. Naštěstí Comics Centrum věnuje dostatečnou péči vydávání knih v logické návaznosti, což v případě Mignolaversa není samozřejmostí - mnoho vedlejších dějových linek má přesah z minulosti (Humr Johnson, Lovec čarodějnic, Sledgehammer 44) do součastnosti (Ú. P. V. O.)

Sledgehammer 44 byl původně dvousešitový speciál, který John Severin bohužel nikdy nedokončil - v průběhu prací byl nucen ze zdravotních důvodů nechat kresby a v únoru 2012 zemřel. Příběh pak čekal na jiného vhodného kreslíře. Tím se stal Jason Latour, který už pro Mignolu kreslil knihu B.P.R.D.: Hell on Earth: The Pickens country horror (nehodlám tady předpovídat český název :) Sledgehammer 44 tak spatřil světlo světa v březnu 2013 a byl fanouškovskou základnou přijat velmi kladně. Již v dubnu téhož roku John Arcudi oznamuje minisérii Blitzkrieg čítající tři sešity. Kreslířského pera se tentokráte ujal Laurence Campbell, jehož realistický styl dodal sérii takřka hororový nádech. Ostatně Campbell není v Mignolaversu žádným nováčkem: Kreslí řadu Hell on Earth a Devil you know. Mike Mignola - jak je jeho dobrým zvykem - se postaral nejen o scénář, ale také o obálky ke Sledgehammerovi 44 a prvnímu sešitu Blitzkriegu.

Sledgehammer se samozřejmě neobjevuje pouze v této knize, jeho působení v rámci Mignolaversa má přesah do řady B.P.R.D.: Hell o Earth. Hrdinové ve vrilovém obleku nám tedy ještě zkříží cestu. A je to jen dobře.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS CENTRA

Sledgehammer 44

Mike Mignola, John Arcudi, Jason Latour, Bruce Campbell

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 5/2019

Překlad: Ladislav Niklíček

Formát: 160 x 240 mm

Počet stran: 144

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři