Údolí zrůd

Comics novinky

Horor jakožto žánr není nutně spjatý s utrženými končetinami, hektolitry krve a lekačkami typu bu bu BAF! Horor dokáže být setsakramentsky poetická záležitost. O čemž svědčí i poslední strašidlácká Comics Centrácká novinka. Vítejte v Údolí zrůd.

Představte si starou farmu kdesi na americkém středozápadě koncem dvacátých let minulého století. Pro jednoho čistý obraz idylického venkova, pro druhého ztělesnění buranova. V jedné také osadě vyrůstá i náš Trevor. Malý chlapec, udržující si hlavu v oblacích i přes despotického otce. Trevor má totiž své sny a bráchu Willa. Will je mladší než Trevor. Ale podstatně silnější. Will je totiž monstrum. Zamčené na řetězu ve stodole. Will nikdy neviděl Slunce, ale to se má již brzy změnit.

 "There is a true innocence about monsters."

Srovnávat monstra a nevinnost dokáže jen jeden člověk: Steve Niles. Americký scénárista, který se začal kolem devátého média motat již ve věku třinácti let. Dobrou zprávou pro nás: Steve je velkým milovníkem hororů. Na svém kontě má řadu úspěchů: Pracoval na Image zplozenci Spawnovi, kde dělal minisérie The Undead a Hellspawn. Stvořil Cala McDonalda; paranormálního vyšetřovatele v sérii Criminal Macabre. Světový věhlas mu ale přinesla až série 30 dní dlouhá noc o řádění bandy upírů v odříznutém aljašském městečku. 

Komiks Údolí zrůd vyšel v roce 2004 a ve srovnání se zbytkem Nilesovo tvorby se jedné o poklidné čtení. Nemějte strach, nějaké to napětí si užijete i zde. Pokud ale milujete gore řezničinu a kanibaly jako vystřižené z filmu Hory mají oči, Údolí zrůd rozhodně není pro vás. Steve Niles totiž vidí nevinnost a dobrotu i ve znetvořeném Willovi. Základním pilířem knihy tak je vztah obou bratrů a jejich pohled na svět. Komiks je dějově velmi krátký. Co se ale atmosféry týče, je Údolí zrůd takřka bezbřehé. Pokud byste potřebovali přece jen více ozřejmit děj, řeknu vám to takhle: Dejte dohromady Steinbeckovo novelu O myších a lidech říznutou Midwitchskými kukačkami Johna Windhama. V celém komiksu se odráží Steinbeckův poetický rukopis a porozumění lidém tvořícím příslovešnou "sůl země", zatímco Wyndhamovo "tady je něco sakra špatně" dráždí čtenáře náznaky tajemných sil a brnkáním na struny zasutého děsu. Trevor s Willem dávají do pohybu věci, které nemůžou skončit dobře. Ať si to čtenář přeje sebevíc. 

Ruku na srdce: Příběh tvoří tak padesát procent kvality knihy. Do raketových výšin vystřelí Údolí teprve vizuální ztvárnění, kterého se ujal Greg Ruth. Český čtenář ho může obdivovat kupříkladu v Conanovi, kde kreslil příběh Zrozen na bitevním poli (s Kurtem Busiekem). Greg je muž, jehož kvality a rukopis se neomezuje čistě na komiks: je autorem mnoha knižních coverů, filmových plakátů a bookletů (jeden příklad za všechny: Nová Duna). Kresba v Údolí zrůd je jedním slovem famózní. V jeho podání vypadají pšeničné lány v kombinaci s modrým nebem až neuvěřitelně kýčovitě: jeden by se v nich chtěl taky proběhnout! O to tísnivěji pak působí vnitřek domu, kde čtenář narazí na tvrdou realitu a všeobjímající trudomyslnost. Když se ale dostaneme s Trevorem a Willem ven, zmizí všechny starosti. Ta bratrská sounáležitost v kombinaci s nádhernými scenériemi dávají jednomu zapomenout, že se vlastně jedná o horor. Celou knihou prostupuje poetická krása, tvrdě se střetávající se vztekem a odtažitostí dospělých - a zde nemyslím jen pijanského otce. Svět dětí je zde striktně oddělen. Proč? Na to budete muset přijít sami!

Údolí zrůd je zářným příkladem vydavatelského směřování Comics Centra. Steve Niles se místo přízemního strašení zaměřuje na celkovou atmosféru díla, kterou podporuje Greg Ruth svým fantastickým vizuálem. Je to komiks, který má svojí hloubku, svůj přesah a jen těžko ho budete cpát do škatulky horor. Ta je pro Údolí zrůd moc těsná. 

KOUPIT ÚDOLÍ ZRŮD PŘÍMO U COMICS CENTRA

Údolí zrůd

Steve Niles, Greg Ruth

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 3/2022

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 325 x 220 mm

Počet stran: 160

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři