Zlatý věk v Lovecraftu

Comics novinky

Svěží vítr vanoucí od moře s sebou přináší vůni soli a křik racků. Pomalým krokem stoupáte posledních pár metrů k věhlasné rezidenci stojící na samém konci poloostrova, kousek od městečka Lovecraft. Dům je prastarý a majestátní, přímo probouzí fantazii a otevírá svou náruč všem, kteří milují dobrodružství. Klíčov nás opět vítá. 

 

 

 

Těžce uvěřitelných šest let nás dělí od posledního otočení stránky ve velkolepém finále knihy Alpha a Omega. Od té doby uplynulo mnoho komiksové vody a byť se říká, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, Joe Hill a Gabriel Rodriguez si k našemu štěstí udělali z Klíčova letní sídlo, kam se velmi rádi vracejí. Jak nám dokazuje Comics Centrum a jejich Zlatý věk. 

Zlatý věk nám představí Klíčov a jeho obyvatele z počátku dvacátého století: Chamberlaina a Fionu Zámkovi a jejich děti May, Johna, Iana a Jean (Jean je prababičkou Tylera, Kinsey a Bódi z hlavní série). Život na Klíčově se všemi jeho kouzly se jeví šťastným, ale víření bubnů První světové války uvrhne do chaosu nejenom celou Evropu, ale i rodinu Zámkových.

V pořadí sedmá kniha série Zámek a Klíč tak není ani pokračováním, ani prequelem. Povídky v ní obsažené vznikaly v letech 2016 - 2022. Dokonce jedna z nich - Síla hudby - je publikovaná poprvé právě v této knize. Zlatý věk jakožto soubor stojí samostatně. A přesto neodmyslitelně doplňuje a obohacuje svět původní série. Dává nám pohlédnout na způsob fungování klíčů, samozřejmě dojde i na představení klíčů nových. Kniha jako taková svou jedinečnost nezapře: Nemusíte znát sérii Zámek a klíč k tomu, abyste si čtení Zlatého věku užili. Na druhou stranu není vhodné začínat sérii čtením této knihy, protože budete ochuzeni o podstatnou část dobrodružství spojenou s objevováním nových klíčů a jejich magických schopností v podání Tylera, Kinsey a hlavně Bódi. 

Kniha stojí na pevných základech magických vlastností šeptajícího železa a jeho neutuchající touze sloužit zlu. Díky tomu se nám otevírá nepřeberný svět nových a nových možností, jak lze klíče využít. Celý tento mix urban fantasy a hororu má blízko k jinému universu, které formovalo (a formuje) nejednu generaci komiksových čtenářů. Řeč není o nikom menším než o Sandmanovi Neila Gaimana. 

Nosná myšlenka byla jednoduchá: Co kdyby byl klíč od brány Pekel vyrobený ze šeptajícícho železa? Když s tím Joe Hill přišel za Neilem Gaimanem, dostalo se mu kýženého požehnání rozvinout celou tu koncepci dál. Úkol to byl nelehký; vrtat se v něčem tak legendáním, jako je komiks o Morfeovi, na vás může přivolat hněv rozlícených fanoušků. Přesto vznikl příběh, který i přes snahu autorů udržet ho v jednosešitové podobě nabobtnal do neskutečných osmdesáti stran, jež ale budete číst jedním dechem. Sandman a Zámek a klíč k sobě přirozeně pasují. A že jste Sandmana nečetli? To vůbec nevadí, byť budete ochuzeni o radost ze setkání se starými známými. 

Přesto nemůžu říci, že finální příběh "Co peklo schvátí..." vyčnívá nad ostatními. Je to vyvrcholení všech povídek. Je to velkolepý konec cesty, po níž nás Joe Hill a  Gabriel Rodriguez vedou již od roku 2008. Zvláště druhý jmenovaný zraje jako víno - jeho kresba je prostě fantastická. 

Můj návrat do Klíčova nemohl být lepší. Tato kniha je vším, co si fanoušek Zámku a klíče může přát. Tajemství, dobrodružství, lehký humor a vrchovatá porce nebezpečí a tragédií, jež postihly rodinu Zámkových. Není to žádné nastavování oblíbené série za účelem provětrání peněženek fanoušků. Zlatý věk je hrdým, svébytným a čarokrásným návratem do Lovecraftu. Lepší jsme si ani nemohli přát. 

KOUPIT ZÁMEK A KLÍČ: ZLATÝ VĚK PŘÍMO U COMICS CENTRA

Zámek a klíč: Zlatý věk

Joe Hill, Gabriel Rodriguez

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 8/2022

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 240

Provedení: Hardback s přebalem (dvě verze přebalu)

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři