Vodní had

Comics novinky

Jeden by si myslel, že letitého čtenáře komiksů již nemůže nic překvapit. A vida, na scéně se objevuje mluvící chobotnice a kouzelné zuby! Divotvorné? Jistě! Ba co víc: Tato snová neuchopitelnost funguje na výbornou!

Mila je v rozpuku mládí. Parné léto, rodiče postrádající pochopení, a jedno nudné koupání v řece. Nic světoborného, kdyby nebylo onoho setkání. Mila totiž pozná Agnes. Potrhlou a svéráznou. Dívku, pro kterou se milé Mile divoce rozbuší její mladé srdíčko. Toliko k "young adult" označení tohoto komiksu. Jenže Agnes tvrdí, že místo zubů má armádu dávných válečnic. A zde začíná divoká cesta surrealistickým hororem.

Vodní had je šílenou snovou jízdou, která míchá všechny možné ingredience moderního komiksu: Ačkoliv příběh začíná celkem nevinně, velmi rychle nechává všechny zakořeněné představy o young adult literatuře za sebou a nabízí vyprávění, které osloví i čtenáře 20+ (v mém případě i 36+ :). Dějová linka není hlavním tahounem tohoto komiksu; Tím je z větší části vizuální stránka. Trochu dětinsky vypadající postavy jsou zasazeny do světa, ve kterém není nouze o temné tóny. Je to právě ten kontrast mezi tím, co by čtenář očekával od příběhu dvou dívek objevujících vzájemnou lásku, a tím, co se v reálu na stránkách odehrává. Léto u moře nikdy nebylo tak skličující. Druhou neoddiskutovatelnou devízou je schopnost autora propojit tolik odlišných témat do jednoho celku, který z obyčejného čtení vytváří nezapomenutelný zážitek. A ještě s mu podařilo na stránky propašovat emoce! Prvotní zamilované chvění se brzy mění v čirou hrůzu, kterou budete prožívat spolu s Milou. A aby toho nebylo málo, přidá se smečka mrtvých vlků, temné hlubiny a pořádně krvavá žeň.

Tuto bohatou transcendentní výpravu si můžete vychutnat díky divoké fantazii Tonyho Sandovala. Tony je mexičan, jenž si vždy liboval v hudbě a mrazivých, temných příbězích. Do těch neváhal obsadit postavy trochu odlišné od zbytku hrůz, míhajících se na stránkách. Krom Vodního hada se proslavil zejména komiksem Doomboy. Tento melancholický kus popisuje ztrátu milované osoby a lásku k hudbě a opět poukazuje na to, jak se Sandoval nebojí kombinovat na první pohled neslučitelné prvky. Ostatně celá jeho tvorba je prostoupena pocity snové úzkosti, beznaděje a deprese. Nejedná se ale o příběhy, po kterých si budete chtít prostřelit mozek; spíše je budete neustále převracet v hlavě a hledat všechny skryté významy. Nejinak je tomu i u Vodního hada, který je surrealistický až na půdu. Pardon, až na dno mořské.

Cesta, na kterou mě vzalo Comics Centum a malá Mila s divokou Agnes, je nezapomenutelná. Tony Sandoval se u nás snad neobjevil naposledy. Vodním hadem si totiž ve mě vybudoval velkého fanouška. A myslím, že nejinak je tomu u každého, kdo tuto knihu četl. Nebojte se ani vy mluvící chobotnice a kouzelných zubů. Možná na vás závisí osud celého království.

KOUPIT VODNÍHO HADA PŘÍMO U COMICS CENTRA

Vodní had

Tony Sandoval

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 11/2020

Překlad: Ladislav Niklíček

Počet stran: 144

Formát: 250 x 235 mm

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři