Western v rytmu karate

Comics novinky

Osamělý samotář na cestě samotou. Sám. Pomineme-li užvaněného osla. A zástupy pomstychtivé chásky. A všudypřítomné ještěrky. A jednu dost nakrknutou andulku. Do české kotliny svým loudavým krokem konečně dorazil Kovboj ze Šaolinu. A že to byl Sakra trek!

Kovboj ze Šaolinu je všechno možné, jen ne po stopáté sflikovaný koncept osamělého jezdce ponořeného do chmurných myšlenek. Hned na úvod ještě jednou dodám, že náš jezdec vlastně nemá koně, nýbrž osla. Ten osel ale stejně není jeho, je to jen pronajaté taxi, které má našeho bezejmenného hrdinu dopravit z neznámého bodu A do stejně tajemného bodu B. A jistě víte, jak jsou taxikáři užvanění... A náš oslí taxík je navíc natolik ziskuchtivý, že se nebojí projít veškerým nebezpečenstvím, které lehce obtloustlému mnichovi do cesty staví pustá poušť. 

Pod tímto filmově-popkulturním mixem je podepsaný Geof Darrow. V jeho pracovním životě rezonují hlavně dvě jména: Moebius a Frank Miller. Ten první byl velkým kreslířským vzorem; byť tam, kde Moebius nechává krystalicky čisté velké plochy, Darrow má potřebu zaplnit všechna místa niternými detaily. Spolupráce Moebia s Darrowem nebyla tak dlouhá, jak by si Geof představoval, nicméně jedno pozitivum přinesla: Moebius seznámil Geofa s Frankem Millerem, z čehož se zrodilo dlouholeté přátelství a několik společných projektů. První velkou peckou, kterou tito dva velikáni udělali, byl akčňák Hard boiled (česky vydalo Comics Centrum jako Drsnou školu roku 2013) která jim hned vynesla Eisnera. Darrow se tehdy představil jako obsedantní detailista, který se dokáže pár dní nimrat s kreslením jedné dvoustránky. A  že to pak stojí za to! Nyní tedy máme Geofa zpátky. V příběhu, jenž se nebojí kombinovat na první pohled zcela odlišné světy.

Jak sám Geof přiznává, miluje westerny Sergia Leoneho. Stejně tak ho ale baví asijská filmová škola, která mixovala buďto humor s akcí pro mládežníky, nebo akci s drsnou řezničinou (pro fajnšmekry). Po práci na storyboardech kultovní trilogie Matrix se Geof vrátil k devátému umění. Měl chuť vytvořit něco hravého. Něco, co mu v hlavě bobtnalo již delší dobu...

Pokud se na víkend zavřete doma a pustíte si filmy jako Tenkrát na západě, Pro hrst dolarů, Killer, Hard boiled a Shrek, dostanete hrubý nástřel toho, co vás na stránkách Kovboje ze Šaolinu čeká. Je to hutný eintopf mlčícího machra a hláškujícího parťáka. Je to western plný rychlého svištění katany, krutopřísných kopů, hrozivě rapujících démonů a pomstychtivých zvířat. Nemá cenu pozastavovat se nad takovými detaily jako je zvířecí mluva nebo vraždící batole. Do našeho příběhu to prostě patří.

Kovboj ze Šaolinu není antitezí spaghetti westernu či klasických komiksů. Nedělá si z ostatních šprťouchlata. Je to čistě svébytná, frenetická akční jízda, do které Geof Darrow zakomponoval vše, co se mu líbí a co má rád. Nebojí se skákat z velké vyvražďovačky přímo na záda olbřímího dinosaura, aby nám rovnou ukázal jeho útroby plné... A víte vy co? Víc vám neprozradím. Snad jen to, že Geof si tady splnil svůj chlapsky-dětský sen bez ohledu na to, aby všechny ty bláznivé nápady nahrubo šrouboval na kostru logického děje. Kovboj ze Šaolinu je hlavně o zábavě. A té je zde hodně. Místy to mnoho smyslu dávat nemusí. Geof Darrow ale svým nezaměnitelným stylem s tunou detailů uhrane každého komiksáka, takže nad stránkami strávíte sakra delší dobu, než je čas nutný pro přečtení bublin. A naštěstí pro nás, bezejmenný jezdec ještě neřekl své poslední slovo!

KOUPIT SAKTRA TREK KOVBOJE ZE ŠAOLINU PŘÍMO U COMICS CENTRA

Kovboj ze Šaolinu: Sakra trek

Geof Darrow

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 4/2022

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 220 x 325 mm

Počet stran: 208

Provedení: Hardback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři