Zaplatit nevyčíslitelné

Comics novinky

Původně se mělo jednat o šedesátistránkovou reportáž mapující těžbu nerostného bohatství a s ním související globální ekologické problémy. Záhy ale Joe Sacco zjistil, že příběh kanadského indiánského národa Denéů se do dvou sešitů rozhodně nevtěsná.

Denéové žijí v Severozápadních teritoriích (část Kanady velká jako Španělsko a Francie dohromady) dle vlastních slov odnepaměti. Je to potulný národ živící se lovem a kladením pastí. Trappeři žijící v pevném souladu s divočinou. Kanadská vláda Denéy dlouho přehlížela. Nebo lépe řečeno: nebrala na zřetel, protože Severozápadní teritoria nebyly vhodným místem pro usedlý způsob života. Dokud nedorazili první prospektoři, kteří objevili pohádkové bohatství staletí čekající na to, až ho někdo sebere - zlato a zemní plyn. V tom okamžiku zazvonil denéskému způsobu života umíráček. Kdo by si ale pomyslel, že se bude jednat o takovou kulturní genocidu, že?

Původně se Joe Sacco vydal na sever již v roce 2015. Měl zájem hlavně na zkoumání důsledků těžby zemního plynu a ropy tzv. frakováním. Stačilo mu ale pár rozhovorů s domorodci aby zjistil, že i on sám narazil na bohatství, které bohužel něčeká, ale postupně skomírá - kulturu původního národa Dené. Z třítýdenní cesty na sever se tak vrátil značně roztrpčen. S materiálem, který tehdy zpracoval, nebyl vůbec spokojen. Cítil, že se dotýká špičky ledovce a je třeba se do Kanady vrátit. A podívat se na problém pěkně od začátku. 

Zaplatit zemi je další investigativní grafický román renomovaného komiksového spisovatele, který proslul svými knihami Palestina, Bezpečná zóna Goradže či Gaza. Jeho nejnovější počin sice značí odklon od typického komiksu, popisujícího - jak sám říká - "prvotně násilí, poté příběhy", nicméně po začtení se do stránek knihy zde násilí objevíte. Byť se skrývá pod rouškou vzletných slov jako vzdělání, kulturní obohacení a asimilace. Osudy národa Denéů jsou typickým příkladem kolonizačního procesu, který postihl tolik svébytných kultur, od Severní Ameriky po Hong Kong. Joe Sacco nám - jak je jeho dobrým zvykem - zprostředkuje řadu rozhovorů se současnými představiteli národa Dené. Nerostné bohatství totiž s sebou nepřináší zaopatření pro právoplatné majitele a uživatele půdy. Přináší s sebou hrůzy v podobě duševního znásilňování v křesťanských internátních školách, odtržení od přirozených hodnot předávaných generacemi. Přináší alkohol, fyzické násilí, prostituci a drogy. Přináší znečištění přírody i její postupný zánik. Zaplatit zemi nám nabízí komplexní pohled na problém, který lze obecně aplikovat nejenom na Severovýchodní teritoria.

Může se zdát, že stěžovat si v roce 2020 (kdy kniha vyšla) na postupnou ztrátu kultury předků, je trochu nepatřičné; globalizace ovládá celý svět a těžko můžete po dnešní mládeži chtít, aby vyrobili člun ze sobí kůže. Jde ale o to, aby ta ztráta byla dobrovolná, pozvolná a prováděná s úctou a respektem. Ne přes násilné obracení na víru a rychlý příliv nešparů západního světa a jeho politiky. Jde o dluh, zterý je třeba zaplatit. Když už ne zemi, tak lidem, kteří s ní tak dlouho žili v zájmené harmonii. Joe Sacco mě naštěstí udržuje v naději, že pro národ Dené ještě není pozdě. 

KOUPIT KOMIKS ZAPLATIT ZEMI PŘÍMO V COMICS POINTU

Zaplatit zemi

Joe Sacco

Nakladatelství: BB Art

Rok vydání: 3/2022

Překlad: Viktor Janiš

Formát: 190 x 255 mm

Počet stran: 272

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři