Komiksář

Comics ostatní

Jistě jste již o něm slyšeli. Někteří z vás ho dokonce i viděli (nebo to alespoň tvrdí). Řeč není o Ježíškovi, ale o posledním projektu, který u nás rozjíždí nakladatelství Crew. A tím projektem není nic jiného než videomagazín s krásným českým názvem Komiksář.

Jak by se dal definovat český komiksový trh? Otázka vskutku nesnadná. Pod komiksovým trhem v ČR si totiž každý z nás představí něco jiného. A nemám na mysli pouze vydavatele, ale hlavně propagaci. S rozvojem moderních technologií a jejich výraznou cenovou dostupností má dnes každý pocit, že po přečtení několika sešitů již zná dokonale celou sérii a je potřeba poučit všechny ty nýmandy kolem, že Supermořec a Ploutvokluk jsou ti praví hrdinové. Webkamera je za pár stovek a tak se v posledním roce vyrojila spousta nejrůznějších youtuberů, kteří nám zprostředkovávají své osobní dojmy z dané komiksové knihy pomocí internetových videí. Jak ale poznat zkušeného čtenáře?

 

Aby se v tom našinec neztratil, přišla Crew s nápadem udělat internetový videomagazín, jenž bude neobvyklý svým formátem. A tak vznikl Komiksář. Komiksář je zhruba hodinové video, které sdružuje nejznámější komiksové nadšence u nás a dává jim pěti až desetiminutový prostor pro představu komiksů, které by podle nich neměli uniknout vaší pozornosti. Výhoda Komiksáře je zřejmá - našinec nemusí trávit hodiny u internetu a sledovat x různých kanálů. Komiksář se navíc neorientuje pouze a jenom na komiks. Ke komiksům patří neodmyslitelně figurky, sošky, TV seriály, filmy a celkově popkultura vůbec. I ty dostaly (nebo dostanou) v Komiksáři svůj prostor.

 

Komiksář jako projekt je otevřený. Tzn., že pokud máte chuť natočit svůj vlastní malý podcast, stačí ho zaslat na redakce Crwe a třeba se objevíte v dalším díle. Cílem zakladatelů Komiksáře je přilákat nové fanoušky, možná i najít zajímavé komiksové osobnosti. Videomagazín je zatím koncipován jako měsíčník, ale již jsou venku i dva speciály a kratší díly s komiksy "doporučenými" ke čtení.

 

Pokud bych měl něco vytknout, je to kvalita jednotlivých příspěvků. Obsahově je Komiksář super a člověk se opravdu dozví spoustu zajímavostí. Jen musí překousnout, že jeden podcast je natáčený na foťák, druhý nějaké rozostřený, u jiného je zase špatný zvuk... Prostě technicky je Komiksář limitován možnostmi jednotlivých přispívatelů, ale jelikož je projekt na začátku, lze to přehlédnout.

Všechny díly jsou volně k vidění na youtube, odkaz přikládám níže. Tak co, kdo z vás bude příště obhajovat Supermořce a Ploutvokluka s Crwí?

 

OFICIÁLNÍ STRÁNKA KOMIKSÁŘE ZDE

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři