Reportáž z Fancity – FFS 2014

Comics ostatní

Na konci října se v Chotěboři konalo již tradiční setkání fanoušků Fancity-Festival Fantazie Speciál. Po dvouletém pražském intermezzu v letech 2011 a 2012 se již 2. ročník konal sice opět v Chotěboři, ale na novém místě v hotelu Fantazie. Ten býval v desolátním stavu a opravy pokračují pomalu, ale oproti loňskému ročníku, to byl diametrální rozdíl ve vzhledu sálů, které září novotou.
Autor - Marty McFly

 

 

          Také termín se oproti zažitému víkendu s říjnovým svátkem posunul z organizačních důvodů o týden. To možná byla příčina i menší návštěvnosti - cca 200 fanů a fanynek. Ale zase zmizely obvyklé fronty na baru a také zmatky při změně času z letního na zimní.

 

I tak byl pro účastníky připraven bohatý program ve 3 žánrových liniích a také velká herna deskovek, PCéček a moderních herních konzolí. Tam se také zrodilo největší překvapení a hit tohoto conu. Pořadatelé po několika letech opět zprovoznili vědomostní hru Buzzův kvíz a velká část přítomných se na něm stala skoro závislá. Ze základní hry pro 4 hráče byla brzy rozšířena na 8 a i tak se kolem tísnilo 2x tolik zájemců a čumilů. A nejlepší hráči si dokonce odnesli ceny z nelítostného turnaje.

 

Programové linie tradičně nabízeli mix přednášek, soutěží, debat a promítání. Pro fanoušky comicsů byl program připravený ve společné linii menších žánrů pod názvem Avalcon-Klasicon-Comicscon a i když se na tyto menší akce jezdí hlavně za kamarády, tak diváci zřejmě byli spokojení, protože znuděně neodcházeli, naopak se aktivně zapojovali do debaty.

 

Pro comicsumilovná ranní ptáčata byla každé ráno přichystaná Snídaně s Marvelem, kde mohli vidět kreslená dobrodružství svých oblíbených superhrdinů Hulk vs Thor, Hulk vs Wolverine a dokumenty z natáčení comicsových filmů Amazing Spider-man 1+2 a X-men : První třída.

 

Hned první večer byl na programu blok Comicsových kraťasů, které doplňují a rozšiřují děj velkých celovečerních filmů. Hlavní náplní byla série marvelovských One-Shotů, doplněná Punisherem v prádelně a Wonder Woman. V dalších dnech to byla navazující série 3 přednášek o Nových comicsových filmech, kde byly shromážděny souhrnné informace o chystaných filmech a seriálech až do roku 2021 (!) doplněné ukázkami. Protože právě prožíváme filmově-comicsový boom, tak ani celková doba 3 hodin nebyla dostatečně dlouhá a zájemci se můžou těšit na pokračování na nějaké příští akci.

 

Zajímavá byla také přednáška Vrána v proměnách, kde přednášející srovnávala kvalitu několika dílů comicsu s natočenými filmy a seriálem. O comicsových seriálech, které měly premiéru tento podzim ( Flash, Gotham a Constatine ) se také debatovalo na populárním UFOlněte se a jak to bývá, každému se líbilo něco jiného. Všechny tři pilotní díly se promítaly během celého conu, takže si každý mohl udělat vlastní názor.

 

Na tak malou akci bylo comicsového programu celkem dost, a kdo nepřijel, určitě prohloupil. Takže na nic nečekejte a příště se potkáme na nějaké další akci věnované comicsu.

 

 

 

Marty McFly

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Partneři