1602

Comics recenze

Spojení značky Marvel a magického jména Neil Gaiman. Že vám to přijde nečekané? Ano i ne. Každopádně by to nebyl Neil, kdyby vše nevzal po svém. A tak vítejte v trochu jiném roce 1602.

Než se vrhneme na samotnou knihu, vraťme se trochu zpátky. Komiks 1602 původně vycházel u Marvelu od listopadu 2003 do června 2004 a u nás už jednou vyšel, a to v roce 2014 v rámci řady UKK. Pár týdnů jste ho tedy mohli zachytit v trafikách, ale pokud jste promeškali šanci, měli jste smůlu nebo jste museli rozbít prasátko a prodat ledvinu a koupit knihu ze sekundárního trhu. Nebudeme si ale nic nalhávat, komiks tohoto formátu si přímo říkal o nějaké důstojné vydání a nyní ho díky nakladatelství Crew dostáváme. Pěkně v pevné vazbě s přebalem. Nadto je dobré zmínit, že dále ještě vyjde Wolverine: Starej dobrej Logan a Astonishing X-men 1, přičemž počítám, že další věci budou pokračovat v dohledné době. Každopádně zpět k 1602 a důvodu proč všichni zrovna o tohle tolik stojí?

1602 není jen názvem komiksu, ale zároveň i rokem (nepřekvapivě) ve kterém se celý děj odehrává. Gaiman zkrátka vytvořil alternativní vesmír, ve kterém se naše oblíbené marvelovské postavy vyskytly trochu dřív než ve 20./21. století. Některé z charakterů poznáte hned – Sir Nicholas Fury, Carlos Javier nebo Dr. Strange či Petera Parkera, ehm tedy chci říct Petera Parquagha. Základní kostra děje se točí kolem anglického trůnu, na němž sedí královna Alžběta, ale její zastánci v čele s Furym musí řešit intriky a útoky jejích nepřátel, aby nebyl dosazen Jakub Skotský, který se superhrdiny tak úplně nekamarádí (však to taky byl docela fanatický katolík, za jehož vlády byla pronásledována a popravena řada reformátorů). Do toho inkvizice vedená Magnetem pronásleduje „ďáblovo sémě“ v podobě školy mutantů vedené Carlosem Javierem a z Nového světa připlouvá tajemná Virginie Dare (což je mimochodem historicky první dítě narozené bílým rodičům v Americe) doprovázená tajemný blonďatým indiánem. A by toho nebylo málo, počasí se zbláznilo a pověrčivý lidé raného novověku vyhlížejí konec světa.

Neil Gaiman je génius. O tom nemá cenu spekulovat, to je holý fakt a každého kdo to popírá, čeká Magneto s pochodní. V příběhu 1602 vzal něco, co všichni znají, ale jako vždy to přetvořil v něco úplně jiného osobitého a jedinečného. Ponechal základní kostru a předpoklady známých postav a univerza, ale zároveň popřel vše, co chtěl a zohýbal si to podle svých představ. Nemůžete čekat žádné akční hrdiny v elasťácích, tohle je opravdové historické drama odehrávající se v dávné historii, kterému ale zároveň klasická komiksová akčnost a spád nechybí. Gaiman ze známých postav zachoval základní prvky, tak aby je čtenář dobře identifikoval (no někdy to trochu trvá), ale zároveň „vytáhnul“ ne světlo jejich aspekty, které co nejlépe zapadají do historického období alžbětinské Anglie.

Celému příběhu umně sekunduje kresbou Andy Kubert, jehož kresba naprosto dokonale dotváří historickou atmosféru 17. století. Jeho kresba je jemná, podmanivá, lehká a dokonale dokreslující vyprávěný příběh. Zkrátka vaši mysl přenese zpátky do historie. Jistě tomu pomáhá i coloring Richarda Isanova, který zvolil jemnější, tmavší a vybledlejší odstíny. Jednoznačně skvělé jsou jednotlié obálky v podání Scotta McKowena, kterými byly jednotlivé díly opatřeny a které naleznete v tomto souborném vydání. 

Celé souborné vydání komiksu od Crew zaslouží pochvalu, neboť se mu dostalo skutečně řádné a poctivé péče. Pevné desky a přebal jsou samozřejmostí, ale co potěší, jsou přidané bonusy – předmluva Petera Sandersona, Gaimanův doslov, kde se vyznává ze špatného rozhodnutí použít takové množství hrdinů, až po scénář a původní skici.

Ač nejsem nijak velkým fanouškem světa Marvelu, musím přiznat, že komiks 1602 mě zcela pohltil a nadchnul.  Kombinace zajímavého historického příběhu, fungujících promyšlených postav a padnoucí kresby činí z komiksu vysoce nadprůměrné dílo, které by nemělo chybět v žádné sbírce čtenáře a nadšence do komiksů. Důstojné zpracování už je jen třešničkou na dortu. Neil Gaiman a Andy Kubert se opět předvedli ve vynikající formě a těžko jim něco vytýkat. No dobře, pár aspektů by se našlo – jako každý superhrdinský komiks (nelynčujte mne) i tady je pár nelogičností, ale v globálu je tvůrcům odpustíte a užijete si historickou jízdu do 17. století. Ať žije Královna!

 

Koupit u Crew!

 

Autor: Neil Gaiman

Kresba: Andy Kubert

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2019 

Překlad Ľudovit Plata

Počet stran: 248

Formát a vazba: 258x168 mm, pevná s přebalem

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři