7 divů starověkého světa. Sedmička unikátních a jedinečných staveb, které ve své době neměly obdoby. A také název zavedené herní série, která je s námi už pěkných pár let. Tak jaká je novinka Architekti?
7 divů světa už je poměrně vousatá hra. Vždyť původně vyšla již v roce 2010. Od té doby dostala hromadu rozšíření, druhou edici s přepracovanou grafikou, ale i menšího sourozence s podtitulem Duel určeného čistě pro dva hráče. Původní hru i Duel máme dost rádi. Klasiku pro její přístupnost, variabilitu a možnost hrát až v sedmi hráčích. Duel naopak prostě proto, že se jedná o jednu z nejlepších dvojkovek v deskoherním světě, která je skvělá sama o sobě, ale při přidání rozšíření její krása ještě narůstá. Na novinku nesoucí podtitul Architekti jsme tak byli hodně zvědaví. Bude se jednat o další zajímavý titul? Ždímání značky? Průměr? Nebo překvapení? Inu posuďte sami.
7 divů světa: Architekti je rodinná hra, kterou nás stejně jako všechny ostatní vydává ADC Blackfire a pochází z dílny Antoina Bauzy (všechny hry řady) určená pro 2-7 hráčů s věkovým doporučením 8 let a herní dobou do 30 minut. Jednak musím konstatovat, že hru zvládnou i mladší, ale také to, že většina našich her skončila po zajetí se do pravidel okolo 20 minut. Ve hře se každý z hráčů ujme role stavby jednoho ze sedmičky divů a pomocí jednoduchého draftu všichni staví, bojují a sbírají body. No a kdo má na konci hry bodů nejvíc, stává se nejslavnějším Architektem a vyhrává hru.
Genialita pod víkem
Co asi každého na první pohled zaujme, to je velikost krabice. Architekti přicházejí v pořádné bedně, která tak trochu nesedí k popisu „karetní draftovací“ hra. Vysvětlení ale najdete po otevření.
Jako první na řadu ovšem přijdou pravidla. Ty jsou strašně jednoduchá a krátká a čítají pouhých 6 stran i s množstvím barevných příkladů a vysvětlení.
Další položkou je hromada kartónových dílků k vyloupání. Mezi nimi najdete hlavně všech sedm divů složených z několika částí, ale i další žetony důležité pro hru, jako žetony vojenského vítězství, pokroku nebo konfliktu. A k tomu jedna figurka kočky.
Zásadní rolí karetní hry budou asi karty, že? Těch je v krabici celých 235 rozdělených do 8 hromádek s rozdílnými ruby - ke každému divu jeden a jeden centrální.
Že pořád nevíte, proč ta velká bedna? Inu v krabici je totiž připraven doslova geniální insert. 8 perfektně vymyšlených pořadačů (7+1), do kterých celou hru složíte a při přípravě prostě každý hráč dostane jeden, ve kterém najde všechny své herní komponenty. Jednak je to skvělé při skladování, ale také při hraní. Aby to celé autoři ještě vylepšili, dostanete ke hře archy samolepek, kterými jednotlivé zásobníky polepíte.
Produkčně hře není co vytknout. Komponentů je hromada a všechny jsou pěkně udělané. Pokud znáte hry ze série, asi vás nepřekvapí zažitá přehledná a funkční ikonografie. Grafický styl hry jde ruku v ruce s rodinným zaměřením. Prim samozřejmě hrají velké divy světa složené z 5 oboustranných dílů, kdy na jedné straně je rozestavěná a na druhé postavená varianta.
Jak se staví divy?
Jak už jsem psal, díky pořadačům je příprava hry geniálně snadná. Každý hráč dostane krabičku - buď dle výběru nebo náhodně - ze které po otevření postaví celý div nepostavenou stranou vzhůru a zásobník karet. Doprostřed stolu se připraví obecná zásoba karet a jednotlivé hromádky žetonů. A to je v podstatě úplně všechno.
I samotný průběh hry je velmi jednoduchý. Hráči se střídají v tazích, kdy si vždy každý vybere jednu ze tří dostupných karet - ze společného balíčku, z balíčku po své pravici a nebo z balíčku po své levici. Vybranou kartu položí před sebe, vyhodnotí případné efekty karet či žetonů a hraje další hráč. Karty v balíčcích jsou pěti typů:
1. šedé karty zdrojů potřebné ke stavbě divů, přičemž pro postavení každé části potřebuje hráč určitý počet různých karet zdrojů (od 2 do 4)
2. žluté karty fungující jako žolíková náhrada šedých zdrojů
3. modré karty přinášející vítězné body a žeton kočky, díky kterému můžete tajně nahlížet na vrchní kartu společného balíčku
4. zelené karty vědy, které přinášejí žetony pokroku a s nimi spojené využitelné bonusy
5. červené karty vojenské, které poskytují vojenskou sílu do konfliktů mezi hráči
Jakmile jeden z hráčů dostaví svůj div, hra na konci jeho tahů končí a přichází počítání bodů, které jsou nejen za samotný div, ale i za modré karty, kočku, a žetony vojenství a pokroku. Tak jednoduché to v kostce je!
Na vahách bohů
Hned na úvod jakéhokoliv hodnocení je třeba si vymezit, na koho hra cílí. Pokud máte nahranou některou z předchozích her nebo je vaše herní skupina hraje pravidelně, pak můžete Architekty v klidu vynechat a zůstat u klasiky. Ne snad, že by hra nebyla dobrá, ale cílová skupina jsou tady rodiny s dětmi a deskoherní začátečníci. Pro zkušenější se bude jednat maximálně o nenáročný filler, který odehrají do dvaceti minut. Jenže ruku na srdce, kolik takových her ve sbírkách máte? Ne, Architekti jsou prostě vstupní hra do deskoherního světa a jsou ještě o poznání lehčí a přístupnější, než jejich starší bratři.
Hra má strašně povedené zpracování. Od grafiky až po geniálně vyřešený insert, díky kterému hru rozložíte a sbalíte za chvilku.
Architekti mají jednoduchá a triviálně přístupná pravidla, která pochopí i absolutní nehráči během vteřiny (vyzkoušeno) a po pár tazích i u nováčků hra plyne jedna radost.
Velkým plusem hry je maximální počet hráčů. Málokterou hru na trhu si totiž zahrajete v sedmi, a přitom se nejedná o žádnou prostoduchou párty zábavu, ale stále o euroidní strategický a přemýšlivý titul, kde je nutné plánovat a dobře si rozmyslet, kterou kartu vybrat, a kterou naopak ne. Negativum oproti jiným hrám, které můžete využít jako filler nebo ve větším počtu je velikost hry. Krabice je pořádný macek a lehce snese srovnání s big boxy jiných titulů.
Hra, jak je asi z popisu jasné, postrádá větší míru interakce. Maximálně tak sledujete vojenskou sílu nebo jak rychle vaši soupeři staví, ale to je tak všechno. Žádné velké ovlivňování nebo škození zde nehledejte.
Díky sedmičce divů a velkému množství karet je hra dostatečně variabilní, takže ani po mnoha partiích vás nepřepadne nuda nebo stereotyp.
Hra 7 Divů světa: Architekti by měli na své krabici nést podtitul „rodinná hra“ nebo „vstup do světa 7 divů“, protože přesně to je tato hra. Nejedná se o nijak složitý nebo velký titul, i když se to může na první pohled zdát z velké krabice plné obsahu. Architekti jsou skvělá, přístupná, rodinná, ale hlavně zábavná hra, která se rozhodně neztratí.
7 divů světa: Architekti
Autor: Antoine Bauza
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2021
Počet hráčů: 2-7
Věk: 8+
Herní doba: do 30 min
Autor: Adam Vondra Vondris