Akira 1

Comics recenze

Legenda. Jen tak se dá označit japonský komiks Akira, který po dlouhých letech zavítal díky vydavatelství Crew i k nám. Konečně!

Cesta do našich knihoven nebyla pro Akiru vůbec snadná. V Crew se museli vypořádat s množstvím požadavků japonské strany a docela drsným schvalovacím procesem. A když už se zdálo, že vše dopadne dobře a my se dočkáme, přišel místo Akiry jeden virus a museli jsme čekat o rok déle. Každopádně vyvěste vlajky a volejte hurá, protože AKIRA je konečně tady. A rovnou říkám – díky Crew, díky za ten zážitek!

To máte tak - je rok 2019 a Tokio se připravuje na nadcházející Olympijské hry, které mají vrátit říši vycházejícího slunce zašlou slávu a soudržnost. Že vám teď popisuju realitu a ne začátek komiksu? Inu ale přesně takhle Akira začíná. Tedy s tím docela významný rozdílem, že se vše odehrává v Neo-Tokiu, protože to původní zničila údajně vodíková bomba na počátku třetí světové války před 32 lety. Dnes je to pro nás už ostatně minulost, ale původně komiks začal vycházet a psát svůj příběh v roce 1982, čili to opravdu bylo kyberpunkové sci-fi budoucnosti, nabízející čtenářům pohled do věcí, které teprve nastanou.

Každopádně v jeden vlahý podvečer roku 2019 si banda výrostků (klidně čtěte spratků) na motorkách vedená Kanedou a Tecuem šlehne pár pilulek a vydá se zajezdit si do zakázané zóny starého Tokya. Jenže to co měl být jen další klasický znuděný večer, změní životy všech zúčastněných víc, než by je kdy napadlo a zažehne dění, které navždy změní to, co znali. A i když bych moc chtěl říct vám o ději víc, neudělám to. Zkrátka protože vás nechci ochudit ani o kousek toho ultimátního a nadčasového příběhu, který na stránkách komiksu dostanete. A to se stále jedná jen o první díl ze šesti.

Tolik tedy k ději. A teď si dáme menší osobní okénko. Musím na rovinu přiznat, že mě Akira mnoho let zcela míjela. Věděl jsem, že existuje, slyšel jsem, že se jedná o zásadní komiksové dílo, ale nic bližšího. Ani film jsem neviděl. A když jsem dostal komiks do ruky, rozhodně to nebyla láska na první pohled - tak zásadní dílo v takovém provedení? Papír jak z třetí cenové a příběh, který ze začátku dává smysl docela těžce a vůbec není k čtenářům přívětivý? No zkrátka to nebylo ono. Jenže každá další stránka Akiry vás chytá a vtahuje stále víc a druhou polovinu knihy už zhltnete takřka na jeden zátah. 

To co z počátku vypadá jako příběh party puberťáků s pozadím světa po světové válce se postupně mění a hutní v mnohem větší konflikt mezi vládou, která pečlivě střeží velké tajemství a hnutím odporu. Do této části ovšem v první knize pronikáme jen velmi pozvolna a je vidět, že jde o úvodní knihu, která ovšem slibuje mnohé další velké věci, které se teprve chystají.

Katsuhiro Otomo servíruje svůj příběh pozvolna, s krásným japonským klidem. I když samozřejmě o akci není nouze, která se v tempu střídá s klidnějšími pasážemi. A do toho je vždy vržen okamžik překvapení, při kterém vám spadne čelist na zem. A pak se zase vše uklidní, vy už myslíte, že víte. A do toho přijde další bomba, která vám vystřelí mozek z hlavy. Zkrátka o legendárnosti a kvalitě Akiry nelze vůbec spekulovat a není se čemu divit, že kolem ní dělají Japonci takové divadlo při vydání.

Akiru parádně táhne příběh, to už vám asi došlo. Jakmile se správně ponoříte do vyprávění, nechcete přestat a neustále jste nuceni pokračovat ve čtení stránku za stránkou. Kromě příběhu ovšem nezaostává ani o píď perfektní Otomova kresba. Detailní, živá, akční jízda na každém panelu, kde si autor hraje nejen se všemi postavami a jejich charaktery, ale nezapomíná ani na ty nejmenší detaily prostředí a okolí, které skvěle dokreslují dynamiku a živost celého světa. Akira tím získává až filmový prožitek a střih, kdy to takřka vypadá, že koukáte na jednotlivá políčka filmové pásky. Rozhodně je dobře, že Akira vychází ve zvětšeném formátu, díky kterému si lze lépe vychutnat detaily.

Rozhodně je třeba pochválit i zpracování od Crew. Se všemi požadavky japonské strany se vypořádali velmi dobře a Akira tak drží svůj punc času a legendárnosti. Hodně povedené jsou překladové poznámky pod čarou, dokreslující atmosféru.

Nejsem nijak velký fanoušek mangy a japonských komiksů, ale Akira je prostě jedinečný zážitek. A je úplně jedno, že se jedná teprve o první díl, protože po jeho dočtení budete chtít okamžitě přídavek a pokračování. Z Akiry snad nemůže být nikdo zklamán - jedná se přesně o to, o čem se vždy mluvilo, tedy legendární, nadčasové dílo, a to nejlepší co můžete v rámci, nejen, japonského komiksu přečíst. Zkrátka díky Crew, díky za ten zážitek, AKIRA je zkrátka geniální.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Akira 1

Autor: Katsuhiro Otomo

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Překlad: Anna Křivánková

Počet stran: 362

Formát: lepená v měkkých deskách s přebalem, 179 x 257 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři