Akira 5

Comics recenze

Legendární Akira letí zběsilým tempem ke svému finále a v pátém díle servíruje vrcholové tempu i příběhovou kvalitu. Jak tohle dopadne?

Cesta Nakladatelství Crew k vydání Akiry nebyla jednoduchá. Dlouhá a komplikovaná jednání s Japonskou stranou si vyžádala řadu odkladů a posunů, ale i úprav a opravdu pevných nervů. Zkrátka Akira je národní poklad, o který je třeba se starat s řádnou péčí a odpovědností. I když přiznejme si, že některé požadavky byly opravdu hodně hnidopišské a podepsaly se zejména na posunu prvních dvou dílů. Naštěstí se ale vše uklidnilo, v Crew potvrdili skvělé výkony a kvalitní práci a vše už jede jako na drátkách a další díly jsou nám servírovány s krásnou pravidelností.

Díky tomu se nyní dostáváme už do páté, předposlední části, téhle sci-fi kyberpunkové ságy v ulicích a ruinách Neo-Tokia. Tecuo maximalizuje své nadpřirozené psychické síly a uvědomuje si nejen důležitost svou, ale i ikonického Akiry. Problém už ale není jen na národní, ale na mezinárodní úrovni, když k břehům ostrovů připlouvají zástupce mezinárodní společenství v čele s USA. Paní Mijako se připravuje na finální střet, ve kterém hodlá využít síly Tecua a Akiry proti sobě, v tom ale bude potřebovat pomoc. A na své pevné místo se vrací i Kaneda, který byl znovuzhmotněn mimoděk samotným Tecuem při demonstraci jeho síly, a který spojí síly s konkurencí. Máme tu tak několik stran konfliktu, které se rozesadili okolo stolu a právě rozehrávají finální partii, která bude pořádně nervydrásající až do neodvratného finále. Každá ze stran má k dispozici své ničivé prostředky a třaskavé prostředí zhrouceného města začíná být pro takovou koncentraci síly malé.

Pátý díl Akiry začíná silně šlapat ve všech ohledech na pedál a akce, šílenost letí vzhůru. Je vidět, že finále je hned za rohem a všechno k němu směřuje. Tenhle komiks po zásluze nese označení legendární, ikonický, jedinečný, protože nejen že příběh šlape jako hodinky ve všech směrech, ale celá série má úžasně gradující tendenci jako film letící kupředu a jednotlivé díly neustále zvyšují laťku výš a výš. Přitom i kdyby si vše jen udržovalo kvalitu prvního dílu, bylo by to pořád skvělé. Ani se mi stále nechce věřit, že tenhle komiks vzniklo skoro před 40 lety! Katsuhiro Otomo je naprostý génius, který vytvořil tak nadčasové dílo, že nestihlo zestárnout ani o den.

Jednotlivé příběhové linky se střídají, udržují diváka neustále ve střehu a připoutávají čtenáře ke stránkám. Panely komiksu vytvoří doslova živé sekvence a vše vypadají jako filmová páska vinoucí se přímo před očima. Tomu pomáhá i skvělá akční a hluboce detailní kresba celého díla.

I když je pátý díl hodně akční a v mnoha pasážích i pořádně šílený, umí i chytnou za srdíčko. Některé scény a sekvence vyloudí úsměv, ale i slzy a jak série postupuje dopředu, k množství postav už se čtenářům muselo dostat pod kůži a museli si je oblíbit. Každá ztráta je tak doslova bolestivá.

Některé otázky byly zodpovězeny, některé jsou stále otevřené. Zkrátka k finálnímu rozuzlení celého příběhu zbývá ještě krok a já už se teď nemůžu dočkat grandiózního finále. Upřímně musím říct, že před Akirou jsem nikdy žádnou mangu nečetl. Zkrátka mě tenhle komiksový žánr nelákal a šel tak nějak kolem mě. Jenže na Akiru jsem slyšel tolik chvály, že jsem nemohl odolat. No a musím říct, že jsem rozhodně rád a nadšený. Akira je zkrátka právem označována za legendární komiks, kterému se málo co vyrovná a je to beze zbytku pravda. Pokud snad váháte, přestaňte a rychle do knihkupectví, protože Akira by měla být povinností každého komiksové nadšence a pátý díl je toho opět jasným důkazem.

 

Koupit se slevou přímo u Crew!

 

Akira 5

Scénář a kresba: Katsuhiro Otomo

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2023

Překlad: Anna Křivánková

Počet stran: 416

Formát: 179x257 mm, měkká vazba

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři