All-Star Batman 3: První spojenec

Comics recenze

Přátele si drž blízko, nepřátele ještě blíž. Nebylo by Batmana bez věrného a nejbližšího přítele Alfréda. Čím ale byl komorník, než se dostal do domu Waynových? Minulost se vrací a Batmana čeká těžká volba – vzdát se přítele nebo své cesty?

Scott Snyder je scénáristický pojem dnešní doba, zvlášť co se Batmana týká. Tahle dvojice to spolu už nějaký ten pátek velmi úspěšně táhne. Snyderův run z New52 je bezesporu dobrý, i když nejlepší z něj byl hlavně „soví“ začátek a kvalita pak už nikdy takových výšek nedosáhla.  A vůbec, asi je zbytečné autora nějak víc představovat, když má dlouhý zástup fanoušků a uctívatelů. V rámci Rebirthu (Znovuzrození chcete-li) sice klasickou řadu dostal na starost Tom King – o jeho kvalitách/nekvalitách jindy – ale Snyder si střihnul aspoň run All-Star, který nyní díky nakladatelství Crew přichází v českém překladu se třetím dílem s podtitulem První spojenec. A kdo by to asi tak mohl být, že?

Celý run All-Star se točí kolem Batmanových akčních cest mimo Gotham, kde mu do cesty jsou stavěni jedni z největších a nejsilnějších protivníků od Two-Face až po Poison Ivy nebo Nemesis v díle posledním. Opět jak jsme zvyklý, akce střídá akci. Temný rytíř lítá, běhá, mlátí jednoho padoucha za druhým. I když přeci jen je to jiné než dva předchozí díly. Hlavní změna je ta, že tentokrát to není primárně o Batmanovi. Nebo tedy je i není.

Batman se musí i s Alfrédem vydat do Miami, aby zastavil Hushe a získal tajemný přístroj stvoření. Jenže co by se mohlo zdát jako vcelku snadná rutinní šichta, se samozřejmě zvrhne. A hlavní zásluhu na tom má Alfrédova minulost. Snyder totiž vzal věrného sluhu a „prvního spojence“ a pokusil se nám vyprávět svou verzi jeho životního příběhu. I když se tak v zásadě komiks odehrává v tradičním mainstremovém akčním duchu, je zároveň umně zpomalován flashbackovými scénami z Alfrédova mládí a dospívání. A právě historie promlouvá i do současnosti a zatápí Temnému rytíři jako nikdy dřív (nebo se nás o tom Snyder snaží přesvědčit). Kniha je pak doplněna ještě o druhý příběh, který nás zavede do Ruska, ze kterého se chce do Gothamu roztáhnout tamní mafie, ale Batman je proti a chce jí zastavit ještě v zárodku.

All-Star série patří k tomu nejlepšímu, co si můžete v rámci Rebirth série u nás přečíst, o tom nemůže být sporu. Otázka ovšem je, zda to není jen kvalitou sérií ostatních a oblíbeností postavy Temného rytíře. Scott Snyder ukazuje, že stále umí a Batman mu sedí. Problém ovšem je, že on nedokáže napsat normální jednoduchý příběh, vždycky musí do všeho nacpat nějaký strašně velký a hluboký přesah a cílí na velkolepost svého díla. To za prvé. Za druhé je problém v tom, že tohle už vás tolik neoslní. Je to pořád Snyder. Je to pořád jeho kvalitní a řemeslně udělaný Batman a dobrý scénář, ale při čtení se nemůžete zbavit pocitu, že vyjma Alfrédových scén jste tohle všechno už v nějaké formě jednou (dvakrát, stokrát) viděli. Něco si stále zapamatujete a budete slintat blahem, pokud máte Báťu rádi, ale v zásadě to není nic převratného.

Co je rozhodně dobré a povedené, to je kresba. Snyder se opět spojil s Rafaelem Albuquerquem, s kterým spolupracoval již na New52 runu a jeho zapamatovatelná a originální kresba se opět povedla a k celému příběhu pěkně sedí. Jasně, neubráníte se jakémusi mainstreamové pocitu, ale v rámci něj je na jedničku. Někdy by se sice dalo vytknout pouhé bezduché „vyplňování“ pozadí, které by si zasloužilo lepší práci, ale budiž, tohle kvůli detailům v pozadí a přesahu stejně nečtete.

Jak jsem už psal, All-Star série patří k tomu nejlepšímu v rámci českého Znovuzrození. Snyder se v ní vrací ke své nejlepší práci a dává vzpomenout na svůj předchozí run. První spojenec je kvalitním a v zásadě originálním příběhem, který trochu kazí Snyderovo megalomanství. Ale na to už jsme tak trochu zvyklí. 

 

Koupit přímo u Crew!

 

All-Star Batman 3: První spojenec

Autor: Scott Snyder

Kresba: Rafael Albuquerque

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2019 

Překlad: Jiří Pavlovský

Formát: brož + limitovaná Black edice brož a limitovaná vázaná s přebalem – vše chny258x168 mm

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři